dziecko na plaży
fot. Fotolia

Kto odpowiada za dziecko na plaży?

Czy rodzice mogą obwiniać ratownika o śmierć córki? Czy naprawdę nie widzieli czerwonej flagi zakazującej kąpieli?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
dziecko na plaży
fot. Fotolia
Według statystyk policji od maja br. w wyniku utonięcia zmarło blisko 230 osób. Wszystkimi wstrząsnęła historia dwójki małych dzieci, które jakiś czas temu w różnych miejscowościach nadmorskich zmarły tego samego dnia. To był dzień, kiedy flagi na polskich plażach miały kolor czerwony.

Ojciec zmarłej 7-latki stara się wytłumaczyć całe zajście i jednocześnie przerzucić część odpowiedzialności na ratownika. – Wszedłem z dziećmi do wody, bo nie zauważyłem czerwonej flagi. Gdyby ratownik mnie upomniał, natychmiast wróciłbym na ląd – zapewnia 42-letni Robert Bednarz. 

Mężczyzna tłumaczy, że wszedł do wody z 2-letnim synkiem i 7-letnią pasierbicą. Już po chwili dziewczynka zniknęła mu z oczu, ale w pierwszej chwili pomyślał, że jest gdzieś na plaży. Najpierw szukał córki wraz z żoną, dopiero potem dotarło do nich, że 7-latka mogła wcale nie wyjść z wody. 
Po 10 minutach poinformowali ratowników, ci ze względu na to, że także nie wiedzieli, czy dziecko jest w wodzie, czy na plaży, rozpoczęli poszukiwania na lądzie. Dwie godziny później poinformowano policję. Kilka dni później ciało 7-letniej Nikoli morze wyrzuciło na brzeg. 

Kilkanaścioro dzieci dziennie gubi się na plaży - dlaczego?

Mężczyzna żali się, że choć ratownik był cały czas na stanowisku, nie upomniał mężczyzny, by nie wchodził do wody wraz z dziećmi. Ten z kolei wiedząc, że wywieszona jest czerwona flaga, być może myślał, że mężczyzna wchodzi świadomie do morza, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność.

Dlaczego rodzice tych dzieci nie bacząc na zagrożenie i wysokie fale, postanowili wejść z dziećmi do wody? Nikt nie chciałby być teraz w ich skórze i czuć ogromnego bólu i żalu po śmierci dziecka, nikt też nie powinien ich oceniać, bo na pewno wiedzą już jaki popełnili błąd. 

Niemniej jednak warto sobie uświadomić, że to rodzice są w pełni odpowiedzialni za swoje dzieci, bez względu na to, czy są w sklepie, na ulicy, na plaży, czy w jakimkolwiek innym publicznym miejscu. To my musimy dbać o bezpieczeństwo naszych największych skarbów i nie spuszczać z nich oczu. Ratownik na plaży ma obowiązek dbać o naszą bezpieczną kąpiel, ale to my decydujemy o tym, czy wejdziemy do wody. 

Oby nigdy więcej nie dochodziło do takich dramatycznych zdarzeń. Bądźmy czujni na plaży, choć jest już prawie koniec wakacji to będą jeszcze słoneczne dni i wszystko może się zdarzyć. Niestety do prawdziwego nieszczęścia wystarczy tylko chwila nieuwagi...

Czy zdarzyło Wam się widzieć na plaży sytuacje, kiedy rodzice nie pilnowali swoich dzieci?
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy