Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Lego Duplo
LEGO DUPLO
Rozwój dziecka

Jak nauczyć dziecko konstruktywnie wyrażać swoje emocje?

Z wyrażaniem pozytywnych emocji zazwyczaj problemu nie mamy ani my, dorośli, ani nasze pociechy. Jak jednak poradzić sobie z tymi negatywnymi, zwłaszcza u dziecka, które nie do końca jeszcze samo potrafi zidentyfikować, co czuje?

Gniew, smutek, rozczarowanie czy złość to emocje tak samo jak radość czy zadowolenie, jednak znacznie trudniej sobie z nimi poradzić. Choć pewnie bardzo byśmy chcieli, to niestety nie uda nam się wyeliminować ich całkowicie ani z naszego życia, ani z życia naszych dzieci, możemy jednak nauczyć maluchy, jak wyrażać je w konstruktywny sposób.

Jak oswoić emocje?

1. Rozmawiaj z dzieckiem. Pierwszym krokiem do tego, by konstruktywnie wyrazić swoje emocje, jest rozpoznanie, co tak naprawdę czujemy. Dla kilkulatka może być to nie lada wyzwanie, bo maluch czasem nie zna nawet jeszcze słowa, by nazwać to, co czuje. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem o jego wewnętrznych przeżyciach i zachęcaj, by o nich opowiadało za pomocą takich słów, jakie zna. Jeśli widzisz, że maluch ma problem z nazwaniem jakiejś emocji, możesz mu pomóc, pytając: „A kiedy ostatnio tak się czułeś?”. Jeśli maluch opisze sytuację, w której odczuwało podobne emocje, będziesz mogła podpowiedzieć mu właściwe słowo.

2. Daj dziecku prawo do wyrażania emocji. Nie oczekuj, że Twoja pociecha będzie zawsze grzeczna, miła i uśmiechnięta. Dziecko to mały człowiek i jak każdy ma prawo do odczuwania różnych emocji – czasem może być smutne, złe czy rozczarowane i nie ma w tym nic złego. Nie mów więc nigdy zdań typu: „Dziewczynki nie powinny się tak złościć” albo „Chłopcy nie płaczą i się nie smucą”. Takie komunikaty mogą spowodować, że dziecko zacznie wszystkie emocje kumulować w sobie, a to nie jest korzystne dla zdrowia psychicznego. Nie ukrywaj także swoich emocji. Mów przy dziecku o tym, co czujesz i nazywaj te stany, np. „Jestem szczęśliwa, ponieważ…”; „Jestem zła, bo…”. Dzięki temu maluch nauczy się, że o emocjach trzeba rozmawiać i nie należy się ich wstydzić.

3. Przećwicz z dzieckiem wyrażanie emocji. Pomoże Wam w tym zestaw LEGO DUPLO „Posterunek policji”. Dzięki niemu będziecie mogli zbudować prawdziwy komisariat, wcielać się w różne role i odgrywać realistyczne scenki z udziałem nowoczesnych figurek DUPLO. Tworzenie historyjek i odgrywanie ról na łatwym do zbudowania posterunku policji to prawdziwa frajda dla przedszkolaków. Pomóż funkcjonariuszom wyruszyć do akcji radiowozem z migającym kogutem i syreną. Muszą złapać złodziejaszka, który ucieka z pączkami skradzionymi policjantowi! Potem zabierz aresztowanego złoczyńcę na posterunek i zamknij bezpiecznie w celi więziennej. Ta zabawa to świetna okazja do tego, aby wcielić się w postacie o skrajnych osobowościach – bohaterem pozytywnym jest oczywiście stróż prawa, a jego przeciwnikiem – przebiegły rabuś, który nie kryje swojego charakterku. Twój maluch doświadczy prawdziwych emocji podczas pościgu, a na koniec poczuje prawdziwą radość ze złapania złodzieja!

Lego Duplo
Lego Duplo


4. Wyjaśnij, że nasze zachowanie może skrzywdzić innych. Wytłumacz dziecku, że ma prawo do każdej emocji, ale sposób jej wyrażenia powinien być taki, by nie krzywdził innych. Nawet jeśli jesteśmy na kogoś rozgniewani, nie możemy tej osoby uderzyć czy obrzucić obelgami, bo to mogłoby ją zranić, a ponadto nie najlepiej świadczyłoby o naszym wychowaniu. Możecie wspólnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób dać upust różnym emocjom (np. kopiąc piłkę czy rysując to, co nas zdenerwowało), a także spróbować stworzyć listę zachowań zakazanych (np. bicie, kopanie innych, krzyczenie czy obrażanie kogoś). 

5. Daj dobry przykład. Pamiętaj, że dla dziecka jesteś pierwszym i najważniejszym wzorem wszystkich zachowań, dlatego zwróć uwagę na to, w jaki sposób sama wyrażasz emocje. Jeśli będąc zła na swoją pociechę, krzyczysz, rzucasz przedmiotami, szarpiesz dziecko albo obrażasz je, nie licz na to, że maluch będzie potrafił uporać się z podobnymi emocjami w inny sposób.
Lego Duplo
LEGO DUPLO

 

 

Więcej: LEGO DUPLO
Lego Duplo
LEGO DUPLO
Gry i zabawy
Rola zabawy w rozwoju dziecka
Rozwój poprzez zabawę to najlepsza forma nauki, jaką możesz zaproponować swojemu dziecku. Odkryj 4 najważniejsze korzyści, jakie daje zabawa klockami!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B2zq7_dDo8KvEt_o_pj_hrSn.q5WdKMrORE.wotCpnD.C7', 'kgjknqnogy', 'dwdjwvzdvxfschevhsnbuyfamhme']); Każda mama pragnie, by jej dziecko dobrze sobie radziło – w przedszkolu, szkole, a potem w dorosłym życiu. Świetnym narzędziem, które wspiera rozwój dziecka w wielu kwestiach są klocki. Dlaczego? 1. Rozwijają wyobraźnię Twoje dziecko uwielbia wymyślać scenki z udziałem zabawkowych przyjaciół? To znak, że potrafi bawić się samodzielnie i wcielać w życie to, co podpowiada mu wyobraźnia. Warto więc zachęcać malucha do twórczej aktywności w różny sposób. Świetnym narzędziem, które gwarantuje nieskończone możliwości twórczej zabawy, są klocki – np. „Moja pierwsza układanka” LEGO DUPLO , która rozwija u malucha zdolność kreatywnego myślenia. Zebra z brzuszkiem krokodyla i nogami flaminga? Czemu nie! Elementy zestawu są tak zaprojektowane, żeby można było je łączyć w różnej konfiguracji. Rozłóżcie modele, pomieszajcie je i puśćcie wodze fantazji. Ciekawe, jakie zabawne istoty uda się stworzyć twojemu małemu projektantowi. Co zyska twoje dziecko? Kreatywność i wyobraźnia to szczególnie ważne umiejętności, które mogą przydać się w dorosłym życiu. Np. wtedy, gdy twoja pociecha będzie musiała inteligentnie wybrnąć z trudnej sytuacji. Poza tym maluchy, które w dzieciństwie wpadają na niesamowite pomysły, w przyszłości często dążą do realizacji swoich pasji. 2. Ćwiczą sprawność manualną i koordynację oko-ręka Przez pierwsze miesiące życia maluch uczy się prawidłowo chwytać przedmioty. Najpierw, leżąc na macie i trącając wiszące nad nim grzechotki – później bawiąc się nieco „poważniejszymi” zabawkami. Dzięki temu mięśnie dłoni wzmacniają się, a ruchy stają się...

Lego Duplo
Lego Duplo
Rozwój dziecka
Jak wspierać rozwój mowy dziecka?
Moment, w którym dziecko wypowiada swoje pierwsze słowo, to niezapomniana chwila w życiu każdego rodzica. Jednak to dopiero początek tej pięknej przygody. Warto doskonalić zdolności komunikacyjne malucha i dbać o to, by mowa rozwijała się prawidłowo. Sprawdź, jak to robić.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B2zq7_dDo8KvEt_o_pj_hrSn.q5WdKMrORE.wotCpnD.C7', 'ykdrbqikec', 'mbvowselafjjviizorsyhtaoxqnc']); Każdego dnia dziecko uczy się mówić w swoim własnym tempie. Pierwsze dźwięki wydaje już noworodek, jednak nie są to jeszcze świadome głoski ani sylaby, nawet jeśli czasem tak brzmią. Między 1. a 3. miesiącem życia maluszek zaczyna głużyć, czyli wydawać nieświadome dźwięki, które są preludium dalszego etapu rozwoju mowy, czyli gaworzenia. Na pierwsze świadome słowa trzeba poczekać przynajmniej do pierwszych urodzin dziecka. Co robić, aby dziecko płynnie mówiło? Niekiedy zdarza się, że rodzice czują się zaniepokojeni, gdy szkrab używa tylko pojedynczych słów lub nie komunikuje się wcale. Dlatego zamiast czekać, warto samemu zacząć ćwiczyć z dzieckiem poznawanie słówek. Oto, jak można stymulować rozwój mowy pociechy:   Mów do dziecka. Nie zapominaj, że maluch najwięcej uczy się właśnie od ciebie. To, jakich słów używasz, a także, jak często i w jaki sposób mówisz do dziecka, będzie miało ogromny wpływ na rozwój jego mowy. Dlatego staraj się jak najwięcej mówić do dziecka powoli, wyraźnie, spokojnym głosem, z dbałością wypowiadając każde słowo.   Wyjaśniaj znaczenie słów. Poza wypowiadaniem słów maluch musi nauczyć się także, jakie mają one znaczenie. Warto więc od razu łączyć dźwięk z obrazem i pokazywać dziecku przedmioty, o których mówisz. Możesz to robić np. podczas spaceru, gdy się bawicie lub gdy wspólnie oglądacie książeczki. Takie proste ćwiczenia sprawią, że maluch szybko nauczy się nie tylko tego, jak brzmi słowo, lecz także, co nazywa.   Czytaj książki. Czytanie to dokonały sposób na naukę zarówno semantyki, jak i pragmatyki języka. Twoje pociecha...

Lego duplo jak nauczyć dziecko emocji za pomocą klocków
Lego Duplo
Rozwój
Jak nauczyć dziecko empatii?
Empatia, czyli zdolność rozumienia cudzych emocji, ma ogromny wpływ na nasze relacje z ludźmi. To, jak funkcjonujemy w społeczeństwie, zależy między innymi od tego, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na uczucia i potrzeby innych. Zobacz, jak nauczyć swoje dziecko empatii.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B3CbwG_DiEXcWcnpVcwWWKQ_XoXuFWM_RSMWQi_uxx...7', 'viplbsnnpx', 'itcobcrgqqziwegunkpiwxyilbmj']); Uważa się, że właściwy poziom inteligencji emocjonalnej i empatii pozwala osiągnąć sukces zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu. Dzieci, które wiedzą, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić, mają lepsze relacje z rówieśnikami i lepiej radzą sobie w życiu. Dlatego zdolności empatyczne warto rozwijać już od najmłodszych lat. Oto wskazówki, dzięki którym będziesz mogła nauczyć swoją pociechę wczuwania się w sytuacje i emocje innych ludzi. Jak wyglądają dziecięce emocje? Zdaniem psychologów empatia to pewnego rodzaju etap rozwoju, w trakcie którego dzieci poznają emocje. Przez pierwsze dwa życia maluszki są skoncentrowane głównie na sobie i trudno im pojąć, że inne osoby także mają swoje uczucia oraz potrzeby. Brzdąc nie rozumie jeszcze, że piesek odczuwa ból, gdy ciągniemy go za ogon, a starszy brat złości się, gdy jego wieża z klocków zostanie zepsuta. Jednak już w okolicach 2. roku życia u dziecka mogą pojawić się pierwsze przejawy empatii, wynikające z obserwacji i naśladowania mamy czy taty (np. karmienie lalki czy usypianie misia).  3-latek potrafi już wyciągać wnioski z obserwowanych sytuacji i zachowań empatycznych innych osób i powtarzać je, np. dzieląc się z bratem czekoladą czy przykrywając mamę kołdrą. Maluch w wieku 4-6 lat coraz lepiej rozumie już zależność między uczuciami innych osób a ich zachowaniami, dlatego łatwiej przychodzi mu podzielenie się swoimi zabawkami czy zrozumienie powodu, dla którego ktoś jest smutny. Ten wczesnodziecięcy okres jest więc najlepszym momentem na to, by wspierać rozwój empatii u malucha. Nauka ta, z pewnością zaowocuje w przyszłości. Jak rozwinąć empatię u dziecka?...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak