GRY
 
 

Lepszy pokarm karmiącej mamy

Wiesz, że możesz zmieniać skład swojego mleka? Udoskonalić go, by malec nie miał kolek, był mądrzejszy, lepiej widział! Nie wierzysz? A jednak!

mama, niemowlę, karmienie piersią
Pokarm kobiecy jest niezwykły. Mleko zaraz po urodzeniu malca jest inne niż wtedy, gdy ma on miesiąc. Skład kobiecego pokarmu naprawdę się zmienia w zależności od potrzeb dziecka, także od tego, co zjadłaś, a nawet od pory dnia lub nocy! I właśnie dlatego nie dorówna mu żadna sztuczna mieszanka. Mogą się też w nim znaleźć składniki, które mają wpływ na zdrowie maluszka. Chcesz poznać sposoby, by tych dobrych składników dziecko dostało jak najwięcej? Oto one.

Zacznij karmić po porodzie
Najlepiej po raz pierwszy przystawić maluszka do piersi w ciągu dwóch godzin po urodzeniu. Mleko pojawi się, gdy dziecko zacznie ssać. Te pierwsze krople są najcenniejsze, chociaż nie wyglądają specjalnie atrakcyjnie, inaczej niż to, co zwykliśmy nazywać mlekiem. Są żółtawe, trochę przezroczyste, gęste. Co to jest? Siara, czyli pokarm superbogaty w przeciwciała odpornościowe. To prawdziwa uodparniająca „szczepionka”! Jeśli z jakichś powodów nie możesz karmić dzidziusia, odciągaj swoje mleko i podawaj je dziecku albo zamrażaj. Po kilku dniach siara zmienia się w mleko przejściowe, a później w dojrzałe. Nadal jest ono najlepsze dla maluszka, jednak – niestety – ma nieco mniej ważnych przeciwciał.
Redakcja poleca: Czy ty też popełniasz te błędy w karmieniu niemowląt? Najnowsze badanie IMiD [WIDEO]
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że wciąż nie wiemy, jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami. I choć jest nieco lepiej w porównaniu z poprzednim badaniem z 2012 roku, to rodzice nadal popełniają błędy. Sprawdź, czy i ty ich nie popełniasz.
Doładuj
Przeładuj