GRY
 
 

Czy w ciąży można latać samolotem?

Wypoczynek i relaks są tym, co przyszłym mamom jest wręcz zalecane. Ale czym najlepiej wybrać się na wakacje, gdy jest się w ciąży? Czy samolot to dobre i bezpieczne rozwiązanie? Sprawdź, co o lataniu w ciąży mówi ginekolog.

kobieta, ciąża, podróż w ciąży, lotnisko
fot. Panthermedia

Wiele kobiet będących w ciąży decyduje się na latanie samolotem. Dla jednych jest to część zawodowych obowiązków, z jakich nie chcą lub po prostu nie mogą zrezygnować. Dla innych – możliwość wyjazdu na wakacje, które pozwolą zgromadzić zapas energii, potrzebnej do porodu, a potem do zajęcia się maleństwem. Decydując się na ten środek transportu, przyszłe mamy powinny wiedzieć, z jakim ryzykiem wiąże się podróż, w jaki sposób powinny się przygotować i jeśli mają taką możliwość – na kiedy najlepiej zaplanować lot.

Każda mama obowiązkowo powinna poprzedzić taką podróż konsultacją z lekarzem prowadzącym jej ciążę. Specjalista dokładnie oceni jej stan i wskaże najbezpieczniejszy moment, w którym należy zaplanować lot lub zdecydowanie go odradzi ze względu na zaistniałe okoliczności.

Kiedy latać w ciąży samolotem...

Pod względem rozwoju ciąży najbardziej korzystny okres do podróży samolotem jest między 14. a 27. tygodniem. Wcześniej podróż wiąże się z narażeniem dziecka na promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku, a także na promieniowanie kosmiczne podczas lotu. Większość urządzeń kontrolnych wytwarza pole elektromagnetyczne, które uważa się za bezpieczne dla ciąży. Od niedawna jednak stosowane są także urządzenia, wykorzystujące promienie rentgenowskie o niskim poziomie promieniowania, których bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży nie jest do końca określone i wzbudza kontrowersje. Nie mamy bowiem pewności czy urządzenie jest sprawne, czy nie nastąpi awaria, a jeśli tak się wydarzy, jakie będą jej skutki dla dziecka. Ponadto warto pamiętać, że często mamy kontakt z tymi urządzeniami więcej niż raz, przez co dawka promieniowania ulega skumulowaniu.

– Z obserwacji naukowych wynika, że zarówno wielokrotne ekspozycje na działanie lotniskowych urządzeń kontrolnych, jak i promieniowanie kosmiczne we wczesnej ciąży mogą spowodować zaburzenia rozwoju ciąży oraz dziecka, a nawet prowadzić do poronienia. Dodatkowo, podróżowanie w tym okresie ciąży może nasilić niepożądane objawy (np. poranne wymioty). Dlatego kobietom ciężarnym zaleca się latanie samolotem dopiero wtedy, kiedy zostanie zakończony rozwój narządów u dziecka, w tym układu nerwowego – mówi prof. Tomasz Niemiec z Kliniki Zdrowia Kobiety Szpitala Medicover.
Zobacz: Ciąża tydzień po tygodniu na niesamowitych zdjęciach

Redakcja poleca: Podróże lotnicze w ciąży – film
Do którego tygodnia ciąży można latać samolotem? Sprawdź, o czym należy pamiętać, planując w ciąży podróż samolotem.
Doładuj
Przeładuj