wózek dla dziecka
fot. Fotolia

Kupujemy wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

W gondoli niemowlę jeździ tylko przez pół roku, ale spacerówka może posłużyć mu nawet przez kolejne 3 lata. Dlatego wybierz taką, która przetrwa wszystkie (wy)boje. 
Sylwia Niemczyk
wózek dla dziecka
fot. Fotolia

Z dziecięcym wózkiem jest jak z mężem  – to, co podoba się jednej z nas, dla drugiej może zupełnie nieciekawe. Żeby więc uniknąć rozczarowania, nie kupuj tego samego modelu, co koleżanka, tylko najpierw zastanów się, czego potrzebujesz.

Jeśli mieszkasz na 4. piętrze bez windy – przemyśl sprawę wagi wózka. Jeśli masz dom pod lasem – skup się na dobrych, amortyzowanych kołach, które nawet po piasku idą jak burza. W dziecięcym wózku ważny jest każdy szczegół: rączka, tapicerka, budka czy podnóżek. Przede wszystkim natomiast skup się na tym, czy:

…wózek łatwo się składa

Jeżeli planujesz przechowywać wózek np. w przedpokoju mieszkania albo – to częsta opcja – w bagażniku auta, koniecznie sprawdź, czy wybrany przez ciebie model można złożyć jednym prostym ruchem. Być może na pierwszy rzut oka szybkie składanie i rozkładanie wózka nie wydaje się aż tak ważną cechą, ale po miesiącu codziennego szarpania się z oporną spacerówką – na pewno będziesz radziła każdej innej mamie, żeby przed kupnem spacerówki dobrze sprawdziła tę funkcję. 
 

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

…jest uniwersalny 

Jeśli nie chcesz inwestować najpierw w gondolę, a potem w spacerówkę, tylko kupić raz a dobrze, zainwestuj w wielofunkcyjny wózek uniwersalno-spacerowy, który można łatwo zmienić z głębokiego wózka dla najmłodszych niemowląt w spacerówkę dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Wózki głęboko-spacerowe zazwyczaj mają jeszcze możliwość wpięcia w stelaż fotelika samochodowego, co jest bardzo użyteczne np. gdy masz mały bagażnik w samochodzie. 

…lekko się prowadzi 

Małe i skrętne kółka: plastikowe albo piankowe, są lekkie  i łatwiej się mieszczą do bagażnika niż koła pompowane, ale za to te drugie zapewniają o wiele płynniejszą jazdę na nierównościach. Warto pomyśleć o nich, jeśli planujesz spacery po lesie albo… w miejskiej dżungli, której chodniki pozostawiają sporo do życzenia.

Kółka w wózku to bardzo ważna sprawa. Jeśli planujesz sporo chodzić, pomyśl nad wózkiem z samonastawnymi przednimi kółkami, które można w razie potrzeby zablokować. Samonastawne kółka są bardzo wygodne na płaskim i równym terenie, ale jeśli nie mają blokad – będą „tańczyć” na nierównościach.

…pasuje zarówno do mamy, jak i taty dziecka

Jeśli oboje jesteście podobnego wzrostu to zwykle nie ma problemu z wózkiem. Ale jeśli ty jesteś niewysoka, a  twój partner spokojnie mógłby być koszykarzem – wtedy trzeba poszukać spacerówki z teleskopową rączką, dzięki której można dopasować wózek do wzrostu tego, kto akurat go prowadzi. 

…jest zdrowy dla plecków dziecka

Najlżejszym modelem spacerówki jest tzw. parasolka, czyli bardzo prosty wózek, przeznaczony zwykle dla dzieci powyżej 1. roku. Niestety wadą wielu parasolek jest to, że się nie rozkładają, przez co nie nadają się na dłuższe spacery. Jeśli decydujesz się na parasolkę, najlepiej wybierz taką, która posiada czterostopniową regulacją oparcia - sprawdź opinie o wózkach spacerowych. W takiej parasolce-spacerówce dziecko może się wygodnie położyć i zasnąć.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy