Zdrowie

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitną trawy, pokrzywa oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Co pyli w lipcu? Podobnie jak w czerwcu, w powietrzu nadal jest wysokie stężenie pyłków traw, na które uczulonych jest wiele osób. W słoneczne dni stężenie pyłków jest wyższe. Jeśli w lipcu twoje dziecko ma objawy podobne do infekcji lub zapalenia spojówek, idź z nim do lekarza. Jeśli wykluczy on infekcję, winna może być alergia wziewna. Sprawdź, jakie rośliny pylą w lipcu wg kalendarza pylenia roślin i dobrze się przygotuj. Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.

Jakie rośliny pylą w lipcu?

 1. alergia na pyłki babki lancetowatej
 2. alergia na pyłki szczawiu
 3. alergia na pyłki lipy
 4. alergia na pyłki komosy
 5. alergia na zarodniki grzybów pleśniowych
 6. alergia na pyłki pokrzywy
 7. alergia na pyłki bylicy

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia

W lipcu stężenie pyłków traw w powietrzu jest bardzo wysokie, szczególnie w pierwszej połowie miesiąca (pod koniec lipca pylenie może nadal być silne na północy kraju). Warto pamiętać, że uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Co jeszcze pyli w lipcu? 

Co pyli w lipcu: babka lancetowata

Rośnie niemal wszędzie, ale w lipcu okres najwyższego pylenia ma już za sobą – pyli słabo w całym kraju. Co ważne, alergia na pyłki babki zwyczajnej może współistnieć z nadwrażliwością na pyłki innych roślin.

Co pyli w lipcu: szczaw 

Choć pyszny w zupie, jego pyłek może być przyczyną silnej alergii! Na szczęście w drugiej połowie lipca stężenie pyłku szczawiu w powietrzu jest już niskie i stopniowo spada.

Co pyli w lipcu: lipa

Napar z lipy pomaga na gorączkę, ale pylenie tego drzewa może wywoływać reakcje alergiczne. Przez cały lipiec pylenie lipy jest intensywne, kończy się jednak wraz z końcem miesiąca. Alergia na pyłki lipy wywołuje katar, wysypkę i zaczerwienienie oczu.

Co pyli w lipcu: komosa

W Polsce jest ok. 30 gatunków komosy. To rośliny występujące pospolicie na łąkach i przy domach. Na szczęście w lipcu pylą dość słabo, zaczynają intensywniej kwitnąć pod koniec miesiąca. Alergia na pyłki komosy daje zazwyczaj lekkie objawy.

Co pyli w lipcu: grzyby mikroskopowe (pleśniowe)

Oprócz pyłków roślin alergikom w lipcu dają się we znaki zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladopsorium i Alternaria – występują w bardzo wysokim stężeniu przez cały miesiąc, a sprzyja im wysoka temperatura i duża wilgotność gleby.

Ważne! Okresy pylenia roślin mogą się różnić w poszczególnych latach. Jeśli więc chcesz wiedzieć dokładnie, co teraz pyli, lub co pyli w lipcu bieżącego roku, sprawdzaj aktualne dane w wybranej aplikacji (np. Apsik!) albo na stronie internetowej Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.

Co pyli w połowie lipca: pokrzywa

Jest zdrowa, ale jej pyłki mogą uczulać. Okres intensywnego pylenia pokrzywy przypada na cały lipiec, choć zaczyna się już w czerwcu. Pod koniec lipca roślina ta pyli już słabo, zwłaszcza na Mazowszu i Pomorzu.

Co pyli w połowie lipca: bylica

To chwast, który rośnie niemal wszędzie, zwłaszcza w rowach i na nieużytkach. Bylica zaczyna intensywnie pylić zwykle po 10 lipca lub w drugiej połowie miesiąca. Alergia nasila się jednak w sierpniu, bo wtedy stężenie pyłków w powietrzu jeszcze bardziej rośnie. Reakcje uczuleniowe na bylicę są bardzo częste. Warto wiedzieć, że pyłki bylicy utrzymują się nisko nad ziemią.

Objawy alergii na pyłki w lipcu

Pylenie w lipcu może wywoływać szereg objawów, które przypominają zwykłą infekcję. Pylenie roślin kwitnących w lipcu u alergika powoduje zwykle:

 • swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie oczu podobne do zapalenia spojówek,
 • kichanie i alergiczny nieżyt nosa z wodnistym katarem,
 • zaostrzenie objawów astmy, duszności,
 • alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych z suchym, męczącym kaszlem.

Pylenie w lipcu a alergia krzyżowa

Alergia w lipcu to czasem nie tylko reakcje uczuleniowe na pyłki roślin. Może się zdarzyć, że dziecko nie będzie miało kontaktu z rośliną, na którą jest uczulone, a wciąż będą występować u niego objawy alergii wziewnej. Jak to możliwe? Dzieje się tak na skutek tzw. alergii krzyżowej. Alergen, który występuje w danej roślinie, znajduje się też w pewnych produktach spożywczych. Wówczas w okresie, gdy pyli dana roślina, a zje się produkt zawierający dany alergen (albo ma się kontakt z pewnymi produktami), można mieć objawy alergii.

Np. gdy pylą trawy, a zje się: ziemniaki, pomidory, groch, seler, kiwi, melony, orzeszki ziemne lub produkty mączne, wówczas można mieć oznaki uczulenia, mimo że zjedzenie tego owocu w innym czasie w roku nie powoduje żadnych dolegliwości. Wszystko przez to, że wymienione produkty zawierają białko identyczne z tym, które uczula w pyłku traw.

Poniżej lista alergenów krzyżowych do alergenów wziewnych w lipcu:

 • bylica: seler, marchew i przyprawy,
 • Alternaria i Cladosporium: niektóre grzyby (kropidlak popielaty), lateks,
 • komosa: czosnek, szparagi, cebula.

Co teraz pyli: odczulanie sezonowe w lipcu

W przypadku dziecka, które skończyło już 5 lat i ma silne objawy alergii na pyłki, warto pomyśleć o odczulaniu, czyli podawaniu zastrzyków zawierających alergeny (u młodszych dzieci nie przeprowadza się odczulania). Jeśli uczulenie pojawia się sezonowo, np. tylko w lipcu, wówczas odczulanie również nie musi być całoroczne, a sezonowe. Należy rozpocząć je na 2-3 miesiące przed okresem pylenia danej rośliny i zakończyć tydzień lub dwa tygodnie przed początkiem pylenia. Zastrzyki podaje się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Cała kuracja odczulania sezonowego trwa 5 lat. Dostępne już są także odczulające szczepionki doustne, które można podawać w domu. Zapytaj o nie alergologa.

Zobacz też:

Zdrowie
Objawy alergii u dzieci - film
Jakie alergie najczęściej występują u dzieci i jak wykonać próbę prowokacyjną? O objawach i rozpoznaniu alergii opowiada pediatra.

Alergia u dzieci może mieć różne przyczyny. Czy można rozpoznać alergię i alergen? Tak - istnieje wiele rodzajów testów alergicznych. Test oceniający stężenie specyficznych immunoglobulin we krwi dziecka. Można go przeprowadzić w zasadzie zawsze, gdy tylko nie podaje się leków. Czytaj też: Alergia - 10 faktów i mitów Innym sposobem są testy skórne - dawniej stosowane tylko u starszych dzieci, obecnie wykonywane również u maluszków. Te testy wymagają jednak powtarzania. Czytaj też: Wysypka u dzieci - rozpoznaj chorobę po wysypce Najlepszym sposobem na ocenienie przyczyny alergii jest oczywiście obserwacja dziecka przez rodzica. Posłuchajcie, co radzi pediatra. Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym    

co pyli w czerwcu
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie
Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków
Czerwiec jest miesiącem, w którym przede wszystkim pylą trawy oraz pokrzywa, szczaw i komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden spacer. Wodnisty katar, suchy kaszel i swędzenie oczu to mogą być objawy alergii wziewnej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co pyli w czerwcu.

Czerwiec to bardzo trudny okres dla alergików. Choć na dworze robi się coraz piękniej i zielono, alergicy z nadzieją wyczekują końca pylenia, by móc wreszcie odczuć ulgę. Co pyli w tym miesiącu? Według wskazań kalendarza pylenia  przede wszystkim pylą trawy, ale w powietrzu unoszą się również pyłki innych roślin. Czas pylenia trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Jeśli ty lub twoje dziecko macie alergię wziewną, planujcie spacer w godzinach porannych lub wieczorem – wówczas stężenie pyłków w powietrzu jest mniejsze. Co pyli w czerwcu? Czerwiec to okres bardzo intensywnego pylenia traw. Trwa ono już od maja, ale w czerwcu jest najbardziej nasilone. Uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych i jednocześnie jedna z najbardziej uciążliwych, dlatego że trawy rosną niemalże wszędzie. Ale późna wiosna to czas pylenia wielu różnych roślin, dlatego w powietrzu unosi się również wiele innych alergenów.  Co oprócz traw pyli w czerwcu?  Pyłki roślin unoszące się w powietrzu w czerwcu to: żyto – w czerwcu pyli bardzo intensywnie, a ponieważ w Polsce uprawia się dużo żyta, jego pyłki obecne są w powietrzu nawet w miastach, do których przenosi je wiatr. babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie i pyli intensywnie już od maja. pokrzywa – choć to zdrowa roślina, jej pyłki mogą uczulać. Okres pylenia pokrzywy rozpoczyna się w połowie maja i trwa do października. szczaw – pyszny w zupie, ale pyłek szczawiu może uczulać. rzepak – widok kwitnących pól rzepaku może zapierać dech w piersiach – niestety również dosłownie. Na czerwiec przypada okres intensywnego pylenia rzepaku.​ komosa  – jest pospolitym chwastem, objawy u osób uczulonych na alergeny pyłku komosy mogą pojawiać się przy...

Zdrowie
Czy AZS idzie zawsze w parze z alergią?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat AZS, to zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jeśli chcesz zgłębić temat atopowego zapalenia skóry to wysłuchaj naszego eksperta, a uzyskasz odpowiedzi na nurtujące cię wątpliwości. Dermatolog, dr. n. med. Marta Hasse-Cieślińska, odpowiada na ważne pytanie.

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj