depresja poporodowa
fot. Adobe Stock

„Błagałam 2-miesięczne niemowlę, aby się ZAMKNĘŁO”. Ten apel powinna przeczytać każda mama!

Każda z nas czasami nie ma już siły. Do oczu napływają łzy, narasta w nas złość względem dziecka – istoty, którą przecież kochamy ponad wszystko. Ty też czułaś kiedyś ten smutek, zmęczenie, byłaś przekonana, że już nie dasz rady? Nie jesteś sama.
Joanna  Biegaj
depresja poporodowa
fot. Adobe Stock
Terapeutka dziecięca Emilia Urbańska opublikowała na Facebooku poruszający wpis. To apel o „uważność i wrażliwość na kobietę, na matkę”. W swoim wpisie autorka pokazuje innym kobietom, że macierzyństwo, owszem, jest wspaniałą przygodą, ale też szalenie trudną.

Na facebookowym profilu „Rozwijanie przez wspieranie” pojawiły się bardzo ważne słowa skierowane do wszystkich mam: „Musisz jednak zapamiętać, że MASZ prawo czuć i mówić o tym głośno”. Choć autorka wpisu jest terapeutką, sama również uczęszcza na terapię, by poradzić sobie ze swoimi emocjami. W końcu każda z nas czasami może potrzebować pomocy i nie należy się wstydzić o nią prosić!

Nie ty jedyna...

„Wciąż pamiętam te momenty, gdy błagałam rozpaczliwie 2-miesięczne niemowlę, aby zwyczajnie się ZAMKNĘŁO. Wciąż pamiętam te chwile, gdy płakałam, bo bałam się swoich myśli, które mnie zwyczajnie przerażały. Wciąż pamiętam dyskusje z mężem, w czasie których poruszaliśmy aktualny temat w TV pt. »Matka wyrzuciła niemowlę przez balkon«. Jak tak można – mówił. Ja się nie dziwię – odpowiadałam” – zaczyna swój wpis Emilia Urbańska.

Choć autorka wpisu w żaden sposób nie usprawiedliwia karygodnych czynów, których czasem dopuszczają się matki, zwraca uwagę, że czasem kobiety po prostu nie mają wsparcia, nie rozumieją swoich emocji. Gdy ich problemy są zamiatane pod dywan, a one są niezauważane, dochodzi do tragedii.

„Tak, to jest OK”

Słowa terapeutki na pewno dodadzą otuchy wielu innym mamom. To bardzo ważne, by kobiety wiedziały, że nie one jedyne mają czasami chwile zwątpienia i poczucie, że macierzyństwo je przerasta. W tekście padają też bardzo ważne słowa, przypominające kobietom, że mają prawo odczuwać trudne i nieprzyjemne emocje związane z macierzyństwem.

„Masz prawo do tego, aby być zła. Masz prawo do tego, aby być zmęczona. Masz również prawo do tego, aby inni to dostrzegli” – brzmi przekaz autorki.
Maj został mianowany miesiącem zdrowia psychicznego, dotyczy to także zdrowia psychicznego matek. Wiele kobiet doświadcza depresji poporodowej, traumy związanej z porodem – bardzo ważne jest wtedy, by zatroszczyć się wtedy o siebie i zwrócić po pomoc do specjalisty.
Cały wpis przeczytacie tutaj:


Zobacz także: 
Redakcja poleca: Baby blues - film
Co to jest baby blues? Jak sobie z tym radzić? O baby blues opowiada nasz ekspert. Zobacz film.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy