fotelik samochodowy, niemowlę, auto

Kupujemy fotelik samochodowy

Przeczytaj, jakie błędy są najczęściej popełniane przy zakupie fotelika dziecięcego oraz podpowiadają prawidłowe rozwiązania.
fotelik samochodowy, niemowlę, auto
Wśród najczęściej popełnianych błędów przy zakupie samochodowego fotelika dziecięcego można wymienić między innymi:
1) Niedostosowanie fotelika do indywidualnych potrzeb dziecka, przede wszystkim jego wagi.
2) Sugerowanie się ceną.
3) Kupowanie używanego fotelika. Nie znając historii fotelika, można dokonać zakupu produktu, który nie zadziała odpowiednio w przypadku kolizji. Każdy fotelik po jakimkolwiek uderzeniu powinien zostać wymieniony.

Fotelik powinien być:

1) Funkcjonalny, to znaczy dostosowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Należy zmieniać fotelik, kiedy dziecko osiągnie wagę będącą górną granicą działania fotelika lub kiedy głowa wystaje ponad fotelik. W przeciwnym razie fotelik nie zadziała jak powinien.

2) Zamontowany odpowiednio w samochodzie. Noworodki i niemowlęta do 9 kilogramów powinny być przewożone w fotelikach odwróconych tyłem do kierunku jazdy. Nigdy jednak na przednim siedzeniu, jeżeli poduszka powietrzna nie jest odłączona. Dzieci, które osiągnęły wagę 9 kilogramów mogą być przewożone przodem do kierunku jazdy. Fotelik powinien być zamontowany bardzo dokładnie i stabilnie.

3) Odpowiednio wyposażony technicznie. Jeżeli samochód jest wyposażony w system do mocowania ISOFIX, właściwym rozwiązaniem jest zamontowanie fotelika z tym systemem. Nowym rozwiązaniem na rynku jest ponadto system pasów krzyżowych, które w znaczący sposób zmniejszają przeciążenia działające na ciało dziecka podczas kolizji.

4) Opatrzony w odpowiednie atesty bezpieczeństwa, instrukcje obsługi. Fotelik powinien odpowiadać standardom europejskim, posiadać certyfikat bezpieczeństwa ECE Regulation 44, atesty bezpieczeństwa oraz certyfikaty jakości. Należy wystrzegać się fotelików produkowanych w Chinach. Jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji fotelików jest wątpliwej jakości.

5) Wyposażony w etykietę z informacją o produkcie. Powinny tam się również znaleźć m.in. informacje o dacie produkcji, numerze serii oraz grupie wagowej dziecka, dla którego jest przeznaczony.

6) Wyposażony w okres gwarancji dłuższy niż jeden rok.
Foteliki najwyższej jakości mają dwuletni okres gwarancji. Produkty z krótszą gwarancją są odpowiednio tańsze, ale na pewno dużo gorszej jakości. 


Dyskutuj na forum: Czy któraś mama może polecić fotelik samochodowy?

Redakcja poleca: Jak przewozić noworodka w foteliku samochodowym?
Zobacz, jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy