jak, nauczyć, dziecko, zasypiania
Sen

Przegląd metod nauki samodzielnego zasypiania dziecka

Zarywanie nocy to dla rodziców prawdziwa tortura. Są jednak sposoby, by nauczyć dziecko zasypiania. Oto te najskuteczniejsze.

Metoda nauki zasypiania „kontrolowanego pocieszania”

Tymczasem jeśli dziecko skończyło pół roku, można zacząć realizować marzenie o przespanej nocy. Najbardziej popularna jest metoda „kontrolowanego pocieszania” opracowana przez australijską lekarkę Rhondę Abrahams. Senne dziecko odkładamy do łóżeczka i po chwili czułości wychodzimy z pokoju. Jeśli smyk płacze, wracamy po dwóch minutach. Przytulamy (lub bierzemy na ręce, gdy rozpaczliwie szlocha) i znowu wychodzimy – tym razem na cztery minuty. Potem cztery minuty pocieszamy i na sześć minut znikamy. I tak dalej, za każdym razem o dwie minuty dłużej, aż do dziesięciu minut. Jeśli wykażemy się konsekwencją, po trzech nocach dziecko powinno zasypiać już samo.

Metoda nauki zasypiania dr. Richarda Ferbera

Podobna – choć bardziej radykalna – jest metoda dr. Richarda Ferbera z bostońskiego Centrum Snu Dziecka. Dziecko układamy w łóżeczku do snu i wychodzimy z pokoju. Kiedy zaczyna płakać, wracamy dopiero po pięciu minutach (prawdziwa wieczność!). Uspokajamy, wychodzimy i wracamy po siedmiu minutach. Za każdym razem wydłużamy „czas oczekiwania”, ale nie zostawiamy dziecka, aż się wypłacze!

Czy te metody nauki zasypiania działają?

Musicie sprawdzić sami. Czasami pomaga mała modyfikacja – nie wychodzimy z pokoju, tylko siedzimy przy dziecku aż do skutku (i np. trzymamy je za rączkę), a każdej następnej nocy odsuwamy się coraz dalej. Innym razem skuteczne okazuje się przysunięcie łóżeczka do łóżka rodziców czy pozostawianie w dziecięcej sypialni uchylonych drzwi. Wielu rodziców rezygnuje jednak z takich metod, uważając, że skoro maluszek płacze, to znaczy, że potrzebuje bliskości rodzica i mu ją dają, np. śpiąc razem z dzieckiem.

To warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki samodzielnego zasypiania

Zdecydowaliście się uczyć malca samodzielnego zasypiania? Niezależnie od tego, z jakiej metody skorzystacie, powinniście jasno zdać sobie sprawę z następujących rzeczy:

  • Jedynym sposobem na zerwanie z uciążliwymi praktykami jest... zerwanie z nimi. Wasze niemowlę domaga się kołysania na rękach, usypia w wózku albo przy butelce tylko dlatego, że je do tego przyzwyczailiście. Nie czekajcie, że samo z tego zrezygnuje. Tak się nie stanie. Przeciąganie pewnych zachowań tylko utrwala nawyk i sprawia, że jeszcze trudniej go zmienić. To wy powinniście podjąć tę decyzję.
  • Wasz wysiłek najpewniej spotka się z protestem. Dziecko – domagając się wzięcia na ręce – będzie głośno płakać, żałośnie kwilić albo wręcz piszczeć. Nieraz trzeba będzie zaciskać zęby, żeby wytrwać w postanowieniu. Najtrudniej jest pierwszej nocy. Ale kilka kolejnych też może być nieprzespanych. Dlatego naukę usypiania najlepiej przeprowadzić w weekend. Lepiej ją odłożyć, gdy dziecko jest chore, ząbkuje czy jedno z rodziców ma w pracy ciężki okres.
  • Kluczem do sukcesu jest konsekwencja rodziców. Wystarczy złamać się raz i wszystkie wysiłki na nic. Musicie być zgodni, zdeterminowani i wspierać się nawzajem. Pierwsze protesty zwykle łatwiej znieść tacie. Nauka spania trwa minimum kilka nocy. Będziecie się musieli zmieniać. I nie celebrujcie wielkiego sukcesu za wcześnie. Dziecko jeszcze nieraz będzie was „testować”. Warto być na to przygotowanym.
  • Bądźcie wyrozumiali dla malucha. Każda zmiana to dla niego spory stres. Spróbujcie go w jakiś sposób złagodzić – np. przytulanką czy większą dawką czułości w ciągu dnia. Być może czujecie się sterroryzowani zachowaniem dziecka, ale ono naprawdę w ogóle nie rozumie, dlaczego każecie mu zrezygnować z tego, co tak bardzo lubi. Uszanujcie te emocje. Mimo wszystko.
  • Na spokojną noc dziecko pracuje przez cały dzień. Trudno mu będzie wieczorem usnąć, jeśli późno obudziło się z popołudniowej drzemki czy całe popołudnie spędziło w gościach. Spokojnej nocy nie sprzyja też rozszerzanie diety ani zbyt lekka kolacja. Czasem trzeba zmodyfikować rytm dnia. Cudów nie ma. A jeśli chcecie mieć wieczorem chwilę dla siebie, musicie tak „przestawić” malucha, żeby zasypiał po dobranocce. Ale wtedy obudzi się skoro świt.

Zobacz też: 7 kroków do samodzielnego zasypiania

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

rodzina, niemowlę, tata, mama, sen
Sen
Baby Sleep Trainer rozwiąże problemy ze snem dziecka
Twoje dziecko zasypia tylko na rękach? Marzysz o przesypianiu nocy niezakłóconych płaczem dziecka? Skorzystaj z usług Baby Sleep Trainer’a – profesjonalisty zajmującego się rozwiązywaniem problemów ze snem dzieci.

Dobry sen a zdrowie dziecka Czy wiesz, że niedobór snu ma ogromny wpływ na rozwój neurologiczny dziecka? Według wielu badaczy może on powodować problemy z nauką, chroniczne zmęczenie, a także bezsenność w późniejszym czasie. Sen ma również duży wpływ na zachowanie i temperament – bardzo często dzieci marudne, płaczliwe, mające problem z adaptacją w grupie czy koncentracją, a nawet dzieci nadpobudliwe i agresywne, to dzieci, które za mało śpią. Złej jakości sen jest tak samo szkodliwy dla dziecka, jak złej jakości jedzenie. Nawet jeśli zdajesz sobie sprawę z konsekwencji niedoboru snu na zdrowie dziecka, to możliwe, że nie wiesz, jak nauczyć je dobrze spać. Zwróć uwagę, że 90% problemów ze snem dzieci ma podłoże nawykowe , a nie medyczne. Oznacza to, że to rodzice odpowiedzialni są za kształtowanie przyzwyczajeń związanych ze snem. Samodzielne zasypianie i przesypianie całej nocy czy drzemki to umiejętności, których powinnaś nauczyć dziecko – tak, jak uczymy je samodzielnego jedzenia czy mycia zębów. Oczywiście łatwiej jest zapobiegać wykształceniu się złych nawyków związanych ze snem, niż je korygować. Przełamywanie dotychczasowych przyzwyczajeń dziecka związanych z zasypianiem w zasadzie zawsze wiąże się z jego protestami. Pamiętaj jednak,że na zmiany nigdy nie jest za późno. Nie przestawaj wierzyć w to, że możliwe jest przespanie całej nocy mając się małe dziecko. Baby Sleep Trainer – pomoc profesjonalisty na dziecięce problemy ze snem Jeśli twoje dziecko ma problem ze spaniem , a ty jesteś zdeterminowana, aby to zmienić, masz dwa wyjścia. Możesz spróbować zrobić to sama – jest wiele książek, artykułów, stron internetowych na ten temat. Jeśli jednak czujesz, że może zabraknąć ci konsekwencji i siły, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego Baby Sleep Trainer’a – osoby doświadczonej w...

dziecko, sen
Panthermedia
Sen
7 kroków do samodzielnego zasypiania
Marzysz o tym, by dziecko przeniosło się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego? Oto plan przeprowadzki malucha pod własną kołderkę.

Dziecko od urodzenia śpi z wami, bo na początku tak było łatwiej karmić je piersią i utulić, kiedy się w nocy przebudziło. Jednak z czasem wszystkim zrobiło się niewygodnie, bo ruchliwy malec wierci się i kopie przez sen. Po wielu nieprzespanych nocach jesteś tak zmęczona i rozdrażniona, że zaczynasz się poważnie zastanawiać nad przeniesieniem smyka do własnego łóżeczka. Nie rób jednak tego, dopóki oboje nie jesteście na taką zmianę gotowi. Gdy masz wątpliwości, postępujesz niekonsekwentnie. A wtedy męczysz i siebie, i malucha. Pamiętaj też, że niespokojne, wrażliwe dziecko potrzebuje więcej czasu, cierpliwości i serdeczności, by oswoić się z zasypianiem we własnym łóżeczku. Ale dzięki naszemu planowi to się uda! Przytulny pokoik ułatwi dziecku zasypianie Przed pierwszymi urodzinami maluszka lepiej ustawcie jego łóżeczko w waszej sypialni. Osobny pokój to dobre rozwiązanie dla co najmniej rocznego dziecka , który zdecydowanie rzadziej się budzi. Wybierz różne przedmioty, które twój szkrab skojarzy ze spaniem (np. ciepłą kołderkę, nocną lampkę), a potem przygotuj coś zupełnie nowego, co od tej pory będzie mu zawsze towarzyszyło podczas zasypiania i gdy się obudzi. Może to być np. przytulanka, kolorowa poduszeczka lub kocyk. Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Połóż malca do łóżeczka. Ułóż obok niego nową przytulankę, kocyk lub poduszkę – to, co od tej pory będzie towarzyszyło maluchowi każdej nocy. Gdy dziecko od razu siada lub wstaje, pozwól mu na to. Przygotuj się też na gwałtowny sprzeciw. Dziecko na pewno nie zamierza zgodzić się „bez walki” na wielką przeprowadzkę. Głaszcz go czule i mów spokojnie, że od dziś razem z misiem (lub inną przytulanką) będzie spał w swoim łóżeczku . Maluch nie musi jeszcze rozumieć słów mamy, ważny jest ton twojego głosu – czuły, ale zdecydowany zarazem. Po krótkim...

usypianie niemowlaka
Adobe Stock
Sen
Jak usypiać niemowlę i układać je do snu? 11 sposobów na usypianie dziecka
Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Opisujemy, jak usypiać niemowlę według specjalistów. Podajemy też sposoby usypiania niemowląt proponowane przez rodziców.

Jak usypiać niemowlę – to pytanie jak mantrę powtarza większość rodziców. „Jestem u kresu wytrzymałości”, „Usypiam dziecko godzinami, nosząc je na rękach, a gdy tylko odłożę je do łóżeczka, ono natychmiast się budzi!”, „Wyglądam jak zombie” – internetowe fora dla młodych mam są pełne takich skarg. Większość świeżo upieczonych rodziców oddałaby pół królestwa za niezawodny sposób na usypianie dziecka. I są tacy, którzy mówią: „Znam taki sposób! Jest niezawodny i nie ma na świecie lepszego!”. Problem w tym, że tych „jedynie słusznych” metod usypiania niemowląt jest wiele – tyle, że gdybyśmy chcieli przetestować wszystkie, dziecko zdążyłoby pewnie zdać maturę. Wiele z tych sposobów to tak naprawdę najrozmaitsze warianty tych najpopularniejszych. Jak więc skutecznie usypiać niemowlaka? Opisujemy najczęściej stosowane metody i przedstawiamy argumenty za i przeciw. Spis treści: Jak usypiać niemowlę: zasady Skuteczne sposoby na uśpienie niemowlaka Jak usypiać niemowlę: sposoby rodziców Kontrowersyjne metody usypiania niemowląt Usypianie niemowlaka metodą Ferbera Usypianie niemowlaka metodą Searsa Usypianie niemowlaka metodą Tracy Hogg Jak usypiać niemowlę: zasady Usypiając niemowlaka, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Stosuj je niezależnie od tego, czy próbujesz usypiać maluszka w łóżeczku, na rękach, przy karmieniu piersią, w nocy lub w dzień. Cokolwiek robisz, trzymaj nerwy na wodzy . Niemowlęta są jak sejsmografy: wyczuwają emocje rodziców. Daj dziecku czas. Jeśli próbujesz coś zmienić, daj mu szansę, by przyzwyczaiło się do nowości. Najgorsze jest miotanie się od sposobu do sposobu. Wybierz taką metodę, która na dłuższą metę nie da ci w kość . Psycholożka Emilia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz