Co to znaczy być szczęśliwą mamą
fot. Fotolia

Weź głęboki oddech i zadaj sobie to jedno pytanie

Czy jesteś szczęśliwa?
Hanna Szczesiak
Co to znaczy być szczęśliwą mamą
fot. Fotolia
Na portalu parent.co Kamsin Kaneko, mama 2-letniego chłopca, opublikowała apel skierowany do każdej mamy:

"Mamo, czy jesteś szczęśliwa?"

"Szczęśliwa?" – mój syn patrzy na mnie, jego pulchna buźka jest wciśnięta w niebieską pościel przykrywającą materac. Duże brązowe oczy chcą, żebym odpowiedziała na to niewinne pytanie. Jego twarz wykrzywia się w najbardziej rozbrajającym uśmiechu.

Siedzę na brzegu dziecięcego łóżka, trzymam pieluchę i parę krótkich spodenek. Tysiące razy prosiłam go, żeby się nie wiercił, kiedy próbuję go ubrać. Słonce świeci za oknem, dni są wciąż gorące, ale powietrze jest bardziej rześkie, odkąd nastała jesień. Chcę zabrać go do parku i do sklepu, żeby kupić coś na obiad.

Nie odpowiadam na jego pytanie. Zamiast tego mówię "Chodź tu i wyprostuj się". Mam taki ton, że wie, że kończy mi się cierpliwość, więć przestaje skakać po łóżku.

Patrzy na mnie, już ubrany. Mówi "Kocham cię, mamo". Jest najsłodszym, najprzystojniejszym małym chłopcem na świecie. Biegnie znaleźć buty. Ja biorę torebkę i powoli wychodzimy z mieszkania.

Ostatnio często zadaje to pytanie. Kiedy jeszcze nie śpi, leży w łóżku, przytula mnie i pyta, czy jestem szczęśliwa. Kiedy robię obiad, pyta, czy już jest gotowy i czy jestem szczęśliwa. Chodzimy po sklepie, zrzuca rzeczy z półek i pyta: "Szczęśliwa?".

Czy jestem szczęśliwa? Jeśli pójdziesz spać. Jeśli pozwolisz mi skończyć obiad. Jeśli przestaniesz demolować sklep. Wtedy będę szczęśliwa. Chyba.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Projekt: Szczęście

W dalszej części Kaneko wspomina o swoim planie na 2016 roku: być szczęśliwą. Szybko przekonała się, że zbyt wiele mama myli szczęście z... wdzięcznością. Każda mama jest wdzięczna: Bogu, losowi, rodzicom, lekarzom. Mimo tej wdzięczności, często pojawia się uczucie, że czegoś brakuje. Być może wcale nie brakuje tego "czegoś", tylko tak naprawdę to my nie pozwalamy sobie na szczęście?

Bycie mamą to emocjonalny rollercoaster, który wiąże się z dziesiątki uczuć i emocji, często występujących jednocześnie. Strach, miłość, złość, radość, szaleństwo, poczucie winy, duma – wszystko zamknięte w ciele jednego człowieka, mamy. Ale czy jest tam miejsce na szczęście?

Według Kaneko, próbowanie być szczęśliwą to za mało. Nie można próbować, starać się, dążyć do szczęścia. Bycie szczęśliwym powinno być dla każdego tak naturalne, jak oddychanie. To stan, w którym po prostu trzeba się znaleźć. Dlatego też Kaneko kończy swój list jednym zdaniem, które każda mama powinna zapamiętać: "Następnym razem, gdy mój syn zapyta, czy jestem szczęśliwa, wezmę głęboki oddech, uśmiechnę się i powiem tak, a później pocałuję go w czółko i życzę mu dobrej nocy".

A ty, Droga Mamo, jesteś szczęśliwa?

Czytaj także: Bądź dobrą matką, zrób coś dla siebie
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy