Mama z niemowlakiem i butelką mleka
fot. Fotolia

Już działa trzeci Bank Mleka Kobiecego w Polsce!

Banki Mleka Kobiecego oferują pomoc mamom, które nie mogą karmić noworodków piersią. W Krakowie otwarto pierwszą tego typu placówkę w Małopolsce, trzecią w Polsce!
Hanna Szczesiak
Mama z niemowlakiem i butelką mleka
fot. Fotolia
Mleko matki to najbardziej uniwersalny pokarm, który całkowicie pokrywa zapotrzebowanie niemowlaka na składniki odżywcze. Jest dobrze zbilansowane i lekkostrawne, to pierwsza szczepionka, która chroni malucha przed bakteriami i wirusami. Dlatego też cieszy nas, że właśnie został uruchomiony kolejny Bank Kobiecego Mleka.

Banki pomagają wcześniakom

Mleko matki jest pierwszym pokarmem, a mleko z banku drugim w kolejności dla noworodka. Bank mleka wyrówna szanse dla dzieci, które nie mogą być karmione mlekiem przez własne mamy – mówi dr Beata dr Beata Rzepecka-Węglarz ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek, który opiekuje się krakowskim bankiem. Pokarm znajdujący się w bankach mleka jest dokładnie badany. Mleko podawane noworodkom musi być najwyższej jakości, tylko wtedy może być lekarstwem dla wcześniaków. 
Redakcja poleca: Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]
Mleko mamy: wiadomo, że odżywia, wiemy, że chroni przed chorobami, zwiększa IQ dziecka... Teraz naukowcom udało się odkryć jeszcze jedną ważną rzecz dotyczącą pokarmu kobiecego - pełniący niezwykle istotną funkcję składnik - HMO.

Przekaż pokarm do banku

Bank Mleka Kobiecego Ujastek to jednostka, która odpowiada za gromadzenie pokarmu, jego badanie, pasteryzowanie, przechowywanie i przekazywanie potrzebującym noworodkom. Już teraz bank zachęca mamy do oddawania nadwyżek mleka i czeka na pokarm od mam, które są już honorowymi dawczyniami mleka.

Czytaj także:  źródło: rmf.fm
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy