GRY
 
 

Jak dbać o ząbki małego dziecka?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy i jak wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Odpowiedź jest dosyć prosta: trzeba zacząć jak najwcześniej. Tylko wtedy dbanie o ząbki będzie dla dziecka zupełnie normalnym nawykiem.

dziecko, ząbki, szczoteczka do zębów
fot. Panthermedia
Stomatolodzy zgodnie potwierdzają, że im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko właściwych przyzwyczajeń dotyczących dbania o zęby, tym większe szanse na zdrowe i piękne zęby w przyszłości.

Czy przemywać dziąsła, gdy dziecko nie ma jeszcze zębów?

Często zapominamy o tym, że dzieci tak naprawdę rodzą się z zawiązkami wszystkich zębów. Początkowo są one przykryte dziąsłami, jednakże nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej już od wczesnego etapu życia dziecka. Na początku powinniśmy regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie przemywać jamę ustną gazikiem namoczonym letnią przegotowaną wodą lub słabym naparem rumianku. Pomaga to usunąć z dziąseł i całej jamy ustnej resztki pokarmowe i bakterie. Przemywanie gazikiem stosujemy w trakcie wyrzynania się pierwszych ząbków, a dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia.

Zobacz też: Czy zęby mleczne trzeba leczyć? [VIDEO]
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Kiedy zacząć  używać szczoteczki?

Po kilku dniach od wyrżnięcia się pierwszych zębów powinniśmy rozpocząć szczotkowanie, małą szczoteczką z bardzo miękkim, delikatnym włosiem. Takie szczotkowanie nie tylko usunie resztki jedzenia, ale również zapewni maluchowi chwilę relaksu podczas masowania obolałych dziąseł. Na początku wystarczy szczotkowanie samą wodą, ale po paru dniach na szczoteczkę zaczynamy nakładać minimalną ilość pasty do zębów z zawartością 500 ppm fluoru.

Jak zapobiec próchnicy zębów?

Higiena jamy ustnej jest bardzo istotna już od pierwszych miesięcy życia dziecka, w przeciwnym razie, w nowo wyrżniętych ząbkach mlecznych bardzo szybko mogą pojawić się pierwsze oznaki próchnicy. Aby uniknąć tzw. próchnicy butelkowej, występującej u małych dzieci karmionych mlekiem, słodzonymi papkami i sokami z butelki, należy zawsze zabierać dziecku butelkę tuż po skończeniu jedzenia i pod żadnym pozorem nie kłaść dziecka z nią do łóżeczka. Do pielęgnacji wrażliwych dziecięcych dziąseł i młodych ząbków należy używać wyłącznie szczoteczek przeznaczonych dla najmłodszych, wykonanych z miękkiego włosia i dopasowanych do rozmiaru dziecięcej buzi.

Zobacz też: Jak uchronić dziecko przed próchnicą butelkową?

Jak pastę do zębów stosować u dziecka po pierwszym roku życia?

Poczynając od 2. roku życia należy zacząć stosować pastę (optymalnie z zawartością 1000 ppm fluoru) , która chroni przed próchnicą. Na szczoteczkę nakładamy niewielką ilość pasty do zębów – wielkości ziarenka grochu – i pilnujemy, aby po dokładnym umyciu zębów, dziecko wypluło wszystko z buzi. Zanim dziecko nauczy się płukać usta (ok. 3 roku życia), należy po każdym szczotkowaniu, przecierać zęby zwilżonym wodą wacikiem. Okres między 3. a 4. rokiem życia dziecka to czas, kiedy maluchy zaczynają uczyć się samodzielnego szczotkowania. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią szczoteczkę, która nawet przy nieco niezdarnych ruchach trzylatka, dotrze do trudno dostępnych miejsc.

Czy ssanie kciuka źle wpływa na zgryz?

Zanim dziecko skończy 3. rok życia, należy oduczyć je odruchu ssania kciuka czy smoczka, aby nie przeszedł w nawyk, gdyż może to spowodować problemy z prawidłowym rozwojem jamy ustnej i zębów. Nawykowe ssanie kciuka lub smoczka w okresie pojawiania się zębów stałych, czyli między 6. a 12. rokiem życia, może doprowadzić do różnych wad zgryzu przednich zębów, jak np. zgryz otwarty, który w przyszłości może spowodować dyskomfort podczas gryzienia oraz przedwczesne zużycie zębów. Między 3. a 5. rokiem życia należy odwiedzać stomatologa raz na pół roku, gdyż wizyty kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie próchnicy czy nieprawidłowości zębowych, które można wówczas łatwiej wyeliminować.

Zobacz też: 8 błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dzieci

Doładuj
Przeładuj