Panthermedia
Zdrowie

Z apteczką bezpieczniej

Mamo, tato, opiekunie - wyjeżdżasz z dziećmi? Przygotuj podróżną apteczkę - sprawdź ważność leków i uzupełnij braki. Nie zapomnij zabrać jej ze sobą!

Z takim przesłaniem ruszyła edukacyjna akcja pod hasłem „Z apteczką bezpieczniej”, zainicjowana przez Akademię Malucha Alantan. Akcja dedykowana jest wszystkim podróżującym z dziećmi i ma na celu przypomnienie jak ważnym element bagażu jest dobrze wyposażona apteczka.

Choć polskie prawo (w przeciwieństwie do pozostałych krajów UE) nie nakłada na podróżujących obowiązku wożenia apteczki  w samochodzie, to ratownicy medyczni i pediatrzy gorąco do tego namawiają. Akcję popiera również rzecznik policji M. Sokołowski.

„Ludzie zapominają o apteczce. Mają jakiś stary zestaw opatrunków gdzieś w samochodzie – nie zawsze wiadomo co dokładnie i w razie wypadku – nawet drobnego zranienia – są bezradni. A najczęściej apteczki (dostępne np. w hipermarketach) zawierają śladowe ilości opatrunku, w sytuacji krytycznej taka apteczka będzie kompletnie bezużyteczna” – mówi Jacek Rosłonek, ratownik medyczny z wieloletnim stażem, wspierający akcję Akademii Malucha Alantan.

Pan Jacek Rosłonek i dr Wojciech Feleszko –  pediatra, konsultant medyczny akcji, podkreślają też, że wciąż szwankuje wiedza na temat wyposażenia takiej podróżnej apteczki, miejsca i sposobu jej przewożenia.

Apteczka pierwszej pomocy (na stałe w samochodzie) nie powinna zawierać leków, a jedynie środki opatrunkowo-ratownicze. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa i wymogi przechowywania lekarstw (chodzi tu m.in. o temperaturę.) Bezwzględnie wskazane jest zatem, zdaniem naszych ekspertów, rozdzielenie apteczki pierwszej pomocy od tej podręcznej z lekami.

Wymogi dotyczące wyposażenia apteczki pierwszej pomocy, zdaniem J. Rosłonka są następujące: musi być uzupełniona i zawierać dobrej jakości rzeczy. Np. przy oparzeniach bardzo ważne by nie dopuścić do rozszerzenia się uszkodzeń tkanek - dlatego warto zainwestować w skuteczne opatrunki hydrożelowe. „Poza tym sprawdźmy czy nasze nożyczki z apteczki są w stanie pociąć materiał typu jeans – bo każdą ranę trzeba najpierw uwidocznić a dopiero potem założyć opatrunek” – podkreśla ratownik. Co do sposobu przewożenia apteczki, zdaniem naszego eksperta, nie wolno zapomnieć o stabilnym przymocowaniu apteczki i nie wożeniu jej na tylnej szybie – bo w razie wypadku, ostrego hamowania taka np. plastikowa (wciąż najczęściej spotykana) stanowi realne zagrożenie dla pasażera (może uderzyć w głowę jak cegła).

Natomiast podróżna apteczka z lekami to żelazny zapas medykamentów na najczęstsze możliwe zachorowania: np. gorączka, zatrucia pokarmowe czy ból ucha czy zęba. Jak wskazuje dr Feleszko powinny znaleźć się w niej również leki przyjmowane przez małego pacjenta „na stałe” w przypadku choroby przewlekłej (jak np. astmy, cukrzycy) i leki ratujące życie w przypadku uczulenia na jady owadów (czyli: adrenalina w strzykawce). A także środki zapobiegawcze (a więc nie ściśle preparaty farmaceutyczne) takie jak repelent przeciwko owadom i krem z filtrem słonecznym.

Konieczna jest też w podróży – co podkreśla nasz pediatra – książeczka zdrowia, by w razie wypadku sprawdzić kiedy dziecko było szczepione np. przeciw tężcowi, bo od tego zależy dalsze leczenie. Powinno się też przechowywać w apteczce ulotki informacyjne o lekach.

Sugestie ekspertów: pediatry i ratownika medycznego zaowocowały przygotowaniem Apteczki Malucha Alantan - czyli rekomendowanego przez naszych ekspertów składu wyposażenia nowoczesnej Apteczki Pierwszej Pomocy i Podręcznej Apteczki na Leki.

Każdy może skompletować  ją sam na podstawie poniższych wytycznych (do wydruku):
Lista wyposażenia podróżnej apteczki z lekami »
Lista wyposażenia podróżnej apteczki pierwszej pomocy »

Co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej, jeśli podróżujemy z dzieckiem? Rady eksperta

pogotowie ratunkowe
Fotolia
Aktualności
Panowie z karetki: jak wygląda życie ratownika medycznego? – reportaż
Boże Narodzenie i Sylwester to dla nich najgorsze dni w roku. Nie lubią też weekendów, a szczególnie weekendowych nocy. Ratownicy medyczni – sprawdź, jak wygląda ich praca.

Nie lubią weekendów ani Sylwestra, na obiad najczęściej jedzą kanapki, a czas mierzą zwykle długością dojazdu do wezwania. Najbardziej boją się wypadków samochodowych, szczególnie, gdy usłyszą od dyspozytora, że w aucie jechało również dziecko. Ratownicy medyczni – co tak naprawdę wiemy o ich pracy? – Do nas nie trafia się z przypadku. Nie chcę powiedzieć, że potrzebne jest powołanie, bo to za duże słowo, ale na pewno odpowiednia osobowość – mówi Tomasz Klepacz, ratownik medyczny z pogotowia ratunkowego w Ostrowcu Świętokrzyskim . – Jako ratownik pracuję już 10 lat i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bez mocnych nerwów i pozytywnego nastawienia do tej pracy człowiek nie ma tu czego szukać. Fałszywe alarmy to zmora ratowników Teoretycznie wezwanie karetki to ostateczność, po którą powinniśmy sięgać wyłącznie w sytuacjach zagrożenia życia. W praktyce ratownicy nieraz jeżdżą do grypy czy kaszlu. Bywa, że przyjeżdżają do pacjenta i słyszą prośbę o… wypisanie recepty na konkretny lek. – Czasem, głównie od starszych pań, słyszymy tłumaczenie w stylu: „Skończyło mi się lekarstwo, a jest ślisko i bałam się, że po drodze do przychodni się przewrócę” – mówi pan Tomasz. Najwięcej wezwań jednak jest do pijanych: śpiących albo leżących bez przytomności np. na chodniku: – Między nami, ratownikami, mówimy o takich pacjentach: „Leży, problem nieznany”. I nawet jeżeli podejrzewamy, że ten „nieznany problem” polega na spożyciu alkoholu, to zawsze trzeba jechać, by sprawdzić, czy jednak to nie jest też np. uraz głowy, udar, utrata przytomności. Wezwanie przyjmuje dyspozytor pogotowia ratunkowego i to on decyduje, czy na miejsce zdarzenia wysłać karetkę podstawową czy tzw. eskę (karetkę specjalistyczną). Obie mają identyczne wyposażenie,...

ręce, dziecko, rodzice
Panthermedia
Zdrowie
Pierwsza pomoc dla dziecka
Nawet gdy jesteś przerażona, nie możesz wpaść w panikę. Liczy się każda sekunda. Jak udzialać dziecku pierwszej pomocy w nagłych wypadkach?

Wypadek zawsze zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie. Często w domu. Dziecko zaczyna dławić się połkniętym guzikiem albo spada na twarz z sofy i traci przytomność. Od tego może zależeć zdrowie, a nawet życie twojego dziecka. Bądź zawsze przygotowana: 1. We wszystkich telefonach, z jakich korzystasz, zakoduj numer alarmowy 112 i numer pogotowia ratunkowego. Dołącz numery do pediatry, najbliższego szpitala. Spis tych numerów połóż też przy telefonie, przyklej na lodówce. 2. Utrzymuj porządek w dokumentacji medycznej dziecka. Prowadź zeszyt z notatkami na temat jego chorób i leków, które bierze. W książeczce zdrowia muszą się znaleźć informacje o alergiach, uczuleniu na leki, przebytych zabiegach i operacjach. W komplecie trzymaj również aktualną kartę szczepień maleństwa. 3. Regularnie sprawdzaj wyposażenie waszej domowej apteczki. Powinny się w niej, koniecznie, na stałe znaleźć: – jednorazowe rękawiczki – plastry różnej wielkości – sterylne kompresy z gazy (10x10 cm) – aluminiowa folia termiczna – dwa bandaże (jeden elastyczny) – nożyczki – pęseta do drzazg, szczypce do kleszczy – termometr – woda utleniona – sól fizjologiczna do przemywania oczu – żel przeciwświądowy – syrop i czopki przeciwgorączkowe – kompres chłodzący (przechowywany w lodówce) – leki na wypadek ostrych reakcji alergicznych. 4. Jeśli dziecko jest alergikiem zagrożonym wstrząsem anafilaktycznym (takie ryzyko dotyczy np. uczulonych na orzeszki ziemne) lub zdarzyło już mu się zachorować np. na podgłośniowe zapalenie krtani, poproś pediatrę o wypisanie leków, które mogłabyś podać, zanim przyjedzie karetka. Włóż je do apteczki i regularnie sprawdzaj termin ważności. 5. Zawczasu przestudiuj metody udzielania pierwszej pomocy. Rodzic musi wiedzieć, jak zareagować, gdy maluch się zakrztusi, a jak, kiedy...

wypadek, pierwsza pomoc, pogotowie
Fotolia
Zdrowie
Zanim do dziecka przyjedzie pogotowie
Wyobraź sobie, że twoje dziecko miało wypadek wymagający wezwania pogotowia. Zadzwoniłaś już po karetkę i... No właśnie, co robić podczas oczekiwania na jej przyjazd?

Wypadki zdarzają się w domu, na podwórku, w samochodzie, na ulicy... Różnią się między sobą intensywnością, rodzajem obrażeń, objawami... A jednak, bez względu na te różnice, istnieją zasady udzielania pierwszej pomocy , które zawsze powinnaś stosować. Zapamiętaj je bardzo dobrze. 1. Zapewnij odpowiednią temperaturę poszkodowanemu dziecku Dziecko, które doznało urazu (podobnie zresztą jak dorosły człowiek), bardzo często ma zaburzony proces termoregulacji. Z tego powodu należy zapewnić mu komfort termiczny. Tak naprawdę każda apteczka czy punkt udzielania pierwszej pomocy powinny być zaopatrzone w folię termiczną. W większości przypadków należy opatulić poszkodowane dziecko folią, tak by jej srebrna warstwa znajdowała się po stronie jego ciała. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko leży bezpośrednio na słońcu i temperatura przekracza 36 stopni – wtedy należy rozłożyć folię srebrną stroną na zewnątrz i trzymać ją nad dzieckiem. Jeśli nie masz pod ręką folii, znajdź coś, czym będziesz mogła okryć dziecko, np. koc czy swój sweter. Gdy natomiast jest gorąco, postaraj się stworzyć nad dzieckiem cień. Sprawdź: Co spakować do wakacyjnej apteczki 2. Zadbaj o komfort psychiczny swojego dziecka Często dziecko po wypadku jest zdezorientowane i zdenerwowane, dlatego twoją najważniejszą rolą jest zachowanie spokoju. Mów do swojego dziecka opanowanym tonem, tłumacz, co robisz w danej chwili, np. powiedz o tym, jaki opatrunek właśnie zakładasz, dlaczego dziecko powinno usiąść itd. Unikaj denerwowania dziecka, nie pytaj np., dlaczego nie uważało, po co coś zrobiło itp. A już na pewno nie krzycz! 3. Pozostań przy dziecku Powinnaś non stop być z poszkodowanym dzieckiem do czasu przyjazdu pogotowia – dzięki temu będzie spokojniejsze, a ty będziesz mogła obserwować jego stan. Możesz się od dziecka oddalić tylko po to, by wezwać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj