fot. Fotolia

Większość rodziców tak robi! - lekarze ostrzegają!

Kolejne doniesienia o niewłaściwym użytkowaniu fotelików samochodowych. Rozumiemy, że maluszkom może grozić niebezpieczeństwo, ale czy zalecenia lekarzy są możliwe do zrealizowania?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia

Obostrzeń związanych z bezpieczeństwem dziecka jest naprawdę wiele. Kiedyś nikt nie mówił i nie pisał wytycznych jak karmić, jak przewijać, jak przewozić autem. Rodzice sami podejmowali decyzje i często nic złego się nie działo z tego powodu.

Jak długo dziecko powinno przebywać w foteliku?

Przewożenie dzieci w samochodzie jest jednak tematem wyjątkowo ważnym, biorąc pod uwagę ilość wypadków na drodze, w których giną zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Nie da się też ukryć, że lekarze mają większe możliwości w dotarciu do rodziców, by ostrzec ich przed wszelkimi zagrożeniami płynącymi z doświadczeń innych. Lepszy jest także dostęp do wszelkich badań na całym świecie, dzięki czemu naprawdę w pełni świadomie można podjąć się opieki nad dzieckiem. 

Badanie, przeprowadzone przez Great Western Hospitals NHS Foundation i finansowane przez Lullaby Trust, było pierwszym, które analizuje skutki umieszczenie dziecka w foteliku samochodowym, w jadącym samochodzie. Okazało się, że najmłodsze dzieci, nie powinny być przewożone w foteliku dłużej niż ok. 30-60 minut. Skąd takie wyliczenia?

Redakcja poleca: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]
Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.

Problemy z krążeniem u dzieci

Naukowcy przeanalizowali tętno, tempo oddychania i nasycenie tlenem  40- stu niemowląt - w wieku poniżej dwóch miesięcy - leżących w fotelikach samochodowych w ułożeniu 40 ° w symulatorze pojazdu, który naśladował drgania jadącego samochodu. Dane porównano z badaniami prowadzonymi na dzieciach leżących na płaskiej powierzchni w łóżeczkach. W rezultacie udowodniono, że dzieci będące ułożone w pozycji pionowej mają znacznie większe problemy z krążeniem, niż druga grupa. Oznacza to, że ich tętno i oddech wzrastają, podczas gdy poziom tlenu we krwi zmniejsza się.

Jak powinien spać noworodek?

Profesor Peter Fleming, z Uniwersytetu w Bristolu, powiedział: "To było wyjątkowe badanie pilotażowe - pierwsze spojrzenie na fizjologiczne skutki drgań na dzieci w fotelikach samochodowych. Biorąc pod uwagę problemy z krążeniem, potencjalnie niebezpieczne u tak małych dzieci, należy brać pod rozwagę czas przebywania dziecka w foteliku samochodowym. Nie powinno małe dziecko przebywać w takiej pozycji bez ruchu dłużej niż 1 godzinę, a fotelika nie powinno się stosować jako coś zastępczego za łóżeczko turystyczne, czy kołyskę”.

Jaki fotelik dla noworodka - opinie!

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w foteliku?

Rozumiemy przesłanki płynące z badania, tylko czasem trudno spełnić wszystkie wymogi. Myślimy więc, że ważne jest przede wszystkim, by dziecko było przewożone w foteliku odpowiednim do jego wagi i wieku i by jak najdłużej fotelik skierowany był tyłem do kierunku jazdy. Oczywiście warto zastanowić się także, czy nasze dzieci nie spędzają zbyt wiele czasu w foteliku samochodowym, a jeżeli tak, starać się skrócić ten czas. Niemowlę najlepiej czuje się leżąc na płaskiej powierzchni, na której jego kręgosłup nie ulega żadnych obciążeniom, podobnie jak nie ma problemu z krążeniem.

Czy Wasze maleństwa spędzają więcej czasu w fotelikach samochodowych niż zalecają lekarze?

Czytaj także:  "Tak, mój syn nie miał zapiętych pasów"


źródło: netmums

Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy