dziecko i mikołajki
fot. Fotolia

Skąd się wzięły Mikołajki i zwyczaj dawania prezentów?

Niedługo Mikołajki, a wraz z nimi przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, myślenie o prezentach... A skąd w ogóle zwyczaj dawania sobie prezentów i czekanie na wizytę Mikołaja 6 grudnia?
Martyna Pstrąg
dziecko i mikołajki
fot. Fotolia

Mikołajki to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia św. Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia dzieci otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, który znamy i rozpowszechniamy. Które dziecko nie zna Mikołajek i zwyczaju przynoszenia przez Mikołaja prezentów? Chyba takiego nie ma :)

Kiedy świętujemy Mikołajki?

Dzień św. Mikołaja (inaczej Mikołajki) obchodzi się 6 grudnia – wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspomnienia świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. To kolejna okazja – zaraz po świętach Bożego Narodzenia – do wręczania sobie prezentów i wizyty św. Mikołaja.

Redakcja poleca: 3 eleganckie prezenty gwiazdkowe. Zachwycą każdą mamę!
Wybór prezentu gwiazdkowego dla maluszka to nie lada wyzwanie. Zestawy kreatywne, zabawki edukacyjne… a gdyby tak postawić na elegancję i wygodę, czyli na rozwiązania, które posłużą rodzicom i dziecku przez kilka lat. Co więcej – zachwycą każdego!

Po co są Mikołajki?

Zwyczaj świętowania Mikołajek i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci świętego Mikołaja. Podczas wizyt świętego Mikołaja u dzieci, przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze itp. To wręczanie prezentów 6 grudnia jest praktykowane z powodu opowieści, która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom podarki oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Obecnie Mikołajki to kontynuowanie tej tradycji, ale w nieco zmieniony sposób. W nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia grzecznym dzieciom drobne prezenty – pod poduszką, w butach czy w skarpetach powieszonych przy kominku itp. 

Czy list do Mikołaja pisać w Mikołajki?

List do Mikołaja najlepiej napisać z dzieckiem jeszcze przed Mikołajkami. Wtedy można wybrać jeden z prezentów, które dziecko chciałoby dostać (najlepiej jakąś drobną rzecz, coś bardziej symbolicznego) i wręczyć mu prezent na Mikołajki. Jeśli już zdecydujecie się na wcześniejsze spisanie listu, przyda wam się adres św. Mikołaja:
Santa Claus Main Post Office
FI-96930 Arctic Circle  
Rovaniemi
Finland


Jeśli napiszecie list do Mikołaja wcześniej, będzie on miał pewność, że prezent, który maluch otrzyma, będzie wymarzony, a dziecko będzie zadowolone.

Zabawki i gry dla dzieci - sprawdź opinie i ceny

Oko w oko z Mikołajem

Przy okazji wręczania prezentów możesz zorganizować wizytę św. Mikołaja w waszym domu – to dużo prostsze do organizacji niż spotkanie z Mikołajem w czasie świąt Bożego Narodzenia lub podczas wigilijnej kolacji. Taka wizyta Mikołaja w waszym domu i rozmowa z dzieckiem na pewno zrobi na nim niesamowite wrażenie i zapadnie w pamięć na lata. Pamiętaj tylko, żeby pomyśleć wcześniej czy maluch jest gotowy na takie spotkanie – zbyt małe dziecko będzie się prawdopodobnie bało i płakało zamiast cieszyć się ze spotkania ze świętym Mikołajem.

[content:0_23930,1_4418,0_21822,0_24021:CMNews]

Jaki prezent od Mikołaja na Mikołajki?

Z okazji Mikołajek zazwyczaj dzieci otrzymują drobne upominki. Może to być mała maskotka, nowa kolorowanka ze świetnymi flamastrami albo książeczka z ciekawą bajką. Zwyczajowo Mikołaj przynosi również jakiś mały słodki upominek, np. lizaka czy czekoladowego Mikołaja. My proponujemy wręczyć dziecku jako prezent na Mikołajki coś, czego cena nie przekroczy ok. 50 zł. To taka optymalna kwota, za którą można już kupić coś fajnego i wartościowego. Jeśli jednak jest to dla ciebie zbyt dużo, nie martw się, za mniejsze pieniądze również można znaleźć wiele ciekawych i pięknych zabawek czy książeczek.
 

 

Strój Mikołaja

By być dobrze przygotowanym do wizyty Mikołaja, pomyśl o tym, w czym święty Mikołaj zawita do waszego domu. Możesz strój Mikołaja przygotować samodzielnie, ale wymaga to organizacji czasu, materiałów potrzebnych do stroju oraz tego, by maluch nie zobaczył stroju, gdy go będziesz tworzyć. My proponujemy kupić gotowy strój – możesz to zrobić przez internet, np. na Allegro czy OLX, przecież strój nie musi być nowy. A nawet jeśli będzie wyglądał na używany to lepiej, Mikołaj będzie bardziej wiarygodny. Jeśli chcesz nieco oszczędzić, wypożycz strój z wypożyczalni – te które zajmują się strojami karnawałowymi dla dzieci najczęściej również mają w swoim wyposażeniu stroje świąteczne dla dorosłych. Zadbaj by mieć: 

  • czerwony strój
  • czapkę Mikołaja
  • siwą brodę (choć najlepiej żeby Mikołaj miał prawdziwą)
  • czarny pas i buty
  • worek wypełniony prezentami
  • ewentualnie sanie i zaprzężone w nie renifery

Wizyta Mikołaja z prezentami u dziecka 

Wizyta Mikołaja to wydarzenie, które dziecko może miło wspominać nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach. Pamiętaj tylko by spotkanie z Mikołajem było dostosowane do wieku dziecka, by go nie przestraszyć panem w wielkim czerwonym stroju, z długą brodą i saniami. Możesz wcześniej porozmawiać o tym z dzieckiem – maluch mniejszy niż ok. 5 lat nie doceni waszych starań i organizacji wizyty Mikołaja, ponieważ jest jeszcze na to za mały i spotkanie może go onieśmielić i przestraszyć. Poproście o to np. kolegę, którego dziecko rzadko widuje i nie skojarzy, że za siwą brodą jest np. ukochany wujek czy dziadek. 
 

Zobacz także:

 

Doładuj
Przeładuj