Dzwoń na pogotowie!

Sprawdź, kiedy musisz błyskawicznie sięgnąć po telefon. Wiesz kiedy dzwonić po pomoc?
Małe dzieci łatwo zapadają na różne choroby, ponieważ ich system odpornościowy jest jeszcze niedojrzały. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się nagle i większość z nich to choroby typowe dla tego wieku. Ale są przypadki, kiedy musisz błyskawicznie wezwać pogotowie i w miarę możliwości sama pomóc dziecku.

Maluszek ma spierzchnięte usteczka, płacze bez łez, jego skóra jest wysuszona i mało elastyczna (gdy uchwycisz ją palcami i puścisz – nie rozprostowuje się od razu). O wiele rzadziej robi siusiu, a mocz ma barwę ciemnożółtą i jest go mało.

CO TO JEST?

Wszystko wskazuje na to, że smyk się odwodnił! Małe dzieci bardzo łatwo tracą płyny. Niebezpieczne są dla nich wymioty i biegunka, zwłaszcza kiedy występują razem. Organizm pozbywa się wtedy wody w błyskawicznym tempie, a wraz z nią niezbędnych soli mineralnych. Malec może się również odwodnić, jeśli od dłuższego czasu kiepsko je.

ZANIM PRZYJEDZIE LEKARZ
Podawaj dziecku jak najwięcej płynów. Jeśli nie ssie piersi, daj mu butelkę z mlekiem modyfikowanym lub herbatkę ziołową. Odwodniony maluszek musi się jak najszybciej znaleźć w szpitalu, ponieważ tylko podanie kroplówki pozwoli na szybkie wyrównanie w jego organizmie poziomu płynów i soli mineralnych.

Dziecko wywraca do góry oczkami, mocno się ślini, jego ciałko jest wiotkie lub sztywne. Malec mocno drży, może mieć kłopoty z oddychaniem.

CO TO JEST?

Maluch prawdopodobnie ma drgawki wywołane szybko rosnącą gorączką.

ZANIM PRZYJEDZIE LEKARZ
Przenieś maluszka na łóżko lub inne miękkie podłoże. Ułóż na boczku z głową poniżej tułowia. Rozepnij ubranko przy szyi. Wyjmij mu z buzi smoczek lub, jeśli właśnie jadł, resztki pokarmu. Nie staraj się na siłę ograniczać ruchów maleństwa - nie przytulaj go, nie łap za rączki. Usuń tylko wszystkie przedmioty leżące w jego zasięgu, by nie zrobił sobie nimi krzywdy. Jeśli maluch ma już ząbki, delikatnie wsuń między nie złożoną, czystą chusteczkę bawełnianą, żeby nie przygryzł sobie języka. W żadnym wypadku nie kąp go, nie dawaj nic do jedzenia ani picia – dziecko mogłoby się zakrztusić.

Smyk wymiotuje krwią lub żółcią. Zwraca pokarm gwałtownie, pod dużym ciśnieniem,
a w wymiotach widać smużki krwi lub żółty (czasem zielonkawy) śluz.

CO TO JEST?

Pojawienie się domieszki krwi lub żółci w wymiotach może świadczyć o niedrożności jelit (np. o ich nieprawidłowym skręcie, który uniemożliwia normalną pracę) lub zapaleniu błony śluzowej żołądka. Krew w wymiotach może też być objawem uszkodzenia śluzówek nosa i gardła. Maluszek połyka wówczas spływającą z nich krew i stąd jej obecność w wymiotach.

ZANIM PRZYJEDZIE LEKARZ
W
żadnym wypadku nie podawaj dziecku nic do jedzenia.

Malec ma temperaturę powyżej 39°C. Ma kaszel, biegunkę, wymiotuje.

CO TO JEST?

Tak duża gorączka w 90 proc. przypadków spowodowana jest infekcją wirusową. Może być też skutkiem przegrzania organizmu maluszka, np. gdy jest zbyt grubo ubrany w ciepłym pokoju.

ZANIM PRZYJEDZIE LEKARZ
Postaraj się obniżyć temperaturę malca, ponieważ może ona wywołać niebezpieczne drgawki. Zrób mu chłodzącą kąpiel lub zimne okłady i podaj preparat z paracetamolem lub ibuprofenem obniżający gorączkę. Dbaj, by smyk dużo pił.

Skóra szkraba jest blada, zimna i wilgotna. Nienaturalnie blady kolor mają również wargi maluszka, płatki uszu i opuszki palców. Dziecko leje się przez ręce, a jego tętno jest szybkie i słabo wyczuwalne.

CO TO JEST?
Objawy wskazują na wstrząs. Jego przyczyną może być uraz (np. upadek), reakcja alergiczna (np. po zażyciu lekarstwa, na które uczulony jest malec, lub po ugryzieniu owada).

ZANIM PRZYJEDZIE LEKARZ
Ułóż dziecko płasko i wygodnie. Przez około cztery minuty trzymaj jego nóżki pionowo, a później połóż je wyżej od reszty ciała (podłóż mu pod łydki zrolowany koc lub poduszkę). Głowa powinna być niżej niż tułów maleństwa, dzięki temu zwiększy się dotlenienie oraz dopływ krwi do mózgu. Przykryj dziecko kocykiem, bo we wstrząsie może mu być zimno. Przed przybyciem lekarza spróbuj uspokoić maluszka.

Uwaga!
Nie podawaj dziecku leków na własną rękę, jeśli nie wiesz, co mu dolega. Wyjątkiem są preparaty obniżające wysoką temperaturę.

Ważne numery!

Numery pogotowia umieść na telefonie na wypadek, gdybyś w zdenerwowaniu nie potrafiła ich sobie przypomnieć.
- z telefonu stacjonarnego – 999 (połączenie bezpłatne)
- z telefonu komórkowego – 112 (połączenie bezpłatne)
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Jak wzywać pogotowie?

Przede wszystkim opanuj nerwy. To ważne, byś przekazała dyspozytorowi istotne informacje:
- Podaj adres.
- Opisz dokładnie, co się dzieje z maluszkiem.
- Podaj wiek dziecka.
- Powiedz, co robisz, żeby pomóc maluchowi.
- Podaj swoje nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonisz.
- Poczekaj, aż dyspozytor pogotowia potwierdzi, że zgłoszenie zostało przyjęte.

Pamiętaj!

Nawet jeśli nie jesteś ubezpieczona, pogotowie zawsze musi przyjechać do twojego dziecka.

Zobacz też: Pierwsza pomoc dla dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy