Jak ułożyć dziecko w foteliku? Instruktaż eksperta

Wiedza o tym, jak ułożyć dziecko w foteliku samochodowym, jest kluczowa dla zdrowia jego kręgosłupa. Aby zapobiec urazom, nigdy nie należy wkładać maluszka od razu na płasko – najpierw układamy go na boku. W materiale wideo pokazujemy, jak robić to prawidłowo.

Zobacz inne z serii: Fotelik dla noworodka: pierwszy fotelik samochodowy (4)

Wkładanie niemowlęcia do fotelika samochodowego nastręcza rodzicom pewnych trudności, ponieważ boją się, że mogą zrobić mu krzywdę. Aby nie uszkodzić kręgosłupa maluszka, należy pamiętać o tym, by nigdy nie układać go od razu na pleckach, podtrzymując jedynie pupę i główkę. Poza tym, robiąc to w ten sposób, możemy wywoływać u noworodka odruch Moro. Obejrzyj nasz film i zobacz, jak ułożyć dziecko w foteliku i jak je z niego wyjąć, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo.

Spis treści:

Jak ułożyć dziecko w foteliku?

Prawidłowe ułożenie dziecka w foteliku wcale nie jest takie oczywiste, co nie oznacza, że jest trudne. Trzeba jedynie poznać technikę, jak to zrobić i później pamiętać o tym przy każdym wkładaniu maluszka. Pierwszy fotelik samochodowy ma kształt kołyski, więc noworodek nie leży w nim na płasko, ale jest skulony jak fasolka. To wygięcie jest niezwykle ważne, ponieważ chroni dziecko przed nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Aby prawidłowo włożyć noworodka do fotelika, należy:

  • wziąć malca na ręce i przekręcić go do pozycji leżenia na boku;
  • w tej pozycji przenieść dziecko w kierunku fotelika;
  • kiedy noworodek znajdzie się blisko podłoża, przekręcić go na plecy;
  • upewnić się, że jest ułożony symetrycznie;
  • zapiąć pasy.
Pamiętaj! Nigdy nie przenoś dziecka w foteliku, gdy pasy nie są zapięte! Niemowlę z wiekiem staje się coraz bardziej ruchliwe i wystarczy chwila nieuwagi, żeby wypadło z fotelika.

Jak wyjąć niemowlę z fotelika?

Wyjmowanie dziecka z fotelika samochodowego przebiega podobnie do wkładania. Trzeba wykonać wszystkie ruchy w odwrotnej kolejności. Aby prawidłowo wyjąć dziecko z fotelika:

  • odepnij pasy bezpieczeństwa;
  • przekręć dziecko na bok;
  • podnieś dziecko;
  • ułóż je w wygodnej pozycji.

Przekręcanie noworodka na bok przed włożeniem go do fotelika czy wyjęciem go z niego powinno być nawykiem każdego rodzica. Podobnie należy układać maluszka w łóżeczku, na macie edukacyjnej, przewijaku czy na kanapie. Branie niemowlaka do góry prosto z leżenia na płasko jest jednym z częstszych błędów początkujących rodziców, którego skutkiem mogą być problemy z napięciem mięśniowym maluszka. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy