Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!
Zobacz inne z serii: Smog – jak chronić dziecko i siebie przed zanieczyszczonym powietrzem (5)
Dla kogo smog jest niebezpieczny?
Istnieją cztery grupy osób, dla których smog jest szczególnym zagrożeniem dla zdrowia. Wśród nich znajdują się:- dzieci,
- osoby starsze,
- osoby chore na astmę lub choroby układu oddechowego i krążenia.
Najsilniej smog wpływa na dzieci astmatyczne, to znaczy, że skutki smogu najbardziej odczuwają takie maluchy, które dotyka zapalenie zwane astmą, które się charakteryzuje:
- dusznościami
- światami (świszczącym oddechem)
- kaszlem
Skąd się bierze smog?
Wszyscy wiemy, że smog to zmora podczas sezonu grzewczego. Ale co powoduje, że powstaje i jest tak niebezpieczny dla zdrowia? Podczas spalania drewna lub węgla zawsze do powietrza przenikają zanieczyszczenia, a skoro zimą musimy docieplać mieszkania, wówczas produkujemy znaczne ilości tych zanieczyszczeń.Dodatkowo powietrze zanieczyszczane jest też przez spaliny samochodów i wielkie fabryki. Im powietrze jest bardziej zanieczyszczone, tym jest cieplejsze. Taka warstwa ciepłego powietrza tworzy dla smogu swego rodzaju kopułę, która nie pozwala mu na rozwianie się. A wtedy stężenie smogu wzrasta, powodując, że jakość powietrza znacznie odbiega od norm.
Czy w walce ze smogiem należy korzystać z maseczek przeciw smogowi?
Maski przeciwsmogowe są dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które przedostają się do naszych płuc. Jednak w doborze odpowiedniej maski powinien pomóc nam specjalista, najlepiej lekarz alergolog, który wskaże nam, jaka maska najlepiej sprawdzi się w naszym konkretnym przypadku.Maseczki antysmogowe nie są jednak dla wszystkich. Nie powinny ich nosić niemowlaki i małe dzieci. Nie znaczy to, że mogą one bezpiecznie spacerować podczas smogu. Wręcz przeciwnie, dzieci do 5-6 roku życia w ogóle nie powinny wychodzić z domu, gdy powietrze jest mocno zanieczyszczone.
Chrońmy przed smogiem niemowlaki
Płuca niemowląt, czyli dzieci w okresie wczesnorozojowym, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Nie mają takich barier ochronnych, jak płuca starszaków czy dorosłych. Ich system oczyszczania nie jest też całkiem dojrzały. Je trzeba szczególnie chronić – nie wychodzić na dwór, kiedy w powietrzu jest smog.Także przedszkolaki powinny zostać w sali czy w domu, kiedy powietrze jest silnie zanieczyszczone. Dzięki temu nie wystąpią u nich kaszel czy świszczący oddech, czyli pierwsze objawy astmy oskrzelowej.
Zobacz też: Nasze dzieci wciąż oddychają smogowym powietrzem