Uśmiechnięte niemowlę pije mleko z butelki
fot. Fotolia

Kilka skutecznych porad, jak przekonać malucha do butelki

Jest wiele powodów, dla których mamy przestają karmić piersią i wybierają butelkę. Niestety, maluch nie zawsze chce współpracować... Co zrobić w takiej sytuacji?
Hanna Szczesiak
Uśmiechnięte niemowlę pije mleko z butelki
fot. Fotolia
"Chcę, żeby mała piła z butelki, a ona nie chce!" – mówi Agata, powoli wpadając w panikę. To nie jedyna mama, która wraca do pracy lub, z różnych powodów, chce odstawić malucha od piersi i zacząć karmić butelką. Co zrobić, jeśli malec nie ma na to ochoty?

Spraw, żeby butelka smakowała jak... mama

Niektóre dzieci piją mleko z butelki tylko wtedy, jeśli przypomina w smaku, konsystencji i temperaturze mleko z piersi. Jeśli próbujesz podawać maluchowi odciągnięty pokarm, spróbuj karmić go od razu po odciągnięciu. Czasem wystarczy kilkakrotne podgrzanie mleka w czasie karmienia – po kilku łykach mleko zmienia temperaturę, co może zniechęcić dziecko.

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, może być trudniej. Zastosuj trik z częstym podgrzewaniem mleka, ale zwróć też uwagę na butelkę, którą karmisz. Wybierz taką, której smoczek najbardziej przypomina w dotyku skórę piersi mamy – to działa!

Mleko modyfikowane dla noworodka - testy i opinie

Oddaj butelkę tacie, babci albo niani

Obecność mamy może dekoncentrować malucha. Skoro mama jest obok, dlaczego nie może nakarmić malca w ten sposób, co zawsze? Wyjście z pokoju może nie wystarczyć. Przy pierwszym, drugim i kolejnym karmieniu wyjdź na kilkuminutowy spacer. Może się okazać, że gdy maluszek nie będzie czuł cię obok, z przyjemnością wypije mleko z butelki!

Dodaj odrobinę słodkości

Nie, nie radzimy dosładzania mleka cukrem! Jeśli wciąż masz laktację, spróbuj przystawić malucha do piersi i po kilku sekundach zamień pierś na butelkę. Możesz także posmarować smoczek butelki odrobiną mleka, żeby malec nie wyczuł różnicy. 

Innym sposobem jest dodanie do mieszkanki łyżeczki deserku dla niemowląt ze słoiczka. To zmieni smak mleka na słodszy i malec chętniej je wypije. Przestrzegamy przed stosowaniem tej metody przy każdym karmieniu – stosuj ją tylko na początku, żeby zachęcić dziecko do butelki!

Bądź cierpliwa

Ta rada może ci się nie spodobać, ale czasem cierpliwość jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Przekonanie malucha do butelki wymaga wysiłku. Rzadko się zdarza, że malec bez problemu rezygnuje z piersi i chętnie pije z butelki (jeśli twoje dziecko należy do tej grupy – zazdrościmy!). Musisz próbować, nie jesteś sama! Są tysiące mam, które tak jak ty – chociaż nie mają siły, wciąż próbują!

Zrezygnuj z butelki, podaj mleko w kubku

Jeśli nic nie pomaga, może warto rzucić butelkę w kąt? Podaj maluchowi mleko w kubku niekapku. Nie jest to tradycyjny sposób podawania mleka, ale jeśli inne metody zawodzą, może okazać się skuteczny! Możesz także podać mleko w kubku... ze słomką z miękkiego plastiku. Tylko pamiętaj, żeby pilnować malucha!

Poproś o pomoc

Jeśli dwoisz się i troisz, a nie widzisz rezultatów, poproś o pomoc pediatrę, położną, doświadczone przyjaciółki. Być może maluch ząbkuje i pijąc z butelki jest mu po prostu niewygodnie? Maluszek niestety nie powie, dlaczego nie chce pić z butelki, musisz rozważyć wszystkie możliwe przyczyny.

Jaki był wasz sposób na przekonanie malca do butelki? A może nie miałyście tego problemu?

Czytaj także: Co czai się w niekapku? Sprawdź koniecznie!

Źródło: popsugar.com
Redakcja poleca: Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ instrukcja WIDEO
Ludziki z kasztanów i żołędzi robią jesienią wszystkie dzieci. To nie tylko świetna twórcza zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie na poprawę sprawności rączek. Prezentujemy krótki film, który zainspiruje do stworzenia nie tylko figurek ludzików, ale również różnych zwierzątek.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy