GRY
 
 

Jak wychować geniusza

Dowiedz się, jak rozwijać geniusz w swoim dziecku podczas wyjścia do sklepu, jazdy samochodem czy w innych codziennych zajęciach.

dziecko, okulary, tablica, geniusz, mądre dziecko, szkoła
fot. fotolia

Słyszałaś już w piaskownicy:
- Ania umie liczyć do 10!
- A Antek potrafi napisać swoje imię!

Z jednej strony zdawałaś sobie sprawę, że twoje maleństwo ma jeszcze na to czas, a z drugiej w twoje głowie pojawiała się mała, maleńka myśl "Dlaczego moje dziecko jeszcze tego nie potrafi?"

Największy nacisk na wychowanie geniuszy o ścisłych umysłach kładzie się w Finlandii, Singapurze i Korei Południowej.

Co sprawia, że określamy nasze dzieci mianem inteligentnych?

Czasem jest to po prostu wczesne opanowanie umiejętności liczenia czy pisania, a innym razem jest to "coś", co trudno zdefiniować. Tym czymś może być naturalna dojrzałość, ciekawość, niezwykła intuicja, która wyróżnia dziecko na tle innych. Czy da się wspomóc to "coś" w dziecku? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak rozwijać geniusz w swoim dziecku podczas wyjścia do sklepu oraz w trakcie wykonywania innych codziennych czynności.

"Inteligencja jest w 49%genetyczna, a w 51% to wynik stymulacji" mówi dr Lawlis. Inni eksperci zgadzają się, że wpływ rodziców ma tu przewagę. "Zakładamy, że inteligentni ludzie rodzą inteligentne dzieci i można powiedzieć , że inteligencja bierze się z łona matki" - mówi dr Rhee "Ale widziałem nie raz to błędnie koło: Rodzice są przekonani, że ich dziecko będzie gwiazdą ... a ono wcale nią się nie staje. Albo dziecko, w którym nie pokładano zbyt wielkich nadziei, osiąga ogromne sukcesy". To, czy twoje dziecko będzie inteligentne może jest zapisane w genach, a może zależ właśnie od ciebie! Oto, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku osiągać nie tylko lepsze wyniki w nauce, ale również rozbudzić w nim entuzjazm:
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać

Zadawaj dziecku pytania otwarte np. "Co się stanie, jeśli zatrzymaliśmy się na lody w drodze do przedszkola?". Pytania te pomogą dziecku zastanowić się, co wie i pokażą mu, że jego opinia ma znaczenie. Nie martw się, czy ono jest zbyt małe, by zrozumieć. Podobnie, nie bój się użyć stosunkowo wyrafinowanego słownictwa. Możliwe, że początkowo dziecko nie będzie rozumiało znaczenia wszystkich słów, ale wyrazy użyte wielokrotnie w różnym kontekście pomogą mu poznać ich znaczenie. Doktor Karina wspomina,gdy jej córka była mała opowiadała jej o wszystkim, co robi. "Rozmowa była dla mnie priorytetem. Opowiadałam o moich codziennych czynnościach i nawet nie wiem, kiedy moja córka bawiąc się w badanie misi, zaczęła używać takich słów jak stetoskop czy ultrasonograf.".

Czytać, czytać, czytać

Badania wielokrotnie wykazały, że dostęp do książek i czas poświęcany na czytanie dziecku (jeden na jednego) są predyktorem sukcesu szkolnego. Czytanie pobudza mózg do wykonania połączeń i buduje wiedzę ogólną o świecie. Jest ono podstawą wszelkiej nauki i pozwala dziecku na przyswajanie treści ze wszystkich dziedzin, w tym również matematyki. Modelujmy więc w dziecku nawyk czytania. Widok rodziców czytających dla przyjemności będzie zaraźliwy, Zachęcaj dziecko do przytulenia się do ciebie na kanapie i wspólnego czytania. Gromadź książki, kładź je w różnych miejscach w domu (na półkach, stoliku do kawy itp.). Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co przeczytaliście. Takie rozmowy są szansą na rozbudowywanie słownictwa dziecka, ćwiczą umiejętność rozumowania tekstu.

Zobacz też: Łamigłówki dla małej główki - garść pomysłów na zabawy z cyframi
Doładuj
Przeładuj