GRY
 
 

Szczekający kaszel? Uważaj, to może być zapalenie krtani!

Twoje dziecko kaszle i zastanawiasz się, czy to nie jest zapalenie krtani? Przeczytaj, jak wyglądają objawy zapalenia krtani u dziecka i dlaczego nie wolno lekceważyć tej choroby.

jakie są objawy zapalenia krtani
fot. Fotolia
Objawy zapalenia krtani u dziecka są bardzo charakterystyczne dla tej choroby, dotykającej najczęściej dzieci między 1-7 rokiem życia. Najwięcej dzieci choruje jednak na zapalenie krtani między 1-3 rokiem życia. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie krtani u niemowląt. 

Jakie są objawy zapalenia krtani u dziecka?

Zapalenie krtani u dziecka zazwyczaj zaczyna się nagle, najczęściej wieczorem. Najczęstsze objawy zapalenia krtani to:
  • "szczekający" kaszel – kaszel przypomina szczekanie psa, niełatwo więc pomylić go z "normalnym" kaszlem. Kaszel w zapaleniu krtani zaczyna się gwałtownie i jest bardzo męczący;
  • atak duszności – może, ale nie musi wystąpić. Ataki duszności są niebezpieczne, bo dziecko ma problem z nabraniem powietrza, podczas wdechu wydaje dźwięki przypominające pianie koguta;
  • ostra chrypka 
  • bezgłos – dziecko nie może mówić
  • pobudzenie – dziecko może być pobudzone i niespokojne z powodu utrudnionego oddychania
  • podwyższona temperatura ciała 
  • ból gardła
  • zasinienie wokół ust i na twarzy – wskazuje na niebezpieczne podgłośniowe (ostre) zapalenie krtani
Jeśli twoje dziecko ma szczekający kaszel i oddech przypominający pianie koguta, koniecznie od razu udaj się z nim do lekarza. Możesz też wezwać pogotowie. Silny atak kaszlu może prowadzić do duszności, które utrudniają oddychanie i zagrażają życiu. Dziecko podczas ataku duszności jest przestraszone, co tylko potęguje obrzęk krtani.
 
Zobacz też:
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!