Najlepsze bajki dla dzieci: Ranking
fot. Adobe Stock

Najlepsze bajki dla dzieci: ranking najlepszych filmów animowanych

Sprawdź naszą listę najlepszych bajek animowanych dla dzieci. Piękne bajki z morałem przypadną do gustu nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.
Dominika Bielas
Najlepsze bajki dla dzieci: Ranking
fot. Adobe Stock
Jeśli uwielbiacie rodzinne seanse i szukacie najlepszych bajek dla dzieci, to świetnie trafiliście! Na HBO Go, Netfliksie czy innych platformach VOD nie brakuje bajek i filmów animowanych. Postanowiliśmy ułatwić wam wybór i wyłowić prawdziwe perełki, które przypadną do gustu nie tylko dzieciom – całe rodziny z przyjemnością zasiądą przed telewizorem i z chęcią zobaczą te piękne animacje dla dzieci. 

Najlepsze bajki dla dzieci: nasz ranking

Film animowany powinien bawić, jednak nie brakuje produkcji, które, mimo że są bajkami, dla najmłodszych zupełnie się nie nadają. Zamiast włączyć pierwszy lepszy film dla dzieci, warto zwrócić uwagę na fabułę i przesłanie. Wiele produkcji porusza ważne tematy, czasem nawet te bardzo trudne. To świetna okazja, by poruszyć je w rodzinnym gronie, poznać się lepiej lub nauczyć czegoś nasze pociechy. Wybraliśmy 10 naszym zdaniem najlepszych bajek dla dzieci:

10. Zwierzogród
9. Smok życzeń
8. Odlot
7. Merida Waleczna
6. WALL·E
5. Lego przygoda
4. Coco
3. Balerina
2. Kraina cudów
1. W głowie się nie mieści

10. Zwierzogród (2016) 

Bajka opowiada o małej króliczce Judy Hops, która pragnie zostać policjantką. Gdy jej się to udaje, zostaje oddelegowana do wystawiania mandatów za złe parkowanie. Wykorzystując natrafiającą się okazję, chce pokazać swoim silniejszym i większym kolegom, że tak samo jak oni jest w stanie poradzić sobie z poważnym śledztwem. Ze swoim informatorem lisem wspólnie będą musieli rozwiązać sprawę, od której będzie zależał los wszystkich mieszkańców Zwierzogrodu. Bajka ta pokazuje, że nie można ulegać stereotypom, a także, że warto wierzyć w swoje marzenia i dążyć do ich spełnienia.

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

9. Smok życzeń (2021)

Nastoletni Din tęskni za koleżanką z dzieciństwa. Pewnego dnia spotyka spełniającego życzenia smoka. Mogłoby się wydawać, że teraz jego życie stanie się prostsze... Bohaterowie muszą jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak naprawdę można mieć wszystko, czego się chce, i co tak naprawdę jest ważne w życiu.

8. Odlot (2009)

Na początku filmu poznajemy chłopca o imieniu Carl. Widzimy, jak zakochuje się w Eli, z którą zakłada wspólny dom i spędza życie. Kiedy Ela umiera, Carl traci radość z życia. Staje się zgryźliwy i samotny. Tęskni za ukochaną. Pewnego dnia postanawia polecieć swoim domem do Ameryki Południowej, by spełnić marzenie. Przez przypadek staruszek zabiera ze sobą ośmioletniego skauta. Po drodze dołączają do nich barwny ptak Stefan i mówiący pies As. Ten film bawi, ale i porusza także wiele ważnych tematów jak starość, samotność i przemijanie. Pokazuje także, jak ważna w życiu jest przyjaźń. Przygotujcie chusteczki!

7. Merida Waleczna (2012)

Merida od dziecka była wychowywana tak, by w przyszłości zostać dobrą żoną i królową. Lekcje etykiety były jednak dla niej zawsze bardzo nudne – wolała przygody i poznawanie świata. Gdy ojciec chce ją wydać za mąż, postanawia się przeciwstawić tradycji i kompromituje wszystkich kandydatów, a także hańbi imię ojca. W złości prosi o pomoc czarownicę, a w efekcie jej mama zamienia się w niedźwiedzia. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że ma niewiele czasu, by uratować matkę. Wraz z bohaterami możemy się nauczyć, że upieranie się przy swoim utrudnia nam słuchanie i zrozumienie drugiej strony.

6. WALL·E (2008)

Uroczy robocik WALL•E przez setki lat w samotności oczyszcza Ziemię, która wygląd jak jedno wielkie śmieciowisko. Nagle na planetę trafia robot EVE, by sprawdzić, czy ludzie mogą powrócić na planetę matkę. Od tej chwili jego życie całkowicie się zmienia, a uczucia do EVY powodują, że WALL•E odkrywa swoje prawdziwe przeznaczenie. Bajka jest nie tylko ważną lekcją ochrony środowiska, ale także pokazuje, czym jest przyjaźń, lojalność, odpowiedzialność za siebie i innych.

5. Lego Przygoda (2014)

Emmet, zwykła figurka Lego, zostaje przez pomyłkę wzięty za wybrańca, który ma ocalić świat. W ten sposób dołącza do drużyny, która ma powstrzymać złowrogiego tyrana. Coś dla fanów kloców Lego, ale nie tylko. Historia na granicy parodii, choć z fantastycznym przesłaniem (szczególnie dla dorosłych). Dodatkową gratką dla rodziców będzie to, że w bajce mogą zobaczyć zestawy klocków ze swojego dzieciństwa. Świetny pretekst, by wyciągnąć klocki Lego i razem się pobawić!

4. Coco (2017)

Dwunastoletni Miguel chce zostać muzykiem i osiągnąć sukces jak jego idol, jednak w jego rodzinie muzyka jest zakazana. W pogoni za pasją trafia do Krainy Umarłych, gdzie poznaje skrywaną historię swojej rodziny. Ta mocno osadzona w meksykańskiej kulturze bajka w piękny sposób opowiada o wytrwałości, dążeniu do spełniania marzeń. Animacja opowiada także o odejściu osób bliskich i o tym, jak ważna jest pamięć o nich. Bajka pełna wzruszających momentów, którą warto nie tylko obejrzeć, ale i omówić w rodzinnym gronie.

3. Balerina (2016)

Jedenastoletnia Felicja ucieka z sierocińca, by spełnić swoje marzenie i zostać baleriną. W Paryżu trafia pod opiekę byłej gwiazdy baletu Madame Odetty. Felicja będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoja rywalką Camilą, ale także z własnymi słabościami. To uniwersalna opowieść o pasji i mierzeniu się z własnymi ograniczeniami. To także bajka o tym, ile trzeba wykonać pracy, by spełnić własne marzenia.

2. Kraina cudów (2019)

June jest marzycielką i urodzoną optymistką. Niestety, gdy pojawiają się trudności i dziewczynka czuje, że musi nagle dorosnąć, przestaje wierzyć w świat wyobraźni. Pewnego dnia wszystko się zmienia, gdy trafia do ukrytego w lesie wesołego miasteczka. Dziewczynka łączy siły z niezwykłymi zwierzakami, by ocalić park. Piękna bajka pokazująca, jak ważna jest wyobraźnia i że nigdy nie jest się zbyt dorosłym, by marzyć.

1. W głowie się nie mieści (2015)

Głównymi bohaterami bajki są mała Riley oraz jej emocje: Radość, Smutek, Strach, Odraza i Złość. Dziewczynka jest radosnym dzieckiem i każdego dnia zbiera szczęśliwe wspomnienia, które kształtują jej osobowość. Pewnego dnia Riley wraz z rodzicami opuszcza rodzinną Minnesotę i przenosi się do San Francisco. Dziewczynce trudno odnaleźć się w nowym mieście, domu i szkole, a tym samym utrzymać pozytywne nastawienie. Do głosu częściej dochodzą strach, złość i smutek. Bajka pokazuje, jak bardzo ważne są wszystkie emocje i że każdy z nas ma prawo zarówno do radości, jak i złości, smutku czy strachu. Baka z pięknym przesłaniem dla całej rodziny.


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy