Minister Zdrowia namawia Polaków: lekarza trzeba odwiedzać
fot. Facebook/Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia namawia Polaków do odwiedzania lekarzy, zamiast korzystania z teleporad

Minister Zdrowia wziął udział w konferencji prasowej, podczas której przedstawił „program odbudowy zdrowia Polaków”, ale przede wszystkim zaapelował, by ludzie nie unikali chodzenia do lekarza.
Joanna  Biegaj
Minister Zdrowia namawia Polaków: lekarza trzeba odwiedzać
fot. Facebook/Ministerstwo Zdrowia
Minister zdrowia poinformował, że bacznie przygląda się temu, co dzieje się z systemem ochrony zdrowia. Apelował on, żeby odwiedzać lekarza, gdy jest taka konieczność. Wspomniał również o tym, co zmieni się w 2021 roku w kwestii dbania o zdrowie Polaków.

Nie tylko koronawirus...

Podczas konferencji Adam Niedzielski powiedział, że: „Zdrowie Polaków to nie jest tylko kwestia koronawirusa. Głównym problemem zdrowotnym są choroby kardiologiczne, przyrastająca liczba zachorowań na nowotwory”. Dodał również, że lekarza należy odwiedzać, a głośne hasło, by zostać w domu w czasie pandemii, nie dotyczy kontynuacji leczenia.

Negatywne konsekwencje

Niedzielski przyznał również, że w związku z pandemią koronawirusa pojawiły się informacje o braku dostępu do opieki medycznej: „Z jednej strony są to ograniczenia zrozumiałe, bo część łóżek szpitalnych została przeznaczona dla pacjentów covidowych, a przedtem służyła pacjentom z innymi schorzeniami. Ale z drugiej strony widzimy też pewne ograniczenia, które uzasadnienia nie mają. Wynikają one z wprowadzenia teleporady, która tak się rozwinęła, że zdominowała tę możliwość kontaktu bezpośredniego z lekarzem”.

Program odbudowy zdrowia Polaków

Minister zdrowia ogłosił, że MZ przygotowało program odbudowy zdrowia Polaków i ma się on rozpocząć już niebawem: „Przygotowaliśmy program odbudowy zdrowia Polaków. Ten program będzie prawdopodobnie inicjowany od początku stycznia 2021 r., ale mamy gotowe jego fundamentalne założenia”.

Program będzie obejmował między innymi:
  • ocenę zdrowia 40-latków,
  • stworzenie sieci profilaktyki kardiologicznej,
  • rozbudowę opieki zdrowia psychicznego,
  • zostaną zniesione limity, które obowiązują w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Ostatni punkt ma na celu zwiększenie dostępu do specjalistów, by odbudować zdrowie Polaków po pandemii koronawirusa.

Źródło: MZ

Zobacz także
Redakcja poleca: Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy