Kalendarz pylenia to obowiązkowe narzędzie dla alergików, które pozwala ustrzec się przed najcięższymi objawami alergii wziewnych. Najprostszy, całoroczny kalendarz pyleń pokazuje okresy pylenia roślin w kolejnych miesiącach. Bardziej rozbudowany kalendarz pyleń dzieli Polskę na regiony, a miesiące na dekady, i zawiera szczegółowe dane o okresach pyleń drzew, traw, chwastów oraz grzybów.

Reklama

Kalendarz pylenia roślin:

  1. Co pyli w styczniu?
  2. Co pyli w lutym?
  3. Co pyli w marcu?
  4. Co pyli w kwietniu?
  5. Co pyli w maju?
  6. Co pyli w czerwcu?
  7. Co pyli w lipcu?
  8. Co pyli w sierpniu?
  9. Co pyli we wrześniu?
  10. Co pyli w październiku?

Kalendarz pylenia roślin: co to jest?

Kalendarz pylenia dla alergików to spis najczęściej uczulających roślin oraz okresów ich pyleń. Kalendarz ma formę przejrzystej tabeli. Zawarto w nim rośliny, których pyłki wywołują najbardziej dotkliwe objawy alergii: drzewa (np. brzoza, topola, leszczyna, dąb), trawy i chwasty, a także grzyby. Poza okresami pyleń kalendarz pozwala także poznać stężenie pyłków w powietrzu w danym okresie (niskie, średnie, wysokie) oraz jego znaczenie kliniczne.

Kalendarz pyleń na mamotoja.pl został opracowany przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych (to bardzo ważne, nie należy korzystać z niewiarygodnych kalendarzy niewiadomego pochodzenia).

Kalendarz pylenia dla alergików: mapa regionów Polski

Warto wiedzieć, że Polska w kalendarzu pyleń została podzielona na 4 regiony. To dlatego, że rośliny w Polsce zaczynają pylić w południowo-zachodnich częściach kraju, a po około 10-14 dniach pylą na północnym wschodzie. Dzięki kalendarzowi pyleń łatwiej więc zaplanować urlop czy podróż w taki sposób, aby uniknąć silnych pyleń uczulających roślin.

Zobacz także
kalendarz pyleń mapa Polski
mamotoja.pl
  1. Okresy pylenia w regionie I
  2. Okresy pylenia w regionie II
  3. Okresy pylenia w regionie III
  4. Okresy pylenia w regionie IV

Okresy pylenia w regionie I

W kalendarzu pylenia region I obejmuje zachodnio-południowe obszary Polski: to przede wszystkim część województwa lubuskiego, dolnośląskiego, a także śląskiego i małopolskiego. W tych miejscach najwcześniej zaczyna pylić leszczyna (już w drugiej dekadzie stycznia!), w lutym silnie pyli olcha, a pylenie brzozy kończy się w pierwszej dekadzie maja. W regionie I okres pylenia mocno uczulającej bylicy trwa od drugiej dekady lipca do drugiej dekady sierpnia.

kalendarz pylenia w regionie I

Okresy pylenia w regionie II

Region II to zgodnie z kalendarzem pyleń niemal całe województwo wielkopolskie i podkarpackie, część województwa dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Na tych terenach leszczyna zaczyna pylić dopiero w trzeciej dekadzie stycznia, brzoza pyli do pierwszej dekady maja, a bylica od trzeciej dekady lipca do drugiej dekady sierpnia.

kalendarz pylenia w regionie II

Okresy pylenia w regionie III

Region III to województwo mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, podlaskie, część zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Na tych obszarach okres pylenia roślin rozpoczyna się w trzeciej dekadzie stycznia od pylenia leszczyny, a dopiero od trzeciej dekady lutego mocno pyli olcha. Okres pylenia bylicy przypada na cały sierpień, a pokrzywa kończy kwitnąć dopiero w październiku.

kalendarz pylenia w regionie III

Okresy pylenia w regionie IV

Region IV według kalendarza pyleń to dość nieduże obszary Polski południowo-zachodniej i północno-wschodniej: obejmuje część województwa dolnośląskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W styczniu w tych regionach alergicy nie powinni jeszcze odczuwać żadnych objawów alergii, bo okres pylenia leszczyny i olchy przypada dopiero na luty. Brzoza zaczyna tam pylić w trzeciej dekadzie kwietnia, z kolei okres najsilniejszego pylenia traw to czerwiec i lipiec. Najwyższe stężenie zarodników grzybów pleśniowych w regionie IV notuje się w lipcu, sierpniu i wrześniu.

kalendarz pylenia w regionie IV

Całoroczny kalendarz pyleń: okresy pylenia roślin

Uproszczony kalendarz pylenia to spis okresów pyleń różnych roślin w kolejnych miesiącach w roku. Taki kalendarz alergika to dla rodziców dzieci uczulonych na pyłki − wiedza obowiązkowa!

Co pyli w styczniu?

Już na początku roku, w styczniu, zaczyna pylić leszczyna, a zaraz po niej olcha (olsza). U alergików częste jest występowanie uczulenia na pyłki obu tych drzew jednocześnie. Warto jednak wiedzieć, że pylenie leszczyny zwykle nie jest bardzo uciążliwe, bo zimą niewiele przebywamy na dworze i rzadko otwieramy okna, więc pyłki tylko w niewielkim stopniu dostają się do domów.

Co pyli w lutym?

Już na początku miesiąca alergicy powinni sprawdzić w kalendarzu pylenia, co pyli w lutym. Luty to nadal czas silnego pylenia leszczyny i natężenie pylenia olchy. Alergicy mogą skarżyć się na katar sienny i swędzenie nosa, kaszel i łzawienie oczu.

Co pyli w marcu?

Jeśli sprawdzisz, co pyli w marcu, możesz być zaskoczona ilością alergenów unoszących się w powietrzu. W marcu zwykle obserwuje się szczyt pylenia olchy. Poza tym kwitnie jeszcze leszczyna i olcha, a także jesion oraz topola. W marcu wzrasta też w powietrzu stężenie zarodników grzybów pleśniowych Cladosporium. Alergicy mogą mieć katar, kaszel, uczucie zatkanego nosa, drapanie w gardle, bóle głowy i łzawienia oczu.

Warto wiedzieć, że zarodniki grzybów pleśniowych często znajdują się w kurzu domowym. Są też w systemach klimatyzacyjnych. Rozwojowi grzybów sprzyja wysoka temperatura i wilgotność powietrza.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to zwykle początek trudnego okresu dla alergików. Co pyli w kwietniu? Wciąż kwitnie leszczyna, olcha, topola, a także zaczyna pylić dąb. Ale największym problemem dla alergików w kwietniu jest zwykle pylenie brzozy: stężenie pyłków brzozy w powietrzu będzie wzrastać aż do maja. Osoby uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych Cladosporium i Alternaria mogą skarżyć się na katar, kaszel i bóle głowy.

Uwaga, pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową. Osoby uczulone na pyłki brzozy mogą wykazywać też objawy alergii po kontakcie m.in. z: jabłkiem, gruszką, wiśnią, śliwką, poziomką, melonem, kiwi, czereśniami, morelami, awokado, pomarańczą, słonecznikiem, oliwkami, tymotką.

Co pyli w maju?

Wystarczy sprawdzić, co pyli w maju, by wiedzieć, że okres nasilonych objawów alergii trwa w najlepsze. Maj to wciąż okres pylenia brzozy. Zaczyna także pylić dąb, a w drugiej połowie maja − trawy, szczaw, pokrzywa i babka. W powietrzu rośnie stężenie zarodników grzybów pleśniowych Cladosporium i Alternaria.

Ważne! Alergik z uczuleniem na trawy jest zawsze uczulony na wszystkie pylące trawy: zarówno dzikie, jak i na zboża (pszenicę, żyto, jęczmień, owies, proso, kukurydzę, ryż i sorgo). To dlatego, że we wszystkich gatunkach traw są bardzo podobne alergeny.

Co pyli w czerwcu?

Jeśli zastanawiasz się, co pyli w czerwcu, nie mamy dobrych wiadomości. Przez cały czerwiec intensywnie pylą trawy, kwitnie też pokrzywa, szczaw i babka. Uczuleni na zarodniki grzybów pleśniowych mogą odczuwać nasilenie się objawów alergii.

Co pyli w lipcu?

W lipcu nadal pylą trawy, pokrzywa, szczaw i babka. W drugiej połowie miesiąca zaczyna pylić bylica, a stężenie zarodników grzybów pleśniowych w powietrzu jest cały czas bardzo wysokie. Koniecznie sprawdź, co pyli w lipcu, by odpowiednio wcześniej przygotować się na wystąpienie wzmożonych objawów alergii.

Ważna! W Polsce najczęściej występuje bylica pospolita, która jest jednym z najsilniej i najczęściej uczulających chwastów. Główne alergeny pyłku bylicy wywołują alergie krzyżowe z wieloma innymi alergenami roślinnymi.

Co pyli w sierpniu?

Jeśli nie wiesz, co pyli w sierpniu, uważnie sprawdź alergeny w kalendarzu pyleń. Środek lata to wciąż trudny czas dla alergików. W sierpniu wprawdzie pylenie traw słabnie, ale ciągle pyli pokrzywa, komosa i bardzo mocno − bylica. Nadal silnie zarodnikują grzyby pleśniowe. W sierpniu w powietrzu mogą pojawić się pyłki ambrozji.

Ciekawe: nadwrażliwość na alergeny pyłku ambrozji mogą wykazywać zwłaszcza osoby, które długo przebywały w krajach, w których notuje się ich wysokie stężenia (Francja, północne Włochy, Bałkany, Węgry, Ukraina).

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu pylenie traw jest już nieznaczne, podobnie jak pylenie bylicy, komosy i babki. Na wysokim poziomie utrzymuje się jeszcze stężenie pyłków pokrzywy oraz zarodników grzybów pleśniowych. Warto sprawdzić dokładnie, co pyli we wrześniu.

Co pyli w październiku?

W październiku objawy alergii mogą jeszcze odczuwać osoby uczulone na pyłki pokrzywy. Zarodniki grzybów pleśniowych utrzymują się w powietrzu do listopada.

Kalendarz pylenia: objawy alergii na pyłki

Objawy alergii wziewnej przypominają typowe objawy infekcji przeziębieniowej:

Uwaga! W okresie silnego pylenia u osób uczulonych mogą pojawić się objawy z dolnych dróg oddechowych, w tym także uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność i astma.

Objawy alergii na pyłki są często mylone ze zwykłą infekcją. Jeśli wiosną, latem albo wczesną jesienią ty lub twoje dziecko macie objawy alergii wziewnej, warto sprawdzić, jaka roślina akurat pyli. Gdy okaże się, że przyczyną problemów jest alergia na pyłki, to zamiast leków na przeziębienie trzeba przyjmować leki przeciwalergiczne, a po sezonie pylenia zrobić testy alergiczne i pomyśleć o odczulaniu.

Inne sposoby na alergię na pyłki

Jeśli dziecko ma objawy alergii na pyłki, koniecznie idź z nim do alergologa. Lekarz przepisze leki, które zmniejszą objawy uczulenia. Zwykle są to:

  • leki doustne (tzw. antyhistaminowe), które hamują działanie histaminy odpowiedzialnej za takie objawy jak katar czy łzawienie oczu.
  • przeciwuczuleniowe spreje do nosa, najczęściej sterydowe, np. Flixonase, Rhinocort, Nasonex.

Uwaga: leki antyhistaminowe i sterydowe likwidują tylko objawy uczulenia. Nie leczą samej alergii.

Aby zmniejszyć objawy alergii wziewnej, pamiętaj też o kilku zasadach:

  • W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem i po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
  • Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.
  • Zawieś w oknach lekkie, łatwe w prania firanki.
  • Na wakacje jedź nad morze lub w wyższe partie gór.
  • Kup odkurzacz z filtrem HEPA, który pomoże pozbyć się alergenów z domu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama