GRY
 
 

Jak karmić piersią latem - ważne rady pediatry

Gdy robi się gorąco, dziecko nie chce ssać. Jak latem namawiać je do jedzenia, ile powinno jeść, by rosnąć - radzi doświadczona pediatra i konsultantka laktacyjna. Lektura obowiązkowa na lato!

Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra
karmienie piersią, lato, mama, niemowlę
Nie dziw się, że w gorące dni dziecko nie chce ssać i po kilku łykach już odwraca się od piersi. Sama nie wiesz, czy traktować to jak normalny posiłek, czy za pół godziny znów proponować smykowi ssanie? Nie dziw się – tobie także nie chce się jeść, kiedy jest gorąco. Ale dziecko musi przecież rosnąć i przybierać na wadze – myślisz. Więc jak karmić piersią latem - radzi dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra i doradca laktacyjny.
Czytaj też: Lista produktów zalecanych podczas karmienia piersią

Czy latem niemowlę może ssać pierś mniej niż zwykle?

I tak, i nie. Gdy w godzinach południowych jest strasznie gorąco, dziecko rzeczywiście często wcale nie ma ochoty na jedzenie. Chce mu się tylko pić. Zwykle jednak nadrabia te straty wieczorem i w nocy, kiedy jest chłodniej. Chętnie również ssie pierś rano. Dlatego lato raczej nie powinno mieć żadnego wpływu na tempo jego przybierania na wadze.
Redakcja poleca: Czy ty też popełniasz te błędy w karmieniu niemowląt? Najnowsze badanie IMiD [WIDEO]
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że wciąż nie wiemy, jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami. I choć jest nieco lepiej w porównaniu z poprzednim badaniem z 2012 roku, to rodzice nadal popełniają błędy. Sprawdź, czy i ty ich nie popełniasz.

Boję się, że synek ssie tak mało, że skończy mi się pokarm. Może odciągać mleko?

Nie jest to konieczne. Laktacja nie powinna się zmniejszyć z tego powodu, że niemowlę raz czy dwa razy wyssie mniej mleka niż zwykle. Koniecznie jednak podawaj mu pierś wtedy, kiedy jest chłodniej. Na pewno warto zaproponować mu ssanie tuż przed spacerem, a potem na dworze.
  • Nie siadaj na słońcu, poszukaj dobrego miejsca w cieniu.
  • Jeśli karmisz w domu, zadbaj, by nie było gorąco; warto od czasu od czasu zabrać niemowlę z pokoju, zrobić przeciąg, by odświeżyć i ochłodzić powietrze.
  • Pamiętaj o nocnych karmieniach: są bardzo ważne, bo wtedy wydziela się więcej prolaktyny, dzięki czemu masz w piersiach więcej mleka. Jest ono też bogatsze w tłuszcze, więc dziecko szybciej przybiera na wadze.

Czy powinnam podawać niemowlęciu jeszcze jakieś dodatkowe picie?

Nie. Niemowlęciu karmionemu piersią nie musisz dodatkowo podawać niczego do picia, nawet w upał. Wystarczy proponować mu ssanie tak często, jak ma na to ochotę. Zwykle w upalne dni dziecko właśnie tak się zachowuje: ssie pierś, dopóki płynie z niej mleko bardziej wodniste, które jest na początku każdego karmienia. Zaspokaja w ten sposób pragnienie. Potem pokarm staje się bardziej gęsty, treściwy. Jeśli dziecko nie ma ochoty na jedzenie, przestaje ssać, bo chodziło mu tylko o picie.
Czytaj też: Jaka woda dla niemowlaka

Ocena (3 oceny)

3.7
Doładuj
Przeładuj