strategie odchudzania
fot. Adobe Stock

Najlepsze strategie na trwałe pozbycie się nadwagi (także po ciąży)

Schudnąć udaje się wielu osobom, ale tylko część z nich potrafi utrzymać niższą masę ciała. Jak to robią? Naukowcy to sprawdzili i dzielą się tą wiedzą.
Ewa Janczak-Cwil
strategie odchudzania
fot. Adobe Stock
Pozbycie się nadwagi, czy to po ciąży, czy tej wynikającej z niewłaściwej diety, to dopiero połowa drogi do sukcesu. Druga połowa to utrzymanie osiągniętych efektów i uniknięcie efektu jo-jo. Te strategie zostały zbadane przez naukowców i są tym, czego potrzebuje każdy, kto chce pozostać szczupły po kuracji odchudzającej.

Krok 1 w unikaniu efektu jo-jo: zdrowe wybory

Warto dokładnie planować, co się zje kolejnego dnia i trzymać się tego. Przydaje się obliczanie kaloryczności posiłków, planowanie regularnego sięgania po jedzenie i komponowanie dań ze zdrowych produktów.

Sprawdź: Co i ile jeść w ciąży, żeby nie przytyć
Redakcja poleca: Dlaczego warto iść na masaż ciała po urodzeniu dziecka? (film)
Czas połogu to idealny moment, aby zacząć swoją pracę z ciałem – uważa Arkadiusz Miziołek, masażysta z salonu Terra Spa.

Krok 2 w unikaniu efektu jo-jo: zapisywanie tego, co się je

Prowadzenie dzienniczka żywieniowego już kolejny raz znajduje się na naukowej liście dobrych strategii na kontrolowanie masy ciała. Zapisywanie wszystkiego, co się je i pije, pozwala dokładnie kontrolować, co się zjada. Tu ciasteczko, tam kawa z karmelem – takie słodkie przyjemności nie przejdą niezauważone, co pomaga się kontrować.

Sprawdź: Ile przytyjesz w ciąży i od czego to zależy

Krok 3 w unikaniu efektu jo-jo: pozytywne nastawienie

Naukowcy zalecają, aby cieszyć się swoimi osiągnięciami, doceniać się za sukces w postaci zgubionych kilogramów i pozytywne myśleć o przyszłości. Warto myśleć, że uda się utrzymać niższą masę ciała, zamiast zamartwiać się tym, że się znowu przytyje.

Dobra wiadomość jest taka, że tylko początkowo trzeba to wszystko robić świadomie i mobilizować się do działania. Z czasem zdrowe wybory, prowadzenie dzienniczka i pozytywne nastawienie wchodzą w nawyk, stają się elementem codziennego życia i przestają sprawiać kłopoty. Spróbujesz?

Źródło: sciencedaily.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy