NOP
fot. AdobeStock

Ile dzieci ma powikłania po szczepieniach? Oto najnowsze dane

Bardzo wyolbrzymia się liczbę negatywnych reakcji organizmu dzieci na szczepienia - wynika z danych krajowego konsultanta w dziedzinie epidemiologii. Zobacz, ile przypadków NOP jest w Polsce.
Agnieszka Majchrzak
NOP
fot. AdobeStock
Przeciwnicy szczepień dzieci od lat używają argumentu w postaci niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) jako koronnego dowodu na szkodliwość szczepień. I chociaż lekarze nie zaprzeczają, że NOP istnieją, to jednak nie zgadzają się z antyszczepionkowcami na używanie ich jako "straszaka", mającego zniechęcić rodziców do szczepienia dzieci. Najnowsze dane o liczbie NOP w Polsce to kolejny dowód w sprawie.

Od 1 do 3 razy na 1 milion szczepionek

Co roku w Polsce rejestruje się średnio od 2 do 3 tysięcy wszystkich Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP), z czego od 100 do 200 z nich to NOP poważne - poinformowała krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz na portalu zaszczepsiewiedza.pl.

To niewielka skala, jeżeli weźmie się pod uwagę, że Programemem Szczepień Ochronnych objętych jest w Polsce 20 roczników dzieci i młodzieży do 19. roku życia, czyli ok. 7– 8 mln osób.

- Ciężkie NOP występują bardzo rzadko i statystycznie jest to około 0,3 proc. ze wszystkich zarejestrowanych w danym roku przypadków NOP. Badania pokazują, iż ciężkie NOP, jakim jest reakcja anafilaktyczna, występuje od 1 do 3 razy na 1 milion podanych dawek szczepionki - wyjaśniła dr Paradowska-Stankiewicz.  
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Co to jest NOP?

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) to wszystkie negatywne reakcje organizmu na podaną szczepionkę, od pewnych nieprzyjemnych dolegliwości aż po poważne powikłania. Mogą wystąpić do 4 tygodni po szczepieniu.

NOP najczęściej mają formę łagodną i występują w postaci:
  • niewielkiego obrzęku, zaczerwienienia i bólu wokół wkłucia na skórze,
  • bolesnego siniaka w miejscu podania szczepionki,
  • gorączki, bólu stawów, bólu głowy,
  • złego samopoczucia.

Poważny NOP charakteryzuje się dużym nasileniem objawów w postaci znacznego obrzęku kończyny, silnego jej zaczerwienienia, wysokiej gorączki, ale nie wymaga zwykle hospitalizacji w celu ratowania zdrowia. Nie prowadzi do trwałego uszczerbku dla zdrowia i nie stanowi zagrożenia dla życia.

U niektórych osób może się pojawić także odczyn uczuleniowy w formie wysypki, ale w przypadku uczulenia dochodzi także do wstrząsu anafilaktycznego. Taka silna reakcja pojawia się od razu po podaniu szczepionki. Ciężkie NOP to takie niepożądane odczyny poszczepienne, które zagrażają życiu, mogą wymagać hospitalizacji w celu ratowania zdrowia, prowadzić do trwałego ubytku sprawności fizycznej lub umysłowej lub nawet kończyć się śmiercią.

W Polsce zaostrzone kryteria sprawdzania NOP

W naszym kraju obowiązują ścisłe, często znacznie surowsze zasady postępowania z rejestrowaniem przypadków reakcji poszczepiennych. Jak wyjaśniła dr Paradowska-Stankiewicz, w Niemczech np. gorączka po podaniu szczepionki nie jest monitorowana, podczas gdy w Polsce może być zakwalifikowana jako NOP łagodny.

W Polsce, i to także nas wyróżnia, lekarz, farmaceuta oraz pielęgniarka, którzy stwierdzili lub podejrzewają NOP u pacjenta, mają obowiązek zgłosić go w ciągu 24 godzin do właściwego powiatowego inspektora sanitarnego, aby ustalić związek przyczynowo-skutkowy między szczepieniem a pojawiającymi się niepokojącymi objawami.

Ile jest NOP w szczepionce MMR?

Z informacji podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny wynika, że:
  • podanie szczepionki MMR - przeciw odrze, śwince i różyczce wywołuje 1 przypadek reakcji miejscowej w postaci zaczerwienienia skóry w miejscu wkłucia na 10 podanych dawek szczpionki,
  • zaszczepienie DTP - przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi powoduje drgawki gorączkowe występujące z częstotliwością 1 na 2 tys. 250 podanych dawek.

W Polsce lawinowo rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Od 2010 roku wzrosła aż dziesięciokrotnie. To oznacza powrót takich chorób zakaźnych jak odra, krztusiec, błonica i polio. W 2010 roku nie zaszczepiono ok. 3,5 tysiąca dzieci, zaś w 2018 roku - ponad 40 tysięcy. Jednym z głównych powodów, dla których rodzice nie szczepią dzieci, wymienia się niepożądane odczyny poszczepienne.

NOP w zrozumiały sposób budzą niepokój rodziców. Jednak obok informacji wiarygodnych, pojawiają się również te, których celem jest podgrzewanie emocji. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone źródła. Napiszcie w komentarzach, czy szczepicie dzieci.

Źródło: mat. prasowe

Zobacz też:
  
Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy