samotna matka
fot. Adobe Stock

Samotne matki poszkodowane - nie wszystkie otrzymają pomoc od państwa

Tylko w określonych sytuacjach otrzymasz pieniądze, jeżeli jesteś samotną mamą z jednym dzieckiem - rząd wprowadził nowe zasady korzystania z Funduszu Alimentacyjnego.
Agnieszka Majchrzak
samotna matka
fot. Adobe Stock
Fundusz Alimentacyjny powstał po to, aby samotni rodzice (w polskich realiach to przede wszystkim kobiety), mogli otrzymywać od państwa pieniądze, gdy jest problem z regularnym otrzymywaniem alimentów. Rząd jednak zmienił zasady przyznawania pieniędzy z Funduszu, co kolejny raz uderzyło w samotne matki, będące bardzo często w trudnej sytuacji życiowej.

60 tys. dzieci otrzyma pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego

Rząd z dumą ogłosił, że od 1 października ok. 60 tys. dzieci uzyskało prawo do korzystania z Funduszu Alimentacyjnego, gdyż zaczęło obowiązywać podwyższone kryterium dochodowe uprawniające do tego świadczenia. Pieniądze dostaną dzieci z rodzin, u których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych (do 1 października limit dochodu na jedną osobę wynosił 725 złotych).

Kryterium dochodowe jest jednak nadal na tyle wyśrubowane, że wiele samotnych rodziców nie ma szans otrzymać pieniędzy. Bariera 800 złotych dochodu na jedną osobę powoduje, że bardzo dużo samotnych matek nie dostanie pomocy z Funduszu.

I na tę dyskryminację samotnych rodziców zwraca uwagę wyborcza.pl. Bo chociaż od 1 lipca 2019 roku każde dziecko w Polsce dostaje 500 plus, to jednak nie wszyscy najbardziej potrzebujący są wspomagani tak samo. Wiele samotnych matek, w przeciwieństwie do innych rozwiedzionych rodziców nie ma szans na otrzymywanie dwóch świadczeń.

Część samotnych rodziców z jednym dzieckiem, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie, już straciło prawo do podwójnej pomocy finansowej od państwa. - Wygląda na to, że PiS próbuje się pozbyć z systemu wsparcia społecznego tych, którzy mogliby pobierać te dwa świadczenia łącznie - stwierdza portal wyborcza.pl.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Kurczący się Fundusz Alimentacyjny

Fundusz wypłaca świadczenia do 500 złotych (średnio jest to ok. 374 złotych) dzieciom, w sytuacji gdy:
  • rodzic nie chce go utrzymywać,
  • komornik nie może wyegzekwować alimentów orzeczonych przez sąd lub zapisanych w ugodzie rodzicielskiej.

Jeżeli dziecko kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej, świadczenie przysługuje do ukończenia 25. roku życia. A nawet może być przyznane bezterminowo dziecku niepełnosprawnemu.

Obecnie taką pomoc dostaje zaledwie 241 tys. dzieci w Polsce. I w ciągu ostatnich lat systematycznie zmniejszała się ta liczba. W momencie startu Funduszu wsparcie finansowe otrzymywało 288 tys. dzieci. Rok temu korzystało z niego tylko 241 tys., ale resort rodziny nie policzył, ile dzieci straci prawo do alimentów z powodu podwyższania najniższej płacy.

Przez ostatnie trzy lata co roku PiS podwyższał wysokość płacy minimalnej (obecnie jest to 1459,48 złotych netto). Było to powodem do dumny rządzących, ale w ten sposób kolejne samotne matki traciły prawo do korzystania z FA. Z systemu świadczeń alimentacyjnych ubywały tysiące jedynaków wychowywanych przez samotnych rodziców. Dochody takich rodzin nagle zaczęły przekraczać ustawowy próg dochodowy o 9 zł 48 groszy, bo dla dwóch osób mogły wynosić jedynie 1450 zł, czyli 725 zł kryterium dochodowego mnożone przez dwa.

Czy uważacie, że powinno być kryterium dochodowe, od którego samotne matki otrzymują pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach!

Źródło: wyborcza.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy