
Uważasz, że jesienią świat jest zawsze ponury i nie ma czego szukać na dworze? A może boisz się, że na spacerze o tej porze roku malec na pewno przemoczy nóżki i złapie katar? Zupełnie niepotrzebnie!
1. Jesienią łapcie każdy promień słońca
Warto wykorzystać każdy piękny dzień, by „nałapać” jak najwięcej słonecznego światła. Zawsze wychodź z maluszkiem wtedy, gdy jest najjaśniej – światło poprawia humor.
2. Nie bójcie się deszczu
Jeśli dziecko jest zdrowe i ubrane stosownie do pogody, nie ma powodu, by barykadować się z nim w domu. Załóżcie kalosze, przeciwdeszczowe kurtki i bawcie się brodząc po kałużach.
Jeśli podczas spaceru maluch przemoczy nóżki, trzeba wrócić szybko do domu, ogrzać dziecku nogi albo zrobić mu ciepłą kąpiel.
Warto także podać mu coś ciepłego do picia: herbatkę z miodem, cytryną, kakao. Potem trzeba mu włożyć ciepłe skarpetki i mieć nadzieję, że nie złapie kataru.
3. Ubierz dziecko odpowiednio do pogody
Nie za lekko, ale i nie za ciepło. Pamiętaj o szaliku albo chustce na szyję, czapce, która dobrze osłania uszy, i porządnych butach, które nie przemakają (spytaj sprzedawcę, czy można je pokryć specjalnym sprejem zabezpieczającym przed wilgocią?).
Dziecięce kurteczki nie zawsze są wodoodporne, dlatego warto mieć plastikową pelerynkę (po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, zmieści się w torebce).
Maluch powinien być ubrany na cebulkę, aby można było bez trudu zdjąć albo dołożyć jedną warstwę.
Polecamy także: Buty na jesień dla dziecka - nie kupuj byle czego!
4. Nie zapomnij o kremie do buzi
Choć nie ma jeszcze trzaskających mrozów, buzię smyka trzeba chronić również przed chłodnymi podmuchami. Najlepszym rozwiązaniem jest krem na każdą pogodę. Posmaruj malca przed wyjściem.
Dyskutuj na forum: Jaki krem do buzi na jesień i zimę?
5. Nie chodź z dzieckiem po sklepach
Taki niby-spacer, polegający na bieganiu od warzywniaka do spożywczego, nie przynosi nic dobrego. Dziecko narażone jest na zmiany temperatury i kontakt z wieloma (niekoniecznie zdrowymi) osobami.
Przeczytaj także: 9 sposobów na zachowanie zdrowia jesienią
6. Zachęcaj dziecko do ruchu
Jeśli potrafi już samodzielnie chodzić, nie trzymaj go cały czas w wózku. Spacer sprawi mu większą frajdę, jeśli będzie mógł np. dreptać, trzymając cię za rękę, wejść po kostki (oczywiście w kaloszach) w kałużę.
7. Graj z dzieckiem w kolory
Bure jesienne ciuszki zlewają się z krajobrazem, przez co wszystko wygląda ponuro. Ubierz dziecko w czerwoną kurtkę, pomarańczowe kalosze, żółtą czapkę itd. Jakkolwiek, byle nie w ciemną oliwkę lub niemal czarny granat. Albo chociaż namaluj flamastrem na dłoni uśmiechnięte, pomarańczowe słoneczko. To ważne, bo intensywne, radosne barwy dodają energii i poprawiają nastrój. Tobie także zrobi się weselej, gdy sprawisz sobie wściekle różową parasolkę!
8. Udowodnij dziecku, że świat jesienią nie jest nudny.
Maluszkowi w wózku pokaż coś ciekawego: suchy listek, kasztan, srokę na gałęzi. Przyczep mu do wózka kolorowy wiatraczek, by mógł zobaczyć, co potrafi wiatr. Zabierzcie na dwór balonik albo lalkę (z pelerynką z rozciętej z boku foliowej torebki).
Starszemu dziecku pozwól na eksperymenty, np. grzebanie patykiem w kałuży.
Polecamy:

Nieprzemakalne buty Przeziębienie często zaczyna się od nóżek. Na jesienne słoty zakładaj malcowi kalosze. Spacery w plenerze Co najmniej dwugodzinne! Dotlenią organizm i poprawią odporność dziecka. Unikajcie tylko ruchliwych ulic. Spaliny wysuszają śluzówkę nosa, a to może prowadzić do częstych infekcji. Starszaka zachęcaj do biegania i skakania, bo ruch poprawia krążenie krwi. Może całą rodziną pogracie w berka? Krem na buzię Co prawda nie ma jeszcze przymrozków, ale buzię trzeba chronić przed chłodnymi podmuchami wiatru. Najlepszym rozwiązaniem jest posmarowanie buzi malca (tuż przed spacerem) lekko natłuszczającym kremem na każdą pogodę. Termos Nieoceniony podczas długich spacerów. Możesz przelać do niego herbatkę lub zupkę dla malca. Jest lekki i trzyma ciepło nawet kilka godzin. Wizyta u lekarza Podczas najbliższej wizyty u pediatry poproś o skierowanie na badanie kału dziecka. Po letnich igraszkach w piaskownicy smyk może mieć w sobie „nieproszonych gości“. Lepiej to sprawdzić. Śniadania Są szczególnie ważne w zimniejsze dni, bo głodny malec mógłby szybko zmarznąć i złapać katar. Gdy za oknem jesień, podaj dziecku np. parujący talerz kaszki manny polany sokiem malinowym i owoc. Taki posiłek to dawka energii na dłużej. Wyprawka do żłobka Spakuj ją zawczasu. Debiutantowi przydadzą się ubranko na zmianę, kurteczka na spacery i kapcie do biegania po sali. Dodaj też zapas pieluszek i chusteczek (zarówno tych nawilżanych, jak i higienicznych). Nie zapomnij spakować ukochanych zabawek pociechy! Akcesoria ogrodniczki Grabki i wiaderko, przydadzą się do zagarniania liści i zbierania kasztanów. [CMS_PAGE_BREAK] Przetwory To ostatni dzwonek, by je zrobić. Za chwilę wszystkie pyszności znikną ze straganów i na kolejne świeże śliwki i jabłka trzeba będzie czekać cały rok. Zamknij owoce w...
Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie! To doskonała pora, by zahartować dziecko, zanim nadejdą prawdziwe chłody. Wrzesień to wymarzony miesiąc na wyprawy do parku albo lasu. Często jeszcze świeci słońce, a nawet gdy pada, jest dość ciepło. Oto nasze rady, dzięki którym jesienny spacer przyniesie dziecku same korzyści, niezależnie od pogody. Łap promienie słońca Korzystaj ze złotej polskiej jesieni i codziennie wychodź z malcem na dwór, by pooddychał świeżym powietrzem. Spacer najlepiej zaplanować około południa – wtedy zazwyczaj świeci słońce i jest najcieplej. Wybieraj miejsca z dala od ruchliwych ulic, żeby uniknąć hałasu i wdychania spalin. Nie bój się deszczu Jeśli malec jest zdrowy, nie ma powodu, by zamykać się z nim w domu (chyba że leje jak z cebra). Trzeba tylko ubrać go stosownie do pogody. Gdy jedynie kropi, załóż na wózek maluszka folię przeciwdeszczową, a starsze dziecko ubierz w nieprzemakalną pelerynkę i kalosze (więcej piszemy o tym na stronie 9). Ubierz malca na cebulkę Nie za lekko, ale też nie za ciepło. W razie potrzeby będziesz mogła bez trudu zdjąć ubranko lub założyć dodatkowe. Pamiętaj, że maluch jadący w spacerówce marznie szybciej niż wtedy, gdy biega. Aby sprawdzić, czy jest odpowiednio ubrany, wystarczy dotknąć jego karczku – jeśli skóra będzie ciepła i sucha, wszystko w porządku. Nie zapomnij o kremie Gdy jest piękna pogoda, posmaruj buźkę szkraba kremem z filtrem przeciwsłonecznym. W chłodniejsze dni chroń ją przed zimnymi podmuchami wiatru – najlepiej kremem na każdą pogodę. Nie chodź po sklepach Taki niby-spacer polegający na bieganiu od warzywniaka do spożywczego itd. nie przynosi niczego dobrego. Dziecko narażone jest wtedy na ciągłe zmiany temperatury i kontakt z wieloma – niekoniecznie zdrowymi – osobami,...

Jesień nie zawsze jest złota. Za oknem plucha? Wybór jest prosty: możesz siedzieć w domu i narzekać, czekając na wiosnę (zarażając ponurym nastrojem dziecko) albo w myśl zasady: „Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania” wycisnąć z jesieni , co się da: całą radość i wszystkie kolory. Lepsze to drugie! 5 powodów, dla których warto iść na jesienny spacer Dziecko potrzebuje spacerów przez okrągły rok, a nie tylko wtedy, gdy pogoda jest idealna. Dzięki nim: 1. Oddycha świeżym powietrzem. Wilgotne, chłodne powietrze jest jak balsam dla wysuszonych przez centralne ogrzewanie śluzówek. 2. Jest zdrowsze. Ma okazję się hartować, czyli przyzwyczajać do zmian temperatury. Nie ma obawy, że wyrośnie na piecucha. 3. Ma lepszy apetyt… Nawet niejadki nabierają ochoty na obiad po harcach na dworze. 4. …i dobry humor. Ruch na świeżym powietrzu i światło słoneczne poprawiają nastrój. Dlatego trzeba korzystać z każdej okazji, by naładować akumulatory. 5. Poznaje świat. Jesień to prawdziwa uczta dla zmysłów. Można dotykać gładkich kasztanów i szorstkiej kory, wodzić palcem po żyłkach liści, ścierać dłonią kropelki wody z ławki, słuchać bębnienia deszczu o parasolkę. Szkoda by było to wszystko przegapić! Tak naprawdę są tylko dwie sytuacje, gdy lepiej nie wychodzić . Pierwsza: gdy wieje wyjątkowo silny wiatr albo jest bardzo zimno i paskudnie. Druga: gdy maluch jest chory. Przeczytaj także: 9 sposobów na zachowanie zdrowia jesienią 8 rzeczy, które można robić podczas jesiennego spaceru Za zimno na robienie babek z piasku? Nie szkodzi. Na twojego smyka czeka na dworze masa atrakcji: 1. Dreptanie i skakanie. Niech dziecko chowa się za drzewem, chodzi po krawężnikach, wchodzi pod górkę (nawet tysiąc razy). Nie będzie się nudził ani marzł. 2. Karmienie...