ferie zniesienie zakazu wychodzenia z domu
fot. Adobe Stock

Ferie 2021: zniesienie zakazu wychodzenia dzieci z domu przed godziną 16

Po licznych apelach i petycjach kierowanych do premiera Mateusza Morawieckiego rządzący zapowiedzieli zniesienie zakazu przemieszczania się dzieci bez opieki w godzinach 8-16. Zakaz, nazywany przez rodziców aresztem domowym, nie będzie obowiązywał już od drugiego dnia ferii zimowych.
Magdalena Drab
ferie zniesienie zakazu wychodzenia z domu
fot. Adobe Stock
Zniesienie zakazu wychodzenia dzieci z domu bez opieki dorosłych to bardzo dobra wiadomość na początku ferii. Zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży bez opiekuna w godzinach 8-16 miał skłonić osoby niepełnoletnie do uczestniczenia w zdalnych lekcjach. Rodzice jednak stanowczo sprzeciwiali się utrzymaniu zakazu w czasie ferii zimowych. Rząd przychylił się do apeli i zniósł godzinę policyjną dla dzieci.

Zniesienie zakazu przemieszczania się dzieci

Zakaz wychodzenia z domu dzieci do 16. roku życia bez opieki osoby dorosłej w godzinach 8-16 w dni powszednie został zniesiony od 5 stycznia. Obostrzenie miało być utrzymane w czasie ferii zimowych, czyli od 4 do 17 stycznia. Takie obostrzenie uniemożliwiałoby dzieciom swobodne poruszanie się poza domem w ciągu dnia, jednocześnie dając możliwość wychodzenia z domu popołudniami i wieczorami. Niezrozumiały zakaz wzbudził ogromny sprzeciw rodziców, którzy wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę wystosowali apel do premiera Morawieckiego o jego zniesienie. O to samo zabiegali też psychologowie, argumentując, że izolacja źle wpływa na stan psychiczny dzieci i młodzieży. Teraz rząd przychylił się do tego apelu.

Dzieci poniżej 16 roku życia mogą korzystać ze świeżego powietrza

„Chcemy dopuścić możliwość przebywania na świeżym powietrzu dzieci w godzinach 8-16, z wyłączeniem godzin dla seniorów. (...) Chcielibyśmy dać dzieciom możliwość korzystania ze świeżego powietrza. I tego, by dzieci mogły przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania” − powiedział minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej 4 stycznia.

Zniesienie zakazu dotyczącego przemieszczania się dzieci i młodzieży ma obowiązywać do 17 stycznia. O dalszych obostrzeniach rząd zdecyduje w oparciu o aktualną sytuację epidemiologiczną.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy