GRY
 
 

4 pomysły na zabawy na Halloween

Halloween z roku na rok jest coraz popularniejsze w Polsce. Zwyczaj przystrajania domów dyniami i przebierania się za straszydła ma coraz więcej zwolenników. I bardzo dobrze, bo to przecież świetna okazja, by włączyć do zabawy całą rodzinę.

chłopiec, dziecko, przebranie, nietoperz, halloween
Dlaczego dzieciaki lubią potwory, bajki o duchach i zabawy podszyte dreszczykiem? Bo w ten sposób oswajają różne lęki. Halloween to dobra okazja, by przezwyciężyć własne słabości, polubić straszydła i spędzić czas, fantastycznie się bawiąc. Przecież przyjemnie się bać, gdy wiadomo, że nic złego nam nie grozi, potwory i strachy są udawane, a pod strojem kościotrupa czy ducha ukrywa się kolega albo koleżanka. Taka „bezpieczna adrenalina” w Halloween sprawia, że zabawa staje się niezwykle ekscytująca. Podpowiadamy, jak jeszcze uatrakcyjnić ten wieczór.

Zanim zaczniecie się bawić, zadbajcie o odpowiednią scenerię. Wydrążone dynie z zapalonymi świeczkami wyczarują odpowiedni nastrój. Jeśli macie czas i ochotę, przygotujcie inne halloweenowe dekoracje, przy których „upiorne” kinderparty nabierze rumieńców. A jeśli wciąż nie pozbyliście się wątpliwości, czy warto bchodzić Halloween, pomyślcie, że to po prostu kolejna okazja do fajnej zabawy.

1. Szukanie skarbu pająka

To jedna z tych zabaw na Halloween, którą można zaaranżować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Ukrywamy jeden lub kilka skarbów (mogą to być specjalne halloweenowe słodycze, przygotowane wcześniej duchy z papierowych talerzyków albo zwykłe maskotki, książeczki), do których przywiązujemy bardzo długą i grubą nitkę. Oplątuje ona różne przedmioty i ciągnie się po zakamarkach mieszkania, zanim doprowadzi do celu. Nitek może być więcej, niektóre prowadzące donikąd. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do celu.
Redakcja poleca: Jak zrobić dynię z balonów - film
Zrób z dzieckiem balonową dynię! Pomysł na halloweenową zabawę prezentuje Patrycja Lipińska.

2. Zwariowany pokaz mody

Spośród uczestników tej zabawy wybieramy jury. Wyznaczamy wybieg, na którym chętni będą prezentowali swoje halloweenowe przebrania. Każdy oprócz stroju, który może podkreślić również odpowiednio upiorny makijaż, powinien zademonstrować również straszną minę. Jury przyznaje punkty. Wygrywa oczywiście ten, kto zbierze ich najwięcej.

3. Tajemnicze psikusy

Rozdajemy dzieciom torebki ze słodyczami (możesz wcześniej upiec i włożyć do nich straszne paluchy wiedźmy, zapewniamy – naprawdę robią piorunujące wrażnie). W torebkach umieszczamy również karteczki z poleceniami różnych zadań, jakie dzieci powinny wykonać. Dostosowujemy je do wieku pociech. Może to być opowiedzenie dowcipu, rzucanie piłką do celu itp. Nagradzamy wykonanie polecenia.

4. Straszne opowieści

Ogłaszamy konkurs na halloweenową mrożącą krew w żyłach opowieść . Jeśli jest nudna i nie podoba się słuchaczom, mogą ją przerwać trzema klaśnięciami dłoni. Wygrywa ten, kto opowiada najdłużej. Jeśli szukacie inspiracji, możecie wcześniej obejrzeć filmy o halloweenowej tematyce. Może łatwiej będzie wczuć się w nastrój.
 
Czy wiesz, że...
Halloween to skrót od angielskiego Hallow Even – wigilia Wszystkich Świętych. Święto przypada 31 października. W tradycji anglosaskiej tego wieczoru dzieci przebierają się za straszydła, chodzą od domu do domu i zbierają słodycze. Od kilku lat Halloween gości również w Polsce, wywołując kontrowersje wśród części społeczeństwa jako święto obce naszej kulturze. Wśród dzieci, które nie zastanawiają się nad jego pochodzeniem, cieszy się jednak dużą popularnością. To pretekst do fajnej zabawy z kostiumami, wycinania dyni i przygotowywania innych strasznych dekoracji. Dorośli również mogą się do niej włączyć. Jeśli nie chcesz się przebierać, zrób sobie chociaż halloweenowy makijaż. Dzieciaki będą zachwycone!

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj