małe,złośliwe, dwulatek, bunt
Wychowanie

Takie małe i takie złośliwe

Gryzie, zrzuca jedzenie ze stołu, rozlewa picie. Przysięgłabyś, że robi to złośliwie, tymczasem... wcale tak nie jest. A więc jak?

Czy to nie złośliwość? Gdy mu na coś nie pozwalasz, dziecko potrafi cię boleśnie ugryźć. Albo strąca jedzenie z talerzyka i powtarza to, gdy zorientuje się, iż to cię denerwuje. Przysięgłabyś, że robi to specjalnie...

Kilkunastomiesięczne dziecko w swych poczynaniach kieruje się chęcią poznawania świata, potrzebą eksperymentowania, sprawdzania, także twoich reakcji. Nie jest jeszcze w stanie wczuć się w sytuację drugiej osoby i nie rozumie, że sprawia komuś przykrość. Ból, którego dziecko samo nie odczuwa, jest dla niego abstrakcją. Nie gryzie więc, żeby ci przysporzyć cierpień. Robi to, by zobaczyć, jak krzykniesz – bo to zabawne, ciekawe i jakże skuteczne. Dziecko uświadamia sobie, że swym postępowaniem można skłonić cię do określonego zachowania. „Czy jak ugryzę, to mama krzyknie?” – dziecko patrzy, co się zdarzy. A następnym razem znowu gryzie, by sprawdzić, czy zareagujesz w podobny sposób.
Czasem kieruje nim też potrzeba wyładowania złości. Roczne dziecko ma niewiele możliwości, by wywierać wpływ na rodziców. Jeśli nie chcesz dać mu telefonu do zabawy, nie jest w stanie ci go wyrwać, nie umie argumentacją przekonać, że powinien go dostać. Zostaje mu krzyk, a złość wywołana bezradnością musi znaleźć ujście: dziecko gryzie, bije. Jest w tym też troszkę próbowania sił: „Jak głośno muszę krzyknąć, żeby mama uległa?”.
Zrzucając jedzenie, dziecko także... poznaje prawa grawitacji. Gdyby nie eksperymentowało w ten sposób, nie mogłoby się prawidłowo rozwijać.

Złośliwe dziecko - jak reagować?

Większość zachowań dziecka spowodowana jest ciekawością świata, której zaspokajanie jest potrzebne do prawidłowego rozwoju.

  • Mów jasno i prosto: „Widzę, że podoba ci się zrzucanie jedzenia, ale tak nie wolno robić. Jedzenie trafia do buzi, a nie na ziemię”.
  • Odwróć uwagę dziecka, np. podaj mu ciekawą zabawkę, odsuń miseczkę z jedzeniem.
  • Nie krzycz. Zamiast pokazywać, jak łatwo cię sprowokować, reaguj spokojnie. W ten sposób uczysz dziecko, jak można się zachowywać.
  • Staraj się podchodzić do tego ze zrozumieniem. Zawsze, kiedy dziecko zrobi coś, co wydaje ci się złośliwe, zanim się zdenerwujesz, przypomnij sobie, że tak naprawdę motywy jego działania są zupełnie inne!
  • Gdy czujesz, że zaraz oddasz, uspokój się. Policz do dziesięciu, weź kilka głębokich oddechów. Tak będzie lepiej dla was obojga!

Rodzice pytają o złośliwe zachowanie dziecka, ekspert odpowiada

Co robić, gdy dziecko w złości gryzie? Czy ugryźć je też, by mu pokazać, że to naprawdę boli?

Katarzyna Floryan psycholog, w Uniwersytecie dla Rodziców w Warszawie prowadzi terapię dzieci i wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych:
Pomysł gryzienia małego dziecka i to przez mamę – nie jest dobry, podobnie jak dawanie za gryzienie klapsów.
Nie da się oduczyć malucha pewnych zachowań, kiedy rodzic je powtarza! Gryząc mocno i ze złością, daje się wzór oraz przyzwolenie na agresję. To schodzenie do poziomu dziecka, w złym tego słowa znaczeniu. Maluszek ugryziony przez mamę, osobę najbliższą i kochaną, poczuje się zdezorientowany, zagubiony. Z kolei ugryzienie lekkie i z uśmiechem jest zaproszeniem do zabawy w gryzienie. Lepiej powiedzieć spokojnie i stanowczo: „Tak nie wolno, to boli”. Mimiką i tonem głosu wyrazić niezadowolenie z zachowania dziecka, po czym odwrócić jego uwagę.

Zobacz też: Jak być szczęśliwą mamą zbuntowanego dwulatka?

Bunt dwulatka - film

chłopiec, dziecko, przedszkolak
Wychowanie
Łobuziak czy dziecko z ADHD
Coś zrzuci, wyleje, nabije sobie guza. Nie słucha ni próśb, ni gróźb. Co za tym stoi – ADHD czy złe wychowanie?

Ogromna większość maluchów to po prostu żywiołowe dzieci. Jeśli na dodatek są dla rodziców pępkiem świata i wszystko im wolno, chwilami mogą być bardzo uciążliwe dla otoczenia. Tylko kilka procent ich rówieśników jest dotkniętych zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (w skrócie ADHD).   Ale i jedne, i drugie maluchy potrzebują większego zainteresowania ze strony rodziców. Zacznijmy od rozwiania twoich wątpliwości, pokazując przy okazji, co jest przyczyną takich zachowań. Konsultacja: Magdalena Krowicka, pedagog, terapeuta rodzinny prowadzi prywatną praktykę w Warszawie.                           DZIECKO Z ADHD MAŁY ŁOBUZIAK   Nie umie się skoncentrować, jest nadruchliwe oraz impulsywne. Cechy te występują jednocześnie i utrzymują się przynajmniej przez sześć miesięcy, niezależnie od okoliczności i samopoczucia. Zobacz też na www.ptadhd.pl. Ma lepsze i gorsze dni. Tygodniami potrafi być grzeczny, gdy na czymś mu zależy. Problemy z zachowaniem nasilają się lub słabną zależnie od pory dnia, zmęczenia lub otoczenia (np. przy babci, która pozwala wchodzić sobie na głowę). CZY ZAWSZE WIESZ, JAK SIĘ ZACHOWA Nigdy nie wiadomo, jak zareaguje na nową lub stresującą sytuację. Gdy nie dostanie tego, co chce, może całkiem zignorować sytuację albo postąpić gwałtownie. Jest przewidywalny. Na pewno znasz ten schemat: gdy odmówisz kupna batonika, dziecko staje się przymilne, potem bardziej niecierpliwe, by w końcu rzucić się na podłogę. CZY UMIE SIĘ SKUPIĆ Ma problem ze znalezieniem szczegółów na obrazku. Szybko porzuca zajęcie, nie ma ulubionych zabawek. Wystarczy szmer w drugim końcu...

karanie dziecka, niegrzeczne dziecko
Fotolia
Wychowanie
Ratunku! Moje dziecko gryzie
Niektóre dzieci radzą sobie ze zbyt trudną dla nich sytuacją właśnie poprzez gryzienia innych. By wyperswadować dziecku gryzienie rówieśników, trzeba znaleźć przyczynę takiego zachowania i próbować mu zapobiec.

Dzieci zwykle gryzą rówieśników w przedszkolu lub żłobku. Często naprawdę trudno przewidzieć, kiedy dziecko zaatakuje innego malucha. Co mogą zrobić jego opiekunowie? Dlaczego dziecko gryzie inne dzieci? Jeśli gryzienia innych dzieci zdarza się tylko w żłobku lub przedszkolu warto poprosić panie przedszkolanki, by znalazły przyczynę takiego zachowania dziecka, tzn. w jakich sytuacjach gryzie ono inne dzieci. Maluch może to robić z różnych powodów, np. bo ktoś mu coś zabiera albo stoi mu na drodze, gdy ten chce przejść. Taki atak agresji jest spowodowany sytuacją, w której dziecko sobie nie radzi, a nie potrafi z niej inaczej wybrnąć. Wiedząc to, można zapobiec takiemu zachowaniu dziecka i pokazać mu, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach (np. szukać pomocy u dorosłego). Zobacz też: 5 dziecięcych trików, na które się nabierasz Jak mają zareagować rodzice? Dziecko musi wiedzieć, że rodzice nie zgadzają się na zachowanie, tzn. na gryzienie innych dzieci („Nie podoba mi się, że gryziesz dzieci ”). Warto w takim wypadku zwrócić uwagę dziecka na inną zabawę lub czynność – mniej męczącą i łatwiejszą. Dotyczy to wszystkich czynności przerastających możliwości dziecka – jeżeli zredukuje się stresujące i trudne dla niego sytuacje, najprawdopodobniej gryzienie samo przeminie. Jednak dopóki dziecko próbuje gryźć inne dzieci, musi być stale pod kontrolą i opieką dorosłych, którzy powinni spokojnie, ale jednocześnie zdecydowanie reagować na takie ataki . Za każdym razem trzeba tłumaczyć, że gryzienie jest złe, ponieważ sprawia ból. Warto też spróbować pokazać dziecku inny sposób rozładowywania złości .

zęby
fotolia.com
Wychowanie
Gryzienie u dzieci - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Gryzienie u dzieci może być jednocześnie wyrazem agresji i sposobem na zaspokojenie potrzeb. Jest także metodą wywierania nacisku na otoczenie – z powodu głodu, zmęczenia, ząbkowania. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić.

Gryzienie jest jednym z przejawów dziecięcej agresji i pojawia się, kiedy dziecko zaczyna podejmować próby samodzielnego działania i narzucania własnej woli, czyli zazwyczaj między 1. a 3. rokiem życia. Przyczyny gryzienia u dzieci Maluchy gryzą nie tylko rówieśników, pokąsani mogą zostać także rodzice, dziadkowie i obcy, którzy z jakiegoś powodu uznani zostaną za zagrożenie. Dziecko ucieka się do gryzienia najczęściej w sytuacjach, kiedy inne dostępne mu środki nacisku na dorosłych i otoczenie nie skutkują, a sytuacja staje się na tyle trudna, że dziecko nie potrafi z niej inaczej wybrnąć. Inną przyczyną gryzienia może być chęć zwrócenia na siebie uwagi, nadmiar wrażeń i związany z nimi chaos, zmęczenie oraz inne, trudne dla dziecka sytuacje. Gryzienie bywa też sposobem wyrażania miłości... Gryzienie a ząbkowanie Jeżeli chęć gryzienia spowodowana jest ząbkowaniem , najprostszym sposobem jest danie dziecku czegoś do pogryzienia. Często jednak gryzaczki nie zdają egzaminu, więc najlepiej poczęstować dziecko kukurydzianymi chrupkami, chlebkiem, ciasteczkami przeznaczonymi dla niemowlaków i małych dzieci. Gryzienie twardych rzeczy ułatwia przebijanie się ząbków i jednocześnie jest wspaniałym masażem dla swędzących dziąseł. Oczywiście dziecko w czasie podjadania takich przysmaków musi być pod kontrolą dorosłych – łatwo wtedy o zakrztuszenie. Inne przyczyny gryzienia u dzieci Powody gryzienia mogą być także problemy, jakie przeżywa dziecko. Dobrze jest je jak najszybciej poznać i pomóc uporać się z nimi maluchowi. Jeżeli na przykład dziecko zaczyna gryźć podczas zabawy, możliwe, że jest ona dla niego zbyt trudna, lub dziecko nie potrafi się w niej odnaleźć. Najlepiej w takim wypadku zwrócić uwagę malca na inną rozrywkę – mniej męczącą i łatwiejszą. Dotyczy to wszystkich czynności przerastających możliwości dziecka –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj