Metoda kanapki w wychowaniu dziecka
fot. AdobeStock

Łatwa metoda, dzięki której twoje dziecko w końcu zacznie cię słuchać

Słyszałaś o metodzie kanapki w wychowaniu? Dzięki niej zaczniesz widzieć rezultaty korygowania nieodpowiednich zachowań dziecka, i to bez większego wysiłku!
Milena Oszczepalińska
Metoda kanapki w wychowaniu dziecka
fot. AdobeStock
Bycie rodzicem to trudna praca: wpajanie wartości i korygowanie zachowania bez ranienia dziecka wydaje się prawie niemożliwe. Ale naukowcy twierdzą, że konstruktywna krytyka jest łatwa, jeśli zrobimy to dobrze. Z pomocą rodzicom przychodzi metoda kanapkowa. Dzięki niej rodzicielstwo może być bardziej efektywne i przyjemne dla obu stron!

Psychiatra dziecięcy, dr Daniel Amen, uważa, że rodzice często albo wyrażają swoje uwagi wobec dziecka w zbyt szorstki sposób, albo wręcz przeciwnie, boją się podejść zbyt surowo, a w efekcie są nadmiernie pobłażliwi. Dr Amen zidentyfikował 2 cechy, które mogą pozytywnie wpłynąć na rodzicielstwo: trzeba być stanowczym i kochającym jednocześnie.

Zobacz też: W dyscyplinie czy bezstresowo? Jak wychowywać dziecko?

Kiedy rodzice są konkretni i stanowczy wobec niechcianych zachowań, ale przedstawiają to z miłością, życzliwością i troską, zawsze będą bardziej efektywni w egzekwowaniu odpowiedniego zachowania. Jak to działa? Otocz krytykę miękkimi, ale zgodnymi z prawdą komentarzami i pochwałami, aby twoje słowa nie były dla dziecka zbyt dotkliwe.

Oto techniki komunikacji, które sprawią, że rozwiązywanie konfliktów z dziećmi będzie o wiele łatwiejsze:

Zacznij od pochwały

Zanim przejdziesz do sedna, spróbuj rozpocząć rozmowę od czegoś pozytywnego na temat dziecka. To przełamie lody i zmniejszy stres. Ważne jest, aby używać konkretów. Ogólne stwierdzenia, takie jak „jesteś dobrym dzieckiem”, nie będą działać.
Redakcja poleca: Jak mądrze karać i nagradzać dziecko - film
Pewnie chcielibyśmy, by dziecko zawsze zachowywało się bez zarzutu. Ale tak nie jest. Co zatem zrobić, gdy dziecko pomimo naszych próśb czy zakazów coś zbroiło? Najważniejszą zasadę mądrego karania i nagradzania dziecka tłumaczy pediatra.

Wyraź swoją opinię szczegółowo

Gdy tylko upewnisz się, że twój pozytywny komunikat został odebrany właściwie, możesz zająć się omówieniem konkretnego problemu w zachowaniu dziecka. Tu również spostrzeżenia, komentarze i uwagi powinny być sprecyzowane. Zwroty typu „Nie lubię twojego zachowania” lub „Nigdy więcej nie powinieneś tego robić” nie tylko nie wyjaśniają, co dziecko zrobiło źle, ale mogą również zmusić je do oderwania się od rozmowy. Zamiast krytykowania i rozkazywania dziecku, jak ma się zachowywać, spróbuj wspólnie z nim znaleźć jakieś rozwiązanie, aby naprawić daną sytuację.

Zapytaj dziecko o opinię

Po zakończeniu głównej części postaraj się uzyskać opinię od swojego dziecka. Ważne jest, aby usłyszeć, jak dziecko odebrało twój komunikat. Zapytaj, czy zrozumiało to, co powiedziałaś, czy zgadza się z twoimi słowami, czy ma coś do dodania. To normalne, że dziecko w  takiej chwili może na początku chcieć się z tobą wykłócać. Zachowaj spokojny ton głosu, słuchaj i nie przerywaj mu, a następnie wspólnie ustalcie, co można zrobić, by następnym razem dana sytuacja się nie powtórzyła.

Powiedz dziecku, jak bardzo je kochasz

To bardzo istotne, aby dziecko nie myślało, że cię rozczarowało i że już go nie kochasz. Brak twojego zapewnienia, że niezależnie od wszystkiego kochasz swoje dziecko, może rozwinąć w nim silne poczucie winy. Zakończ rozmowę inną, dodatkową pochwałą – znowu staraj się nie używać ogólnych zwrotów i wyświechtanych słów, ale powiedz o swoich prawdziwych, pozytywnych uczuciach wobec dziecka.

Źródło: brightside.me

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Popularne tematy