Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
fot. Fotolia

Owulacja – jak sprawdzić, kiedy ją masz?

Kiedy mam owulację? – to pytanie zadasz sobie za każdym razem, gdy będziesz starać się o dziecko. By to ustalić, lekarz zleci ci monitorowanie cyklu. Na czym polega to badanie – tłumaczy lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolog położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.
Konsultacja: lek. med. Ewa Paszkiewicz
Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
fot. Fotolia

To, kiedy masz dni płodne, ustala się podczas monitorowania cyklu. Monitorowanie cyklu to badanie pozwalające zaobserwować, czy występują prawidłowe fazy cyklu miesiączkowego, a przede wszystkim kiedy zaczynają się dni płodne (czyli owulacja –  to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa).
Poznaj: 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

Badanie wykonuje się za pomocą USG dopochwowo. Na pierwszą wizytę powinnaś się zgłosić na początku cyklu (pomiędzy piątym a ósmym dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki). Lekarz oceni ilość pęcherzyków w jajniku. Określi też, kiedy przyjdziesz na następne badanie – są one wykonywane zwykle co dwa dni. Specjalista będzie obserwował wzrastanie pęcherzyka Graafa (w którym znajduje się komórka jajowa) oraz grubość błony śluzowej macicy. Ginekolog na podstawie tych badań i badań hormonalnych oceni, czy dni płodne się zaczęły (zobacz, jak wygląda owulacja na filmie).

Polecamy: Dni płodne - obliczanie - sprawdź nasz kalendarz

Uwaga! W czasie badania może okazać się, że kobieta nie ma owulacji. Przyczyną braku jajeczkowania może być m.in. zespół policystycznych jajników (sprawdź, jak rozpoznać zespół policystycznych jajników), ale też choroby przysadki i podwzgórza, nadmierna otyłość, znaczna niedowaga, nadmiar prolaktyny czy inne zaburzenia hormonalne.

Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?
lek. med. Ewa Paszkiewicz
Konsultacja: lek. med. Ewa Paszkiewicz

Specjalista ginekolog-położnik, ginekolog dziecięcy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy