niemowlę u lekarza
fot. Fotolia

Co zapisywać w książeczce zdrowia dziecka?

Są tu ważne informacje o zdrowiu dziecka: ile ważyło po urodzeniu, ile w kolejnych miesiącach. Tu wpisuje się ważne informacje o szczepieniach. Dzięki książeczce zdrowia dziecka lekarzowi będzie łatwiej postawić właściwą diagnozę, co dziecku dolega. Jakie informacje muszą się znaleźć w książeczce zdrowia dziecka?
niemowlę u lekarza
fot. Fotolia
Książeczka zdrowia dziecka to pierwszy dokument dziecka. Zawiera komplet najważniejszych informacji dotyczących zdrowia i rozwoju dziecka.

Informacje dla lekarza

Dzięki książeczce zdrowia lekarz nie działa po omacku – wiedząc na przykład, że dziecko przeszło już odrę, szuka innych przyczyn wysypki na skórze. Gdy wie, że dziecko jest uczulone na penicylinę, nie przepisze dziecku Augmentinu.
Dzięki informacjom zawartym w książeczce zdrowia lekarz może sprawdzić, jak dziecko przybywa na wadze i czy rośnie odpowiednio do wieku. Dlatego takie informacje warto wpisywać do książeczki zdrowia dziecka - zrób to ty, jeśli nie zrobił tego lekarz.
Lekarz sprawdza też, czy dziecko jest zostało zaszczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Może też zalecić dodatkowe szczepienia, ważne dla dziecka.
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Informacje ważne dla rodziców

Dzięki książeczce zdrowia rodzice mogą sami sprawdzić, czy prawidłowo przybiera na wadze i rośnie (najlepiej to sprawdzać na siatkach centylowych, które znajdują się w książeczce zdrowia dziecka).
W książeczce zdrowia możesz też sprawdzić, co zalecił dziecku lekarz pediatra oraz lekarze specjaliści (warto pilnować, by lekarze wpisywali zalecenia do książeczki zdrowia dziecka).

Informacje ważne dla dziecka

Dane zawarte w książeczce zdrowia dziecka mogą się przydać także w dorosłym życiu, np. informacja o szczepieniu przeciw różyczce jest ważna przed zajściem w ciążę - oznacza, że nie trzeba się szczepić na różyczkę przed ciążą (zachorowanie na różyczkę w okresie ciąży może być groźne dla dziecka).

Warto wiedzieć: Jak się uchronić przed różyczką w czasie ciąży?

Co wpisywać do książeczki zdrowia dziecka?

Wzór dziecięcej książeczki zdrowia opracowało Polskie Towarzystwo Pediatryczne przy współpracy Instytutu Matki i Dziecka. W książeczce zdrowia dziecka powinny się znaleźć:
  1. Dane dotyczące rodziny.  Niektóre przypadłości (np. alergia) mogą występować rodzinnie, a więc krzyżyk postawiony w odpowiedniej rubryce sprawia, że można diagnozować dziecko pod odpowiednim kątem.
  2. Informacje o okresie prenatalnym i okołoporodowym dziecka. Informacja, np. o niedotlenieniu podczas porodu, pozwala szybko reagować na wszelkie, nawet drobne nieprawidłowości w rozwoju ruchowym. Dzięki temu dziecko może być w porę rehabilitowane. Ważne są też informacje o badaniach przesiewowych (np. słuchu) i pierwszych szczepieniach – przeciw żółtaczce typu B i gruźlicy.
  3. Informacje o okresie niemowlęcym. Dane zebrane podczas badań profilaktycznych przeprowadzanych w tym okresie (waga i wzrost, obwód głowy i klatki piersiowej dziecka, rozmiary ciemiączka) pozwalają m.in. ocenić, czy dziecko rośnie w odpowiednim tempie i czy właściwie dobrano mu dawkę witaminy D.
  4. Karta rozwoju psychoruchowego niemowlęcia. Zaznacza się w niej, kiedy dziecko zaczęło siadać, raczkować, chodzić itd. Dzięki temu w porę można wychwycić ewentualne problemy. Kartę wypełnia lekarz, jednak może to zrobić także mama, bo to ona spędza z dzieckiem najwięcej czasu.
  5. Ważne badania bilansowe. Lekarz ocenia rozwój dziecka i wyłapuje to, co odbiega od normy.
  6. Informacje o szczepieniach, uczuleniach, chorobach zakaźnych dziecka.
  7. Informacja o poradach ambulatoryjnych i leczeniu szpitalnym dziecka. Notka alergologa dotycząca uczulenia dostarcza cennej wiedzy laryngologowi leczącemu nawracające zapalenia ucha. Do książeczki zdrowia dziecka wpisuje się tylko najważniejsze informacje: dane dotyczące poważniejszych schorzeń albo leczenia specjalistycznego. Pozostałe informacje można zapisywać w zwykłym zeszycie.

Gdy książeczka zdrowia dziecka zaginie...

Odtworzenie wszystkich informacji zawartych w książeczce zdrowia dziecka jest prawie niemożliwe. Trzeba jednak zrobić wszystko, by odzyskać chociaż część z nich.
Nową książeczkę zdrowia dziecka otrzymasz ją na oddziale noworodkowym: po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
Niektóre informacje uzyskasz w punkcie szczepień. Koniecznie poproś o przepisanie ich do nowej książeczki.
Dalszych informacji szukaj w ośrodkach, w których leczyło się Twoje dziecko. Poproś w nich o udostępnienie dokumentacji i/lub przepisanie najważniejszych informacji – zwłaszcza tych, które dotyczą poważniejszych schorzeń, chorób zakaźnych i przewlekłych dziecka.

Polecamy: Bilanse zdrowia dziecka – kiedy je robimy?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy