GRY
 
 

Czy mleko można zastąpić jogurtem? Opinia pediatry

Niektóre roczne dzieci po odstawieniu od piersi nie chcą pić mleka modyfikowanego – bo też nigdy go nie piły. Chętnie za to jedzą jogurty. Czy można im na to pozwolić? Wątpliwości rozwiewa dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Dziecko je jogurt
fot. Fotolia
Jogurt, nawet ten naturalny, czyli bez dodatków smakowych, raczej nie powinien całkowicie zastąpić mleka w diecie rocznego dziecka. Jednak dziecko nie powinno też pić nadmiaru mleka. Z mleka i produktów mlecznych można przygotowywać dla malucha różnorodne dania. Jak to robić, wyjaśnia pediatra dr n. med. Grażyna Rowicka.

Ile mleka powinno pić roczne dziecko?

Dzieciom, które skończyły pierwszy rok życia, zaleca się podawanie dziennie dwóch porcji mleka i jednej porcji produktów mlecznych, może to być zarówno jogurt naturalny, kefir, jak i serki twarogowe czy sery żółte. Jeśli chodzi o mleko, roczne dziecko może pić zarówno mleko modyfikowane, jaki zwykłe płynne mleko krowie – o ile nie wywołuje ono u dziecka objawów niepożądanych.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! Czy wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Jak ciekawie podawać mleko rocznemu dziecku?

Mleko modyfikowane podobnie, jak i mleko krowie, które dziecko powyżej roku także może już otrzymywać, mogą być podawane na różne sposoby. Można spróbować przygotować na mleku np. kaszkę, kawę zbożową, kakao, kluseczki lane, budyń lub kisiel. Mleko możnai także wykorzystać do przygotowania np. kaszy kuskus czy naleśników. Jeśli spożywanie mleka nie wywołuje u dziecka objawów niepożądanych, to w dużej mierze od pomysłów mamy na podanie go dziecku zależy, czy maluch je zaakceptuje. Warto pamiętać, że mleka modyfikowanego nie wolno gotować.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!