sposoby na spokojny sen dziecka
Fotolia
Sen

Co robią te mamy, że ich dzieci śpią spokojnie? Poznaj ich tajemnice!

Przeczytaj, co robią inne mamy, żeby ich dzieci spały spokojnie i zainspiruj się!

O spokojnym śnie dziecka napisano już wiele. Nic dziwnego, bo  to temat, który – nomen omen - spędza sen z powiek większości rodziców. Marzenia o przespanej nocy, późniejszej pobudce lub spokojnej porze usypiania to wspólna rzeczywistość rodziców małych dzieci. Nic więc dziwnego, że wciąż szukamy skutecznej metody na to, by nasze dzieci spały spokojnie. Przeczytaj, co działa w domach 5 mam, które dzielą się z nami swoimi sposobami na spokojny sen dziecka.

Żeby dziecko spało spokojnie: rytuały

Dorośli często skarżą się na rutynę. Każdy dzień przebiega tak samo jak poprzedni, a nam marzyłaby się odmiana, wrażenia, przygoda! Z dziećmi jest inaczej: one potrzebują rutyny i przewidywalności, żeby czuć się bezpiecznie. Dlatego warto już od samego początku postawić wieczorami na stałe rytuały: - Od momentu narodzin Hani każdy wieczór wygląda tak samo: jedzenie, kąpiel, zasypianie – opowiada Ania, mama 8-letniej Hani i 6-letniego Maćka. - Kiedy była niemowlęciem, kąpaliśmy ją w wanience, przytulaliśmy i córeczka zasypiała przy piersi. Potem przestała zasypiać podczas jedzenia, więc odkładałam ją do łóżeczka i głaskałam. Z synem było podobnie. Drobne rzeczy się zmieniały w miarę, jak dzieci dorastały: doszło czytanie książeczek i opowiadanie bajek, ale nadal o stałej porze dzieci jedzą kolację, myją się i idą spać. Wszystko przebiega sprawnie i bez dramy – myślę, że to właśnie dzięki tej rutynie.

Wietrzenie pokoju na dobry sen

Świeże powietrze w pokoju sprzyja dobremu wypoczynkowi. Wiecie, jak przyjemnie jest położyć się do łóżka w przewietrzonej sypialni. Z dziećmi jest podobnie – nawet z niemowlętami. Idealna temperatura w pokoju dziecka to ok. 19 stopni, a w wielu polskich domach jest cieplej. Nie bój się wietrzyć pokoju dziecka przed snem, uważaj tylko, żeby nie kłaść rozgrzanego po kąpieli malucha w zimnie. Wyznawczynią świeżego powietrza w sypialni dziecka jest Kasia, mama 2-latki: – Kiedy zaczęłam otwierać okno na kilka minut przed położeniem Paulinki, babcia krzyczała, że się przeziębi, ale ja wiedziałam swoje. Oczywiście, trzeba uważać, żeby nie położyć malucha do zbyt wychłodzonego pokoju tuż po kąpieli. Moja pediatra zaleciła mi nawet, abym wchodziła z małą do pomieszczenia z niższą temperaturą na chwilę, aby przyzwyczaić ją do zmiany temperatur i budować odporność – opowiada.

Wyciszenie przed snem

Często jest tak, że dziecko ma problemy z zaśnięciem, bo wieczorem fundujemy mu zbyt wiele bodźców: szalona zabawa, telewizja, wygłupy. To nie sprzyja wyciszeniu przed snem. Dlatego warto upewnić się, że przynajmniej na godzinę przed położeniem dziecka, wchodzimy w tryb: wyciszenie. Na pewno warto wyłączyć telewizor i komputery, bo korzystanie z nich przed snem utrudnia zasypianie. - W moim domu wieczorem nie ma bajek w telewizji, za to jest czytanie przed snem – opowiada Agnieszka, mama 2-letniego Kacpra. - Syn uwielbia te chwile, kiedy mu czytamy. Wcześniej opowiadałam mu bajki lub śpiewałam kołysanki. Nie ma problemów z zasypianiem, więc wierzę, że to działa.

Ukochana maskotka

Pamiętacie swoje ulubione przytulanki z dzieciństwa? Ja miałam klasycznego pluszowego misia, którego teraz ma moja córka. Lubi go, ale woli swojego króliczka. Pluszaki to idealni przyjaciele: można im szeptać do uszka, przytulać i zabierać ze sobą wszędzie. Obowiązkowo do łóżka! Taki mięciutki przyjaciel odgoni złe sny i lęki dziecka. Teraz mamy mają się jeszcze lepiej – mogą kupić dzieciom przytulanki stworzone specjalnie po to, żeby ułatwiać zasypianie i spokojny sen – niektóre z nich szumią (Szumiące misie, Whisbear), inne wydają dźwięk bijącego serca mamy (Sterntaler, Prince Lionheart), jeszcze inne mają wbudowane pozytywki lub nocne lampki. Przytulanka jako towarzysz snu dziecka sprawdziła się w domu Joanny, mamy 5- i 2-letnich córek: - Nasz pierwszy misiek był ładny i starannie wykonany, ale przede wszystkim spełniał swoją rolę – uspokajał dziecko. Ale uwaga, kiedy starsza córka zgubiła swoją zabawkę, która była jej wiernym towarzyszem przez pierwsze lata na świecie to była prawdziwa tragedia. Drugiej córce maskotkę z bijącym sercem wręczyłam już w szpitalu, dopiero niedawno przestała z nią spać. 

Otulanie do snu

Lubicie otulić się przed snem cieplutko kołdrą? Dzieci też zazwyczaj kochają być otulone czymś miękkim, cieplutkim i...ciasnym. Zwłaszcza noworodki i niemowlęta, bo przypomina im to o pobycie w brzuchu mamy i daje poczucie bezpieczeństwa. Mamy mają do wyboru tradycyjne rożki, śpiworki do snu (np. La Millou, Samiboo) i specjalne otulacze (np. Sleepee). - Miałam otulacz dla Emilki, kiedy była maleńka i to był strzał w dziesiątkę! - opowiada Marta. - Uspokajała się w nim i widać było, że jest jej dobrze. 

Zobacz też:

Dlaczego rytuały pomagają dziecku zasnąć? [WIDEO]

Sen dziecka
Fotolia
Rozwój
Suszarka, odkurzacz, czyli tzw. biały szum - uśpi dziecko, ale nie można z nimi przesadzać
Próbowałaś już wszystkiego, żeby uśpić dziecko i usłyszałaś, że pomaga biały szum. Bingo! Tylko, czy rzeczywiście to jedyna skuteczna metoda? Sprawdź, co sądzi psycholog.

Jakie korzyści dla dziecka ma zdrowy sen? Spokojny i prawidłowy sen dziecka to nie tylko przespana noc dla rodziców, to przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Wyspane dziecko jest zdrowsze, bardziej zadowolone i lepiej przyswaja bodźce z zewnątrz, przez co lepiej się uczy i rozwija . Podczas snu komórki mózgu i ciała namnażają się bardzo intensywnie, wytwarzane są białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje oraz wytwarzany jest hormon wzrostu. Jednak nie każdy niemowlak śpi tak samo i rodzice nie powinni narzucać mu, ile godzin ma spać, tylko zadbać o prawidłowy sen dziecka . Dzieci zwłaszcza w pierwszym roku, śpią dość aktywnie: wydają przez sen różne dźwięki , robią śmieszne minki, a z czasem wędrują po łóżeczku. – Ta faza snu, w której maluch przesypia większą część nocy, to faza snu aktywnego , tzw. sen lekki. Oznacza to, że maluszek się po prostu rusza, mimo że śpi. Jeśli jego snu nie zakłóca to, że rusza się, miauczy, mruczy, robi różnego rodzaju miny, to rodzic nie powinien nic robić i nie powinien się tym w żaden sposób niepokoić, bo to nic złego, lecz po prostu zwykła naturalna reakcja organizmu. Na początku poobserwujmy, popatrzmy, jak to ciekawie wygląda, ale nie reagujmy. Jeśli natomiast dochodzi do tego płacz i ten płacz powoduje, że maluszek się wybudza , to oczywiście reagujemy tak, żeby dzieciątko uciszyć. – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy Polecamy: Ile powinien spać noworodek - wiemy, kiedy trzeba go obudzić Czy "biały szum" pomaga dziecku spokojnie spać? W prawidłowym śnie mogą przeszkadzać dziecku dolegliwości, na które rodzice powinni zareagować. Jest to ból brzuszka, spowodowany na przykład kolką , brudna pieluszka, ząbkowanie , suche powietrze lub zbyt wysoka temperatura w pokoju, co często zdarza się latem. Te czynniki zaburzają prawidłowy sen dziecka , które...

mama, niemowlę, sen
Rozwój
Przewodnik po śnie dziecka, czyli jak usypiać dziecko, by spokojnie spało.
Zdrowy i spokojny sen dziecka ma znaczący wpływ na jego rozwój psychofizyczny. Wyspany maluch będzie miał więcej siły i energii podczas dnia, będzie pogodniejszy i lepiej skoncentrowany.

Jak przygotować dziecko do snu? „Ja się nie wysypiałam przy tobie, więc i ty się nie wyśpisz przy małym dziecku” – takie zdania młode kobiety często słyszą od swoich matek. Nie powinny ślepo w nie wierzyć, ponieważ istnieją sposoby na to, aby sen dziecka był wyrównany i spokojny. Oczywiście, nic się nie dzieje od razu i trzeba wziąć pod uwagę dobowe zapotrzebowanie malucha na sen, które zmienia się w zależności od jego wieku. Nie jest tajemnicą, że noworodki i wczesne niemowlęta śpią najdłużej, bo aż 16 – 18 godzin na dobę, tylko, że ich jednorazowy sen jest krótki, bo trwa od 3 do 4 godzin. Powiedzenie „śpiący jak niemowlę” jest więc nieporozumieniem, ponieważ nie ma odzwierciedlenia w realiach. Z czasem okresy jednego długiego nocnego wypoczynku dziecka wydłużają się, przy czym skraca się zarazem dobowe zapotrzebowanie na sen. Niemowlę sypia już mniej – od 13 do 15 godzin na dobę, ale czas jednego snu jest dłuższy. Reasumując: im starsze dziecko, tym dłuższa dla rodziców noc. Maluchy powyżej 6 miesiąca życia potrafią przespać w nocy około 8 – 9 godzin, w dzień zasypiając kilka razy na godzinę, dwie. Nie jest to, oczywiście, żelazną zasadą, bo każde dziecko ma indywidualny dobowy rytm. Ważne, aby go rozpoznać i postępować tak, aby tego rytmu nie zaburzać. Jeśli będziemy chcieli na siłę i nieumiejętnie zmienić cykl spania i czuwania malucha, możemy spowodować zaburzenia w tym zakresie, co objawi się szybko rozdrażnieniem i ogólnym spadkiem nastroju dziecka. Przygotowania do snu W okresie od 3 do 6 miesiąca życia można spróbować uregulować sen niemowlaka. Najważniejsze będą tu konsekwentne, stałe wzorce oraz rytuały, które nie tylko pomogą przygotować malucha do snu, ale także wpłyną na jakość spania. Pediatrzy radzą, aby w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie wyciszenie pomieszczenia, które...

najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka
Sen
Wiemy, co pomaga dziecku w zasypianiu!
Radzimy, co zrobić, aby zapewnić dziecku mocny, zdrowy sen. Podpowiadamy, jak przygotować pokój do snu maleństwa, kiedy zmienić dziecku łóżeczko. Sprawdź, jak indywidualne upodobania i nastrój wpływają na zasypianie.

Aby ułatwić dziecku zasypianie, szczególnie wieczorne, które u dzieci starszych zaczyna sprawiać problem, stwórzcie odpowiednie ku temu warunki. Przygotowanie pokoju do snu należy do wieczornych rytuałów, które maluchy lubią i dzięki którym czują się bezpiecznie i są spokojne. Poza tym sprawiają, że sen będzie mocniejszy i spokojniejszy. Co pomaga dziecko w zasypianiu? Aby tworzyć jak najlepsze warunki do spania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników im sprzyjających, czyli: pokój, temperaturę w pokoju, ubranko, łóżeczko, pościel, nastrój dziecka, rytuały towarzyszące kładzeniu się spać, a także indywidualne upodobania twojego dziecka. Jak przygotować pokój do snu dziecka? Dziecko można zacząć przyzwyczajać, że pod koniec dnia pokój należy uprzątnąć — pozbierać porozrzucane klocki, poukładać zabawki na półkach, przygotować łóżeczko do spania. Oczywiście dziecko na początku nie będzie w stanie samodzielnie tego zrobić i sama będziesz musiała wykonać te czynności, ale w obecności dziecka. Z czasem zacznie ciebie naśladować i przyzwyczajać do tego, że wieczorem trzeba ogarnąć swój pokój. Ważne jest również wywietrzenie pokoju , co musi się odbywać, kiedy dziecka w nim nie ma. Maluch będzie lepiej spał, oddychając świeżym powietrzem. Tylko pamiętaj, żeby nie wychłodzić za bardzo pokoju, szczególnie zimą — optymalna temperatura do spania to koło 20 stopni. Jeśli warunki mieszkaniowe temu sprzyjają, dobrze jest zostawić uchylone okno przez całą noc. Ważne jest również to, aby powietrze nie było za suche. Można do tego celu użyć ceramicznych nawilżaczy powietrza , które wiesza się na kaloryferze. Wielu rodziców suszy w dziecięcym pokoju pranie. Sprawdź też , jak dobrze nawilżyć pokój dziecka . Kiedy zmienić dziecku łóżeczko? Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz