
Kąpielowe reguły
Kiedy nadchodzi pora mycia, i tobie, i dziecku chce się płakać? Nie musi tak być! Zobacz, co sprawi, by kąpiel była zdrowa i przyjemna.
Najlepiej, aby kąpiel była stałym elementem dnia i sygnałem dla dziecka, że zbliża się pora zasypiania. Dobrze, kiedy odbywa się mniej więcej o tej porze i przebiega podobnie. Zanim włożysz dziecko do wanienki, sprawdź, czy w łazience jest ciepło: temperatura powietrza powinna wynosić ok. 24°C, a wody – ok. 37°C. Zgromadź w zasięgu rąk potrzebne kosmetyki, ręcznik i pidżamkę – dziecko nie może zostać samo w kąpieli nawet na chwilę. Masz już wszystko? To weź głęboki oddech i do dzieła! Dziś wieczorem na pewno obejdzie się bez łez.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Dyskutuj na forum: Czym smarować maluszka po kąpieli?
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Pierwszy etap kąpieli dziecka – zanurzanie
Wkładaj malucha do wanienki bardzo powoli, tak aby widział, co się z nim dzieje. Jeśli mimo tego wciąż płacze ze strachu, możesz włożyć go do wody otulonego w ręcznik lub pieluszkę tetrową (będzie czuł się bezpieczniej). Dopiero w wannie odsłoń ciałko i zabierz się do mycia. Połóż dziecko na boku albo na pleckach i oprzyj jego główkę na swojej dłoni. Drugą ręką delikatnie myj jego ciałko. Postaraj się zrobić to szybko, aby niemowlę nie zmarzło.
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.
Kąpielowa pułapka – mycie główki
Dziecko, które leży przez okrągłą dobę, często ma spoconą główkę, a za uszkami mogą gromadzić się resztki ulanego mleka albo złuszczony naskórek. Z tego powodu warto, abyś przecierpiała krzyki malca i myła mu włosy codziennie. Rób to tuż przed wyjęciem dziecka z wanny. Dzięki temu nie zdąży mu się zrobić zimno – mokra główka szybko traci ciepło – a jeśli malec nie lubi polewania włosów, rozpłacze się dopiero pod sam koniec kąpieli. Do mycia główki używaj dziecięcego szamponu albo płynu typu „dwa w jednym”.Jakie akcesoria przydadzą się przy kąpieli dziecka?
Kieruj się zasadą: im mniej kosmetyków, tym lepiej. Wystarczy mydełko i szampon albo płyn do mycia ciała i włosów. Jeśli maluch ma suchą skórę, zamiast używać mydła, wlej do wanienki pół nakrętki emolientu (specjalnego preparatu myjącego, który nie wysusza skóry). Myj malca dłonią: jest delikatniejsza i o wiele bardziej higieniczna niż myjka. Jeśli boisz się, że maluszek będzie ślizgał się w wanience, możesz w pierwszych miesiącach kłaść na dnie wanienki złożoną pieluszkę tetrową albo specjalną gąbkę dla niemowląt (pamiętaj jednak, że trzeba ją często wymieniać, bo szybko staje się siedliskiem bakterii). W ciągu kilku minut od wyjęcia maluszka z wanny nawilż jego skórę mleczkiem do ciała albo balsamem. Wybierz preparat z tej samej serii co płyn do mycia – ich działanie się uzupełnia.Dyskutuj na forum: Czym smarować maluszka po kąpieli?
Kąpiel na sucho
Gdy jesteś bardzo zmęczona, zrezygnuj z kąpieli malucha. W takiej kryzysowej sytuacji możesz umyć go „na sucho”. Przygotuj obok przewijaka miseczkę z ciepłą wodą, waciki, których użyjesz do mycia, i ręcznik z kapturkiem. Połóż dziecko na pieluszce tetrowej i rozbierz je. Jeśli jest przeziębione albo w pokoju nie jest najcieplej, możesz otulić je ręcznikiem i odsłaniać tylko tę część ciała, którą myjesz. Zacznij od buzi i szyi, potem przejdź do mycia dłoni, pach i pachwin. Po umyciu osusz ciałko, przykładając ręcznik miejsce po miejscu (pocieranie ręcznikiem może podrażnić dziecięcą skórę).W wannie razem z dzieckiem
Jeżeli malec boi się kąpieli, a ty już doszłaś do siebie po połogu, możecie wykąpać się we dwoje w dużej wannie. Dziecko wtedy słyszy bicie twojego serca, a to działa na nie odprężająco. Przed kąpielą weź prysznic, a myjąc się, używaj tylko kosmetyków dla dzieci. Szampony, mydła i płyny do kąpieli dla dorosłych mogą podrażnić skórę dziecka, a nawet je uczulić.Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.