małe,złośliwe, dwulatek, bunt
Wychowanie

Takie małe i takie złośliwe

Gryzie, zrzuca jedzenie ze stołu, rozlewa picie. Przysięgłabyś, że robi to złośliwie, tymczasem... wcale tak nie jest. A więc jak?

Czy to nie złośliwość? Gdy mu na coś nie pozwalasz, dziecko potrafi cię boleśnie ugryźć. Albo strąca jedzenie z talerzyka i powtarza to, gdy zorientuje się, iż to cię denerwuje. Przysięgłabyś, że robi to specjalnie...

Kilkunastomiesięczne dziecko w swych poczynaniach kieruje się chęcią poznawania świata, potrzebą eksperymentowania, sprawdzania, także twoich reakcji. Nie jest jeszcze w stanie wczuć się w sytuację drugiej osoby i nie rozumie, że sprawia komuś przykrość. Ból, którego dziecko samo nie odczuwa, jest dla niego abstrakcją. Nie gryzie więc, żeby ci przysporzyć cierpień. Robi to, by zobaczyć, jak krzykniesz – bo to zabawne, ciekawe i jakże skuteczne. Dziecko uświadamia sobie, że swym postępowaniem można skłonić cię do określonego zachowania. „Czy jak ugryzę, to mama krzyknie?” – dziecko patrzy, co się zdarzy. A następnym razem znowu gryzie, by sprawdzić, czy zareagujesz w podobny sposób.
Czasem kieruje nim też potrzeba wyładowania złości. Roczne dziecko ma niewiele możliwości, by wywierać wpływ na rodziców. Jeśli nie chcesz dać mu telefonu do zabawy, nie jest w stanie ci go wyrwać, nie umie argumentacją przekonać, że powinien go dostać. Zostaje mu krzyk, a złość wywołana bezradnością musi znaleźć ujście: dziecko gryzie, bije. Jest w tym też troszkę próbowania sił: „Jak głośno muszę krzyknąć, żeby mama uległa?”.
Zrzucając jedzenie, dziecko także... poznaje prawa grawitacji. Gdyby nie eksperymentowało w ten sposób, nie mogłoby się prawidłowo rozwijać.

Złośliwe dziecko - jak reagować?

Większość zachowań dziecka spowodowana jest ciekawością świata, której zaspokajanie jest potrzebne do prawidłowego rozwoju.

  • Mów jasno i prosto: „Widzę, że podoba ci się zrzucanie jedzenia, ale tak nie wolno robić. Jedzenie trafia do buzi, a nie na ziemię”.
  • Odwróć uwagę dziecka, np. podaj mu ciekawą zabawkę, odsuń miseczkę z jedzeniem.
  • Nie krzycz. Zamiast pokazywać, jak łatwo cię sprowokować, reaguj spokojnie. W ten sposób uczysz dziecko, jak można się zachowywać.
  • Staraj się podchodzić do tego ze zrozumieniem. Zawsze, kiedy dziecko zrobi coś, co wydaje ci się złośliwe, zanim się zdenerwujesz, przypomnij sobie, że tak naprawdę motywy jego działania są zupełnie inne!
  • Gdy czujesz, że zaraz oddasz, uspokój się. Policz do dziesięciu, weź kilka głębokich oddechów. Tak będzie lepiej dla was obojga!

Rodzice pytają o złośliwe zachowanie dziecka, ekspert odpowiada

Co robić, gdy dziecko w złości gryzie? Czy ugryźć je też, by mu pokazać, że to naprawdę boli?

Katarzyna Floryan psycholog, w Uniwersytecie dla Rodziców w Warszawie prowadzi terapię dzieci i wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych:
Pomysł gryzienia małego dziecka i to przez mamę – nie jest dobry, podobnie jak dawanie za gryzienie klapsów.
Nie da się oduczyć malucha pewnych zachowań, kiedy rodzic je powtarza! Gryząc mocno i ze złością, daje się wzór oraz przyzwolenie na agresję. To schodzenie do poziomu dziecka, w złym tego słowa znaczeniu. Maluszek ugryziony przez mamę, osobę najbliższą i kochaną, poczuje się zdezorientowany, zagubiony. Z kolei ugryzienie lekkie i z uśmiechem jest zaproszeniem do zabawy w gryzienie. Lepiej powiedzieć spokojnie i stanowczo: „Tak nie wolno, to boli”. Mimiką i tonem głosu wyrazić niezadowolenie z zachowania dziecka, po czym odwrócić jego uwagę.

Zobacz też: Jak być szczęśliwą mamą zbuntowanego dwulatka?

Bunt dwulatka - film

chłopiec, dziecko, przedszkolak
Wychowanie
Łobuziak czy dziecko z ADHD
Coś zrzuci, wyleje, nabije sobie guza. Nie słucha ni próśb, ni gróźb. Co za tym stoi – ADHD czy złe wychowanie?

Ogromna większość maluchów to po prostu żywiołowe dzieci. Jeśli na dodatek są dla rodziców pępkiem świata i wszystko im wolno, chwilami mogą być bardzo uciążliwe dla otoczenia. Tylko kilka procent ich rówieśników jest dotkniętych zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (w skrócie ADHD).   Ale i jedne, i drugie maluchy potrzebują większego zainteresowania ze strony rodziców. Zacznijmy od rozwiania twoich wątpliwości, pokazując przy okazji, co jest przyczyną takich zachowań. Konsultacja: Magdalena Krowicka, pedagog, terapeuta rodzinny prowadzi prywatną praktykę w Warszawie.                           DZIECKO Z ADHD MAŁY ŁOBUZIAK   Nie umie się skoncentrować, jest nadruchliwe oraz impulsywne. Cechy te występują jednocześnie i utrzymują się przynajmniej przez sześć miesięcy, niezależnie od okoliczności i samopoczucia. Zobacz też na www.ptadhd.pl. Ma lepsze i gorsze dni. Tygodniami potrafi być grzeczny, gdy na czymś mu zależy. Problemy z zachowaniem nasilają się lub słabną zależnie od pory dnia, zmęczenia lub otoczenia (np. przy babci, która pozwala wchodzić sobie na głowę). CZY ZAWSZE WIESZ, JAK SIĘ ZACHOWA Nigdy nie wiadomo, jak zareaguje na nową lub stresującą sytuację. Gdy nie dostanie tego, co chce, może całkiem zignorować sytuację albo postąpić gwałtownie. Jest przewidywalny. Na pewno znasz ten schemat: gdy odmówisz kupna batonika, dziecko staje się przymilne, potem bardziej niecierpliwe, by w końcu rzucić się na podłogę. CZY UMIE SIĘ SKUPIĆ Ma problem ze znalezieniem szczegółów na obrazku. Szybko porzuca zajęcie, nie ma ulubionych zabawek. Wystarczy szmer w drugim końcu...

bunt dwulatka
Adobe Stock
Wychowanie
Bunt dwulatka – o co w nim chodzi plus 7 najlepszych sposobów na przetrwanie
Superniania wyraźnie mówi, że powinnaś się cieszyć z buntu dwulatka – to dowód, że twoje dziecko wkroczyło w kolejny etap rozwoju. Maluch zaczyna odkrywać swoją niezależność, chce podejmować własne decyzje i doświadczać świata na swój sposób, pozwól mu na to.

Choć trudno w to uwierzyć, bunt dwulatka nie jest niczym złym . To naturalny okres w rozwoju małego dziecka, najważniejszy dla jego rozwoju psychicznego. Jego nazwę traktuj dość umownie – u niektórych dzieci bunt pojawia się, jeszcze zanim zaczną świętować 2. urodziny, u innych nieco później. Kiedy pojawia się bunt dwulatka? Według psychologów takiego „kryzysu dwulatka” możesz się spodziewać między 18. a 26. miesiącem życia dziecka. Bunt dwulatka trwa zazwyczaj kilka tygodni , choć u niektórych dzieci może trwać nawet kilka miesięcy.  Spis treści: Bunt dwulatka – na czym polega? Czy wszystkie dzieci buntują się tak samo? Co właściwie oznacza ten bunt? Bunt dwulatka - jak sobie z nim radzić? Czy kary i nagrody pomogą przy buncie dwulatka? Jak postępować z dwulatkiem? 7 sposobów Bunt dwulatka a sen Bunt dwulatka czy autyzm? Bunt dwulatka – na czym polega? Jakie są objawy buntu dwulatka? Ulubionym słowem zbuntowanego dwulatka staje się „nie”. Ale odmowa i upór to nie wszystko. Gdy coś dzieje się nie po myśli dziecka, rzuca się na ziemię, wrzeszczy, wierzga nogami i kopie. Dlaczego grzeczny do tej pory dwulatek nagle bije rodziców, buntuje się, wywraca życie rodziny do góry nogami? Dlatego, że się rozwija. Staje się coraz bardziej niezależny – sam chodzi, mówi, umie się bawić. Zaczyna odkrywać swoje „ja” i chce o sobie decydować . Dwulatkiem dodatkowo targają silne i często sprzeczne ze sobą emocje, z którymi nie umie sobie poradzić – stąd ataki złości i histerii. Czy wszystkie dzieci buntują się tak samo? To zależy od ich temperamentu. Dr Julita Wojciechowska, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tłumaczy, że dzieci o temperamentach łatwo rozgrzewających się (tzw. żywe sreberka), ujawniają silniejsze emocje i mocniej...

karanie dziecka, niegrzeczne dziecko
Fotolia
Wychowanie
Ratunku! Moje dziecko gryzie
Niektóre dzieci radzą sobie ze zbyt trudną dla nich sytuacją właśnie poprzez gryzienia innych. By wyperswadować dziecku gryzienie rówieśników, trzeba znaleźć przyczynę takiego zachowania i próbować mu zapobiec.

Dzieci zwykle gryzą rówieśników w przedszkolu lub żłobku. Często naprawdę trudno przewidzieć, kiedy dziecko zaatakuje innego malucha. Co mogą zrobić jego opiekunowie? Dlaczego dziecko gryzie inne dzieci? Jeśli gryzienia innych dzieci zdarza się tylko w żłobku lub przedszkolu warto poprosić panie przedszkolanki, by znalazły przyczynę takiego zachowania dziecka, tzn. w jakich sytuacjach gryzie ono inne dzieci. Maluch może to robić z różnych powodów, np. bo ktoś mu coś zabiera albo stoi mu na drodze, gdy ten chce przejść. Taki atak agresji jest spowodowany sytuacją, w której dziecko sobie nie radzi, a nie potrafi z niej inaczej wybrnąć. Wiedząc to, można zapobiec takiemu zachowaniu dziecka i pokazać mu, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach (np. szukać pomocy u dorosłego). Zobacz też: 5 dziecięcych trików, na które się nabierasz Jak mają zareagować rodzice? Dziecko musi wiedzieć, że rodzice nie zgadzają się na zachowanie, tzn. na gryzienie innych dzieci („Nie podoba mi się, że gryziesz dzieci ”). Warto w takim wypadku zwrócić uwagę dziecka na inną zabawę lub czynność – mniej męczącą i łatwiejszą. Dotyczy to wszystkich czynności przerastających możliwości dziecka – jeżeli zredukuje się stresujące i trudne dla niego sytuacje, najprawdopodobniej gryzienie samo przeminie. Jednak dopóki dziecko próbuje gryźć inne dzieci, musi być stale pod kontrolą i opieką dorosłych, którzy powinni spokojnie, ale jednocześnie zdecydowanie reagować na takie ataki . Za każdym razem trzeba tłumaczyć, że gryzienie jest złe, ponieważ sprawia ból. Warto też spróbować pokazać dziecku inny sposób rozładowywania złości .

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj