Dziecko je jogurt
fot. Fotolia

Czy mleko można zastąpić jogurtem? Opinia pediatry

Niektóre roczne dzieci po odstawieniu od piersi nie chcą pić mleka modyfikowanego – bo też nigdy go nie piły. Chętnie za to jedzą jogurty. Czy można im na to pozwolić? Wątpliwości rozwiewa dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Aleksandra Sobieraj
Dziecko je jogurt
fot. Fotolia
Jogurt, nawet ten naturalny, czyli bez dodatków smakowych, raczej nie powinien całkowicie zastąpić mleka w diecie rocznego dziecka. Jednak dziecko nie powinno też pić nadmiaru mleka. Z mleka i produktów mlecznych można przygotowywać dla malucha różnorodne dania. Jak to robić, wyjaśnia pediatra dr n. med. Grażyna Rowicka.

Ile mleka powinno pić roczne dziecko?

Dzieciom, które skończyły pierwszy rok życia, zaleca się podawanie dziennie dwóch porcji mleka i jednej porcji produktów mlecznych, może to być zarówno jogurt naturalny, kefir, jak i serki twarogowe czy sery żółte. Jeśli chodzi o mleko, roczne dziecko może pić zarówno mleko modyfikowane, jak i zwykłe płynne mleko krowie – o ile nie wywołuje ono u dziecka objawów niepożądanych.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Jak ciekawie podawać mleko rocznemu dziecku?

Mleko modyfikowane podobnie, jak i mleko krowie, które dziecko powyżej roku także może już otrzymywać, mogą być podawane na różne sposoby. Można spróbować przygotować na mleku np. kaszkę, kawę zbożową, kakao, kluseczki lane, budyń lub kisiel. Mleko możnai także wykorzystać do przygotowania np. kaszy kuskus czy naleśników. Jeśli spożywanie mleka nie wywołuje u dziecka objawów niepożądanych, to w dużej mierze od pomysłów mamy na podanie go dziecku zależy, czy maluch je zaakceptuje. Warto pamiętać, że mleka modyfikowanego nie wolno gotować.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj