GRY
 
 

Jak wybrać odpowiednie mleko dla maluszka?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt – jednak nie zawsze młoda mama może karmić w naturalny sposób. W takiej sytuacji należy sięgnąć po mleko modyfikowane. Wybór mleka to ważna decyzja, która często rodzi wiele pytań i wątpliwości. Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jak wybrać produkt najbardziej odpowiadający potrzebom maluszka!

Hipp
fot. materiały prasowe
Idealnym pokarmem dla niemowląt jest mleko mamy, które w doskonały sposób dopasowuje się do bieżących potrzeb dziecka. Mleko kobiece oprócz podstawowych składników odżywczych zawiera także cały szereg wyjątkowych substancji, które zapewniają prawidłowy rozwój i chronią dziecko. Do nich należą m.in. probiotyki (naturalne, przyjazne kultury bakterii kwasu mlekowego głównie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium) i prebiotyki (cenny błonnik pokarmowy stanowiący pożywkę dla korzystnych bakterii). Składniki te wspierają rozwój zdrowej mikroflory jelitowej.
Niestety karmienie piersią nie zawsze jest możliwe i w takiej sytuacji pojawia się konieczność wybrania odpowiedniego mleka dla niemowląt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Mleko na miarę potrzeb

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru mleka jest wiek dziecka. Przez pierwsze miesiące życia odpowiednim mlekiem dla maluszka będzie mleko początkowe z cyferką 1 na etykiecie.  Po skończonym 6. miesiącu, kiedy maluch ma już wprowadzane pierwsze posiłki uzupełniające,  wybieramy dla dziecka mleko następne oznaczone cyfrą 2. Dla dzieci starszych po 12. miesiącu odpowiednim mlekiem będzie mleko typu JUNIOR, które jest lepiej dopasowane do potrzeb żywieniowych małych dzieci niż mleko krowie.
Mleko dla dziecka dobieramy nie tylko kierując się jego wiekiem, ale również  potrzebami. Jeśli maluch należy do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia alergii (np. ktoś z bliskiej rodziny ma alergię) odpowiednim mlekiem będzie produkt typu HA. Często maluchy cierpią z powodu różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego typu nietolerancja laktozy, ulewania, kolka, wzdęcia, zaparcia. Ważne jest wtedy, aby wybrać specjalne mleko, które pomoże dziecku złagodzić dokuczliwą dolegliwość i będzie przez nie dobrze tolerowane. Wyróżniamy kilka rodzajów mleka specjalistycznego m.in. typu: AR, nisko-lub bezlaktozowe, na wzdęcia i zaparcia.
Największą jednak grupę produktów stanowią zwykłe mleka dla  niemowląt. Oczywiście każde mleko musi  dostarczać niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka składników odżywczych i spełniać szczegółowe wymagania dotyczące składu i jakości stawiane przez przepisy prawa.  Dlatego przy wyborze odpowiedniego mleka warto skupiać się na cechach produktu,  które te mleka różnicują.  

Składniki na wzór natury

Warto wybierać mleko o składzie zbliżonym do naturalnego wzorca  - pamiętaj także, żeby zwracać uwagę na jakość użytych składników.
Kiedy okres karmienia piersią dobiegnie końca, sięgnij po ekologiczne Mleko następne HiPP BIO Combiotik®  - zawiera ono naturalne kultury bakterii kwasu mlekowego, pierwotnie pozyskane z mleka matki, a także cenne kwasy Omega-S (ALA), ważne dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych. Dodatkową cechą tego mleka jest ekologiczna jakość BIO. Próbki mleka następnego HiPP 2 BIO Combiotik®  możesz bezpłatnie zamówić tutaj.
 A kiedy Twój maluszek podrośnie, warto stopniowo przechodzić na mleko z wyższym zaleceniem wiekowym, które jest dostosowane do szczególnych potrzeb żywieniowych małego dziecka i zawiera np. witaminę D dla mocnych kości – tak jak mleko HiPP Junior Combiotik® (po 1. i po 2 roku).
Doładuj
Przeładuj