Zabawy na Halloween dla dzieci
fot. AdobeStock

Zabawy na Halloween –​ 5 fajnych dla dzieci i rodziny

Zabawy na Halloween to świetna okazja, by zintegrować całą rodzinę. Nie wiesz, co można robić podczas tego święta? Przedstawiamy propozycje zabaw – możecie szukać skarbu pająka, urządzić pokaz mody lub konkurs strasznych opowieści.
Marta Kabulska
Zabawy na Halloween dla dzieci
fot. AdobeStock
Dlaczego dzieciaki lubią potwory, bajki o duchach i zabawy podszyte dreszczykiem? Zabawy halloweenowe dla dzieci pozwalają maluchom między innymi oswajać różne lęki. Halloween to dobra okazja, by przezwyciężyć własne słabości, polubić straszydła i spędzić czas, fantastycznie się bawiąc. Przecież przyjemnie się bać, gdy wiadomo, że nic złego nikomu nie grozi, potwory i strachy są udawane, a pod strojem kościotrupa czy ducha ukrywa się kolega albo koleżanka. Taka „bezpieczna adrenalina” w Halloween sprawia, że zabawa staje się niezwykle ekscytująca. Przedstawiamy kilka propozycji na ciekawe zabawy z okazji Halloween. 

Spis treści
  1. Zabawy na Halloween – odpowiedni nastrój
  2. Zabawy na Halloween: Szukanie skarbu pająka
  3. Halloweenowa zabawa: Zwariowany pokaz mody 
  4. Zabawy na Halloween: Tajemnicze psikusy
  5. Halloweenowy konkurs: Straszne opowieści

Zabawy na Halloween - odpowiedni nastrój

Zanim zaczniecie w Haloween „straszne zabawy” w domu, zadbajcie o odpowiednią scenerię. Wydrążone dynie z zapalonymi świeczkami wyczarują odpowiedni nastrój. Jeśli macie czas i ochotę, przygotujcie inne halloweenowe dekoracje, przy których „upiorne” kinderparty nabierze rumieńców. A jeśli wciąż nie pozbyliście się wątpliwości, czy warto obchodzić Halloween, pomyślcie, że Halloween to po prosto kolejna okazja do różnych zabaw ruchowych, gier i konkursów dla dzieci, zarówno w domu, jak i w przedszkolu. 
Redakcja poleca: Jak zrobić lampion z dyni? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]
Robienie lampionu z dyni to jedna z tradycji halloweenowych. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!).

Zabawy na Halloween: szukanie skarbu pająka

To jedna z tych zabaw na Halloween, którą można zaaranżować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Ukrywamy jeden lub kilka skarbów (mogą to być specjalne halloweenowe słodycze, przygotowane wcześniej duchy z papierowych talerzyków albo zwykłe maskotki, książeczki), do których przywiązujemy bardzo długą i grubą nitkę. Oplątuje ona różne przedmioty i ciągnie się po zakamarkach mieszkania, zanim doprowadzi do celu. Nitek może być więcej, niektóre prowadzące donikąd. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do celu.

Halloweenowa zabawa: zwariowany pokaz mody 

Spośród uczestników tej zabawy wybieramy jury. Wyznaczamy wybieg, na którym chętni będą prezentowali swoje halloweenowe przebrania. Każdy oprócz stroju, który może podkreślić również odpowiednio upiorny makijaż, powinien zademonstrować również straszną minę. Jury przyznaje punkty. Wygrywa oczywiście ten, kto zbierze ich najwięcej.

Zabawy na Halloween: tajemnicze psikusy 

Rozdajemy dzieciom torebki ze słodyczami (możesz wcześniej upiec i włożyć do nich straszne paluchy wiedźmy, zapewniamy – naprawdę robią piorunujące wrażenie). W torebkach umieszczamy również karteczki z poleceniami różnych zadań, jakie dzieci powinny wykonać. Dostosowujemy je do wieku pociech. Może to być opowiedzenie dowcipu, rzucanie piłką do celu itp. Nagradzamy wykonanie polecenia.

Halloweenowy konkurs: straszne opowieści 

Ogłaszamy konkurs na halloweenową mrożącą krew w żyłach opowieść. Jeśli jest nudna i nie podoba się słuchaczom, mogą ją przerwać trzema klaśnięciami dłoni. Wygrywa ten, kto opowiada najdłużej. Jeśli szukacie inspiracji, możecie wcześniej obejrzeć filmy o halloweenowej tematyce. Może łatwiej będzie wczuć się w nastrój.
 
Czy wiesz, że...?
Halloween to skrót od angielskiego All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych. Święto przypada 31 października. W tradycji anglosaskiej tego wieczoru dzieci przebierają się za straszydła, chodzą od domu do domu i zbierają słodycze. Od kilku lat Halloween gości również w Polsce, wywołując kontrowersje wśród części społeczeństwa jako święto obce naszej kulturze. Wśród dzieci, które nie zastanawiają się nad jego pochodzeniem, cieszy się jednak dużą popularnością. To pretekst do fajnej zabawy z kostiumami, wycinania dyni i przygotowywania innych strasznych dekoracji. Dorośli również mogą się do niej włączyć. Jeśli nie chcesz się przebierać, zrób sobie chociaż halloweenowy makijaż. Dzieciaki będą zachwycone!

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

dsfdf

Zobacz także

Popularne tematy

dsfdf dsfdf