dzieci bawią się na wietrznej plaży
fot. Fotolia

Nie umiesz pływać? Nie wchodź z dzieckiem do wody

Tragedia w Niechorzu to przestroga dla rodziców. Ryzyko utonięcia dziecka wzrasta, kiedy nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby je uratować.
dzieci bawią się na wietrznej plaży
fot. Fotolia
Upały sprzyjają ryzykownym decyzjom, bo przecież każdy chce się ochłodzić w jakimkolwiek zbiorniku wodnym. Ulegamy dzieciom, bo uwielbiają się kąpać i to największa frajda w wakacje. Tylko dlaczego, zdając sobie sprawę z tego, że nie ma ratownika i że my sami nie umiemy pływać, niektórzy wchodzą do wody mimo złych warunków pogodowych i do tego z dzieckiem? Trudno zrozumieć.

11-latek tonął w morzu

Rodzice zabrali chłopca na plażę niestrzeżoną w Niechorzu i to w momencie, kiedy na innych kąpieliskach obowiązywał zakaz wchodzenia do wody. Żeby tego było mało, oboje nie potrafili pływać. 11-latek został przewrócony przez fale i zaczął się topić. Wraz z nim jego mama. Świadkowie całej sytuacji zaczęli ratować kobietę, nie wiedząc, że pod wodą jest jeszcze chłopiec. Zanim na miejscu pojawiła się straż pożarna, WOPR i karetka pogotowia, udało się wyciągnąć go na brzeg i rozpocząć akcję reanimacyjną. Z zeznań świadków wynika, że 11-latek mógł być pod wodą nawet 10 minut. Po przywróceniu czynności życiowych został przetransportowany helikopterem do szpitala. Jego stan został określony jako ciężki.

Matkę również udało się uratować.

Zobacz także: Dziecko nie utonie, jeśli kąpie się w ten sposób – ta metoda działa!
Redakcja poleca: Suche i wtórne utonięcie przeraża rodziców! (ale łatwo je rozpoznać, znając te objawy!)
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii.

Zakaz kąpieli to zakaz kąpieli

Przede wszystkim wybór plaży na kąpiel z dzieckiem powinien paść na plażę strzeżoną, tym bardziej kiedy sami nie potrafimy pływać. Warto wiedzieć który kolor flagi pozwala na beztroską kąpiel, a który ewidentnie jej zakazuje:
  • biała flaga – można się kąpać,
  • czarna flaga – kategoryczny zakaz wchodzenia do wody z powodu warunków t. j. wysoka fala,
  • czerwona flaga – zakaz kąpieli z powodu warunków panujących w wodzie t. j. sinice lub zanieczyszczenie.
Nie łudźmy się, że ratownik przesadza i nic nam się nie stanie. Silne fale potrafią przewrócić dorosłego i wciągnąć go do morza zanim się zorientuje, co się z nim dzieje. Jeśli będziemy mieć szczęście i trafimy na plażowiczów, którzy tak jak w Niechorzu solidarnie pomagali topiącej się rodzinie, mamy szansę przeżyć. Jeśli jednak w pobliżu nie ma nikogo – do tragedii może dojść bardzo szybko.

Nie ryzykujmy, szczególnie kiedy mamy pod opieką dzieci!

Źródło: tvn24.pl, gs24.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy