Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przedszkole integracyjne
Adobe Stock
Wychowanie

Zalety i wady przedszkola integracyjnego

Przedszkole integracyjne przyjmuje do tych samych oddziałów dzieci niepełnosprawne i z różnymi dysfunkcjami oraz dzieci zdrowe. W niektórych zwykłych przedszkolach istnieją grupy integracyjne. Dzieci specjalnej troski stanowią w nich zdecydowaną mniejszość. W założeniach korzyści z takiego rozwiązania odnoszą zarówno dzieci zdrowe jak i niepełnosprawne. Jednak nie zawsze tak jest.

Jedną z ofert dla rodziców przedszkolaków są przedszkola integracyjne. Jeśli zastanawiasz się nad posłaniem swojego malucha do takiego przedszkola albo do grupy integracyjnej w zwykłym przedszkolu, oto garść najważniejszych informacji na ten temat. Koniecznie je przeczytaj!

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Założenia przedszkola integracyjnego

Przedszkole integracyjne przyjmuje nie tylko zdrowe dzieci, ale też takie, które mają różne deficyty – są niepełnosprawne fizycznie lub intelektualnie. Wszystkie dzieci – i zdrowe, i niepełnosprawne – znajdują się w jednej grupie przedszkolnej dopasowanej do ich wieku. Dzięki temu od najmłodszych lat uczą się funkcjonować w różnorodnym zespole, co ma przynosić korzyści zarówno dzieciom w pełni sprawnym, jak i tym z różnego rodzaju deficytami. Maluchy mają w ten sposób poznawać odmienność innych ludzi, uczyć się tolerancji i współpracy.

Liczba dzieci w oddziale integracyjnym w przedszkolu

Sprawdź, czy twoje dziecko prawidłowo rośnie
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

W oddziale integracyjnym w przedszkolu lub w grupie w przedszkolu integracyjnym może być 15-20 dzieci. W ramach jednej grupy mogą znaleźć się dzieci poruszające się na wózku inwalidzkim, dotknięte porażeniem mózgowym, lekko upośledzone umysłowo, niedosłyszące, z zespołem Aspergera oraz zupełnie zdrowe. Dzieci z różnymi dysfunkcjami nie mogą stanowić więcej niż 1/3 grupy, co w praktyce oznacza 3-5 takich dzieci w grupie. Wszystkie dzieci mają takie same prawa i obowiązki, są więc równo traktowane, z uwzględnieniem oczywiście deficytów poszczególnych maluchów.

Zalety przedszkola integracyjnego

Niewątpliwie należy do nich mniejsza liczebność grup oraz fakt, że do każdej przydzielonych jest dwóch nauczycieli. W ramach zajęć odbywają spotkania ze specjalistami (logopeda, fizjoterapeuta, psycholog, terapeuta integracji sensorycznej), którzy pracują nad jak najlepszym rozwojem dzieci specjalnej troski. Jednak specjaliści roztaczają opiekę nad wszystkimi dziećmi w grupie, co sprawia, że niewykryte dotąd problemy u dzieci zdrowych (np. nadwrażliwość sensoryczna) mają szansę zostać wcześnie uchwycone i poddane terapii. Ponadto zdrowe maluchy, poprzez obserwację dzieci niepełnosprawnych i zabawy z nimi, dowiadują się, że ludzie są różni. Łatwiej im w przyszłości akceptować różnice i traktować odmienność innych, w tym niepełnosprawność, jako coś naturalnego. Uczą się empatii i troski o innych.

W przedszkolu integracyjnym zajęcia i zadania dostosowuje się do każdego dziecka. Dzięki temu zarówno maluchy zdrowe jak i specjalnej troski mogą brać w nich udział. Wszystko odbywa się bez pośpiechu i bez wywierania presji. Dzięki temu atmosfera pracy i zabawy jest bardziej przyjazna wszystkim dzieciom.

Wady przedszkola z oddziałami integracyjnymi

Mogą być identyczne jak w zwykłych przedszkolach (niedostateczna czystość, niesatysfakcjonująca jakość posiłków itp.), ale tymi mankamentami nie będziemy się tu zajmować. Skupimy się na tych, które wynikają wyłącznie z charakteru placówki. I tak naprawdę nie są to wady, ale potencjalne problemy, które mogą, ale nie muszą wystąpić:

  • Dzieci zdrowe mogą izolować się od malców niepełnosprawnych, bawiąc się wyłącznie między sobą. Jednak czy tak będzie, w dużej mierze zależy od nauczycieli i ich umiejętności organizowania zajęć tak, by dzieci się między sobą integrowały.
  • Nauczyciele mogą więcej czasu poświęcać dzieciom z niepełnosprawnościami. I to jest w porządku, bo dzieci uczą się, że każdy ma inne potrzeby. Jednak te różnice w uwadze poświęcanej malcom nie powinny polegać na tym, że nauczyciel zupełnie zaniedbuje zdrowe dzieciaki. Wykwalifikowany, doświadczony i zaangażowany nauczyciel będzie umiał odpowiednio podzielić swoją uwagę tak, aby żadne z dzieci nie czuło się zaniedbane.
  • Zdrowe dzieci mogą odczuwać wyższość nad niepełnosprawnymi. Mogą zacząć czuć się lepsze i uznać, że mają nad nimi przewagę. I znowu – czy tak się stanie, w dużej mierze będzie zależało do nauczycieli. Jednak warto podkreślić, że niemałą rolę w powstawaniu tego typu problemów, odgrywają rodzice. To twoją rolą jest także uczyć dzieci tolerancji i współczucia oraz tłumaczyć, że inny nie znaczy gorszy.


Przeczytaj także:

Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Państwowe czy prywatne? Montessori, steinerowskie, Reggio Emliia, integracyjne, leśne, a może domowe? Jakie przedszkole będzie najlepsze dla twojego dziecka? Wyjaśniamy, czym się charakteryzują różne typy przedszkoli, i podpowiadamy, jakie warto wybrać.

Rodzajów przedszkoli jest naprawdę mnóstwo. Najpierw zdecyduj, jaki typ przedszkola będzie najlepszy dla twojego dziecka. Następnie weź pod uwagę przygotowanie wychowawczyń, liczebność grupy, warunki lokalowe i koszty, jakie będziesz musiała ponieść. Typy przedszkoli : Przedszkola publiczne Przedszkola niepubliczne (prywatne) Przedszkola steinerowskie (waldorfskie) Przedszkola Montessori Przedszkola Reggio Emilia Inne rodzaje przedszkoli w Polsce: Przedszkola integracyjne Przedszkola terapeutyczne Przedszkola artystyczne Przedszkola językowe Przedszkola ekologiczne  Przedszkola leśne Przedszkola domowe   Przedszkola publiczne Przedszkola publiczne bardzo się ostatnio zmieniły. Często oferują dzieciakom całą gamę zajęć dodatkowych , obok tradycyjnej rytmiki i plastyki także zajęcia z angielskiego, sztuk walki czy naukę tańca. Do maluchów przyjeżdżają teatrzyki, muzycy z filharmonii. Dzieci są dzielone na grupy wiekowe, zwykle cztery. Zgodnie z przepisami grupy nie powinny liczyć więcej niż 25 dzieci , w praktyce bywa różnie. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na przedszkole publiczne , gdy: dziecko skończy 3 lata, z obserwacji wiesz, że nie ma kłopotów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, doskonale radzi sobie z samodzielnym jedzeniem i ubieraniem, potrafi samo sobie zorganizować zabawę, do wybranej placówki macie naprawdę blisko, sytuacja materialna nie pozwala ci na opłacenie czesnego obowiązującego w najbliższym przedszkolu niepublicznym. Pamiętaj, że w przedszkolu najważniejsze jest fachowe przygotowanie personelu – pani powinna być mądra, zaradna i kochana. Przedszkola niepubliczne Niektóre mają określony profil: jest np. przedszkole artystyczne, wegetariańskie, dla alergików,...

edipresse.CCA080.jpg
Edipresse
Edukacja
Jak wybrać przedszkole? 8 ważnych pytań
... na które musisz znaleźć odpowiedź, zanim podejmiesz decyzję.

Nie szukaj miejsca idealnego. Ważne, byś znalazła „wystarczająco dobre”, czyli takie, które spełnia większość podstawowych wymagań. Sprawdź,o co warto pytać w przedszkolu: 1. Jakie kryteria obowiązują przy naborze do przedszkola? W przedszkolach publicznych pierwszeństwo zwykle mają dzieci z rodzin wielodzietnych i wychowywane przez samotne matki lub ojców, z rodzin zastępczych, mające niepełnosprawnych rodziców. Czasem placówki ustalają dodatkowe kryteria, np. przyjmują dzieci, które korzystają już z nocnika bądź te, które w chwili rozpoczęcia roku szkolnego będą miały ukończone trzy lub nawet cztery lata. Przedszkola prywatne czasem badają sytuację materialną rodziców, placówki prowadzone przez zakony mogą dyskretnie wypytywać o Twoje zaangażowanie w życie religijne. Jeśli spodobało Ci się jakieś przedszkole państwowe, to nawet jeśli jest tam więcej kandydatów niż miejsc, złóż podanie tylko do niego. Placówki porozumiewają się między sobą. Gdy złożysz podania do kilku przedszkoli, uznają, że nie zależy Ci szczególnie na jednym z nich. A jeśli dziecko nie zostanie przyjęte z braku miejsc do tego wybranego, i tak będziesz je mogła zapisać do mniej obleganej placówki. Jeśli publiczne przedszkole nie przyjmie Twojego dziecka, ma obowiązek podać przyczynę odmowy i poinformować Cię o procedurze odwoławczej. Jeśli złożysz odwołanie, rozpatrzy je, wraz z innymi podaniami, specjalnie powołana komisja, która może wpisać dziecko na listę rezerwową lub skierować tam, gdzie są jeszcze wolne miejsca. Czytaj też: Harmonogram rekrutacji dzieci do przedszkoli i szkół 2013/2014   2. Ile jest dzieci i grup w przedszkolu? Mniejsze i bardziej kameralne przedszkola są zwykle bardziej przyjazne niż molochy (choć to nie reguła). Zapytaj, ile dzieci maksymalnie może liczyć grupa. Jeśli jest mniejsza, maluchy lepiej korzystają z zajęć, a...

przedszkole, dzieci, przedszkolanka, zabawa
fotolia
Edukacja
Cała prawda o dodatkowych zajęciach w przedszkolach
Czy odpłatne zajęcia dodatkowe w przedszkolach będą się jeszcze odbywać? Czy Ministerstwo Edukacji Zakazało prowadzenia takich zajęć? Poznaj fakty dotyczące zmian w ustawie o dodatkowych zajęciach przedszkolnych.

Zgodnie ze zmianami wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakresie zajęć dodatkowych w przedszkolach (" Zajęcia dodatkowe w przedszkolu publicznym muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców. ") powstała społeczność walcząca o powrót dodatkowo płatnych zajęć przedszkolnych. Liczba ich fanów na Facebooku przekroczyła już 16,5 tys osób. Jednogłośnie wypowiadają sprzeciw wobec ustawy, która weszła w życie 1 września 2013r. Chcą płacić więcej, by ich dzieci miały nadal możliwość uczestniczyć w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w czasie pobytu dziecka w przedszkolu. Zajęcia dodatkowe – świetny interes Rodzice walczą o zajęcia dodatkowe, dyrektorzy "po cichu" stają po drugiej stronie. Pojawiają się już pierwsze głosy dyrektorów przedszkoli dotyczące słuszności wprowadzonych zmian. Dotychczas nauczyciel korektywy czy rytmiki zarabiał, prowadząc jedynie 10 godzin miesięcznie ok.3 tys. zł (zakładając opłatę za zajęcia w wysokości 30 zł przy 5 grupach przedszkolnych w każdej po 20 dzieci). Jeśli zdecydował się na pracę w 3 przedszkolach, jego zarobki wynosiły 9 tys. zł. Podczas gdy pedagog zatrudniony w przedszkolu zarabiał kilka razy mniej niż instruktor opłacany przez rodziców. Jeśli wszystkie dzieci uczestniczyły w zajęciach dodatkowych, nauczyciele siedzieli w pustych salach. Czy o taką rzeczywistość walczą rodzice? Czy przedszkola bez zajęć dodatkowych staną się przechowalniami? Dyrektorzy oburzają się na te zarzuty. Bronią dobrego imienia przedszkoli publicznych twierdząc, że pracujący w nich pedagodzy potrafią sami zorganizować ciekawe i rozwojowe zajęcia dla przedszkolaków . Jeśli jednak rodzice wolą profesjonalistów - mają taką możliwość! Czytaj też : To nie przedszkole...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz