Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Odparzona pupa

Odparzenie może bardzo szybko przejść na pachwiny, podbrzusze i narządy płciowe. Oto plan, dzięki któremu szybko pomożesz dziecku.


Gdy tylko zauważysz zaczerwienienie skóry na pośladkach, od razu zacznij działać.

Używaj kremów ochronnych
Po każdej zmianie pieluchy zastosuj krem ochronny, np. Sudocrem, Linomag. To zabezpieczy skórę przed wilgocią i tarciem. Nie sięgaj po oliwkę, bo może bardziej odparzyć skórę. Nie używaj też Tormentiolu, bo ma w składzie szkodliwy dla dziecka kwas borny! Weź pod uwagę, że każdy malec inaczej reaguje na kosmetyki. Znajdź krem dobry dla maluszka, ale nie zmieniaj go co chwilę (poczekaj 1–2 dni, po tym czasie stan skóry powinien się wyraźnie poprawić).

Częściej zmieniaj pieluszkę
Rób to także w nocy – śpiący malec również może zrobić kupkę. Kupując pieluszki, wybieraj te z funkcją „air”, bo zapewniają pupie dostęp powietrza. Z tego powodu nie zapinaj ich też zbyt ciasno.

Pozwól skórze oddychać
Wietrzenie to skuteczne „lekarstwo” na odparzenie. Parę razy dziennie rozbierz maluszka, zdejmij mu też pieluszkę. Niech poleży tak sobie przez kilka minut. Pamiętaj jednak, by w pokoju było ciepło!

Myj pupkę wodą z mydłem
To konieczne podczas każdego przewijania. Użyj mydełka dla niemowląt, a potem dokładnie spłucz skórę wodą. Nie używaj myjek – łatwo nimi przenieść zakażenie. Zrezygnuj też na razie ze stosowania chusteczek pielęgnacyjnych.

Przygotuj różową kąpiel
Czyli dolej do wody roztworu nadmanganianu potasu (kupisz go w aptece). Kilka kryształków rozpuść w szklance wody i wlej do wanienki – woda powinna stać się bladoróżowa. Nadmanganian potasu działa na skórę wysuszająco, antyseptycznie.
Objawy złagodzi również posmarowanie pupy roztworem wodnym pyoctaniny (gotowy fioletowy roztwór kupisz w aptece).

Wypróbuj babcine sposoby
Jeśli zapalenie nie jest silne, możesz przy zmianie pieluszki zasypać pupkę zwykłą mąką ziemniaczaną, która dobrze pochłania wilgoć i pot oraz nie powoduje uczuleń. Możesz też wlać do kąpieli szklankę rzadkiego krochmalu.

Nie odstawiaj teraz od piersi
Dzieci karmione naturalnie mają siusiu o niższym pH. Poza tym mniej aktywne są też znajdujące się w ich kupce enzymy, a to one są głównymi sprawcami podrażnień skóry na pośladkach. Maluchy ssące pierś przechodzą więc chorobę znacznie łagodniej.

Zabierz malca do pediatry
Dopóki skóra jest różowa i nie łuszczy się, możesz sama leczyć odparzenie. Ale jeśli jej stan będzie się pogarszał, powinnaś zabrać malucha do lekarza. Zrób to, jeśli:
- stan skóry nie Poprawa się po 2–3 dniach;
- pojawiły się Pęcherzyki, szczególnie jeśli będą one wypełnione ropą;
- doszło do rozległych zmian – pieluszka już ich nie przykrywa;
- maluszek ma wysoką gorączkę – może być to sygnał zakażenia bakteryjnego;
- pęcherze się łuszczą, są na jasnoczerwonym tle (skóra wygląda jak oparzona). Winne mogą być gronkowce.


Konsultacja: Lilianna Baran, Pediatra neonatolog Pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

niemowlę, pieluszka
Zdrowie
Kłopoty pod pieluszką
Także twoje dziecko może ją mieć. Wystarczy przestrzegać kilku zasad podczas przewijania. A jeśli już się zdarzą kłopoty, to po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedziała, co robić.

WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA I OCHRONA Są bardzo ważne, bo niedojrzała skóra niemowlęcia jest cienka i delikatna, zwłaszcza jeśli twoje dziecko ma skłonność do podrażnień. Choć maluszek nosi pieluszkę 24 godziny na dobę, wcale nie musi mieć problemów ze skórą na pupie. Wystarczy tylko odpowiednio ją pielęgnować i chronić. - Często przewijaj. Co jakiś czas kontroluj, czy pieluszka nie jest pełna. Najlepiej używaj tylko pieluch jednorazowych. - Po zdjęciu pieluszki umyj pupę. Po kupce zawsze wodą i mydłem, a jeśli karmiony wyłącznie piersią malec robi ją raz na kilka dni, to co najmniej raz dziennie. Dokładnie osusz skórę ręcznikiem. Po siusiu wystarczy użyć chusteczek nawilżanych. - Smaruj kremem ochronnym. Za każdym razem po oczyszczeniu pupy, gdy zmieniasz pieluszkę. - Wietrz pośladki. Nawet kilka razy dziennie. Połóż malca bez pieluszki na kilka minut, później luźno ją zapnij. DOKUCZLIWE OTARCIA Nie trzeba wiele czasu, by z powodu mocno zapiętej pieluszki lub za ciasnego ubranka na delikatnym ciele maluszka powstała czerwona, bolesna pręga. - Łatwo je rozpoznasz. Miejsca te są zaczerwienione, czasem podbiegłe krwią lub ze startym naskórkiem. Szczególnie narażone są na to pachwiny. Za wąskie body, zbyt ciasno zapięta pieluszka mogą w ciągu godziny doprowadzić do otarcia skóry czy powstania małych ranek. - Możesz im zapobiec. W pierwszych miesiącach życia ubieraj malca w ubranka o rozmiar większe. Kupując je, sprawdzaj opuszką palca, czy szwy nie są sztywne lub ostre. Jednorazową pieluszkę zapinaj luźno. Gdy jest mocno zaciśnięta, wrzyna się w ciało. - Sama je wyleczysz. Dwa, trzy razy dziennie przemywaj miejsce otarcia środkiem odkażającym. Używaj do tego roztworu nadmanganianu potasu. Odrobinę proszku (kupisz go w aptece bez recepty) wymieszaj z przegotowaną, wystudzoną wodą, by uzyskać różową barwę. Na koniec posmaruj skórę tłustym...

Pielęgnacja
14 sekretów pielęgnacji
Co na początku budzi największy niepokój podczas pielęgnacji noworodka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Co budzi największy niepokój podczas pielęgnacji niemowlaka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości! 1. Jak często trzeba kąpać niemowlaka? Najlepiej codziennie. Starsze niemowlę coraz więcej czasu spędza na podłodze i coraz bardziej się brudzi. Poza tym, często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Kąpiel również może być czasem dobrej zabawy. 2. Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli? To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje warstwa ochronna, która chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry. 3. Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki? Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy: jedną ręką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, drugą – myć całe ciało. Jest to prostsze, gdy maluszka kąpią...

mama, niemowlę
Pielęgnacja
Skórka jak marzenie
Pod wpływem słońca i upału skóra maleństwa może się buntować. Pojawiają się rumienie, grudki, krostki. Zobacz, jak ją dobrze pielęgnować.

Cieniutki naskórek niemowlęcia jest bezbronny wobec letnich temperatur. Dlatego mogą pojawić się kłopoty. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić. Potówki To drobne grudki, zwykle umiejscowione na karku, szyi, brzuszku i na plecach. Potówki są spowodowane przegrzewaniem i poceniem się maleństwa, dlatego w upalne dni dziecko jest na nie szczególnie narażone. Zwykle tego typu krostki nie są groźne, ale nieleczone mogą zmienić się w ropne zmiany. Dlatego nie dopuszczaj do ich powstania. W upalne dni ubieraj malca jak najlżej: niemowlęciu wystarczy cienkie bawełniane body. Jak leczyć? Jeśli krostki już się pojawiły, wykąp malca w chłodnej wodzie (możesz dodać do niej 2–3 kryształki nadmanganianu potasu, tak aby woda była lekko różowa). Nie smaruj potówek żadnym kremem. Krostki z ropnymi czubkami dezynfekuj raz dziennie spirytusem. Odparzenia Czerwone i gorące zmiany na skórze najczęściej zdarzają się w miejscach, gdzie skóra nie ma dostępu do powietrza i jest narażona na tarcie: pod paszkami, w pachwinach, na karku i na pupie (tam dochodzi do podrażnień także z powodu siusiu i kupki). Aby im przeciwdziałać, pozwalaj malcowi często leżeć bez pieluszki. Smaruj kremem z cynkiem wszystkie miejsca narażone na odparzenia. Jak leczyć? Mimo twoich starań skóra pod pieluszką aż pali? Wietrz ją jak najczęściej i smaruj ochronnym kremem. Jeśli jednak odparzenie się pogłębia: tworzą się krwawiące nadżerki i grudki, pokaż malca lekarzowi. Sucha skóra Częściej zdarza się zimą, ale latem, zwłaszcza po wakacjach na plaży, skóra też może być wysuszona. Szorstkie i łuszczące się placki pojawiają się szczególnie tam, gdzie powłoka tłuszczowa naskórka jest najcieńsza: na przedramionach, brzuszku, łydkach i bokach tułowia. Jak leczyć? Kąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem emolientów, czyli preparatów leczniczych, które...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak