Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Adobe Stock
Pielęgnacja

Pierwsze wspólne dni z noworodkiem. O czym powinni pamiętać rodzice?

Teraz miłość, radość i wzruszenie będą łączyć się ze zmęczeniem. Świeżo upieczeni rodzice uświadamiają sobie, że godzina 4:30 nad ranem naprawdę istnieje oraz że po nieprzespanej nocy można funkcjonować - z uśmiechem na ustach. Co zrobić, by pierwsze wspólne chwile z maluszkiem były niezwykłe?

Noworodek wywraca całe życie do góry nogami. Pierwsze dni razem to czas wzajemnej nauki, zrozumienia i poznania. Bezgraniczna miłość, troska, radość i wzruszenie będą przeplatać się ze zmęczeniem, czasem przerażeniem, a nawet bezsilnością. To normalne i całkowicie naturalne. O czym powinni pamiętać świeżo upieczeni rodzice? Oto kilka porad.

Bliskość to siła

Przytulaj, kołysz, bądź. Rodzicielstwo bliskości, to najlepsze, co możesz podarować dziecku - niezależnie od wieku. Noworodek tak naprawdę nie potrzebuje do szczęścia zbyt wiele. Pełen brzuszek, czysta pieluszka, spokojny sen i czuły dotyk mamy to dla niego synonim szczęście i bezpieczeństwa. Pamiętaj też, że pierwsze wspólne dni i bycie z dzieckiem zaprocentuje w przyszłości, będzie budować waszą relację i wzajemne zrozumienie. 

Noś, bo się nie przyzwyczai

W opozycji do tych, którzy twierdzą, że noworodek wymusza płaczem na rodzicach noszenie i tulenie (słynne: "Nie noś, bo się przyzwyczai"), my polecamy noszenie i przyzwyczajanie. Noworodek płacząc komunikuje niezaspokojoną potrzebę. Często marudzenie to po prostu sygnał: "Mamo, jestem głodny", "Mamo, mam mokrą pieluszkę", "Mamo, jestem zmęczony" lub "Mamo, potrzebuję twojej bliskości". 

To rodzic decyduje

Pamiętaj, że to wy jesteście rodzicami waszego dziecka. Nie dziadkowie, nie ciocie, nie znajomi. To wy decydujecie, macie intuicję, znacie swoje maleństwo i co najważniejsze - chcecie dla niego jak najlepiej. Nie musicie zgadzać się na to, by tuż po wypisie ze szpitala od razu odwiedziła was cała rodzina. Jeśli potrzebujecie czasu, bliskości i spokoju, to jasno to zaznaczcie. Przez matczyne sito utkane z intuicji przesiej też wszystkie "dobre rady". Świadome rodzicielstwo oparte na aktualnej wiedzy i miłości jest niezwykle ważne. 

Adobe Stock

To wszystko kiedyś minie

Macierzyństwo jest piękne. Ale bywa też wymagające, trudne, pełne poświęcenia, smutku i łez. Nie raz zdarzą się nieprzespane noce; kolki, których za nic nie będziesz w stanie opanować; choroby, które wywołają paraliżujący lęk. Miłość będzie łączyła się ze zmęczeniem, poczuciem utraty wolności, czy samotnością. To wszytko jednak kiedyś minie. Minie szybciej, niż może się wydawać. To dlatego pielęgnuj wspólny czas i staraj się uważnie i aktywnie uczestniczyć w życiu maluszka. 

Świadoma troska to podstawa

Bądź na bieżąco z zaleceniami pediatrów i staraj się ufać swojej intuicji. Pamiętaj, że noworodki i małe dzieci lubią delikatność. Nie zapominaj o tym podczas kąpieli czy podczas zmiany pieluszki.

Wybieraj kosmetyki, które będą bezpieczne dla maluszka. Pomyśl o produktach marki Bella Baby Happy, które doskonale sprawdzą się do higieny i pielęgnacji delikatnej skóry noworodka i nieco starszych dzieci. Co powinno pojawić się w wyprawce maluszka? 

Emulsja do kąpieli Bella Baby Happy Sensitive

Mat. prasowe

Myje i pielęgnuje. Dzięki bogatej, bezwonnej formule tworzy na powierzchni skóry delikatną warstwę ochronną, która zabezpiecza przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych. Pozostawia skórę natłuszczoną i zregenerowaną. Eliminuje uczucie wysuszenia i swędzenia. W składzie tego produktu znajdziemy 4 delikatne emolienty: olej ze słodkich migdałów, oliwę z oliwek, witaminę E oraz olej Canola. 

Żel do mycia ciała i włosów Bella Baby Happy Sensitive

Myje, pielęgnuje skórę oraz włosy. Nawilża, działa łagodząco, skutecznie oczyszcza, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej. Pozostawia miękkie i łatwe do rozczesania włosy. Idealnie sprawdza się też jako płyn do kąpieli lub mydło dla całej rodziny. W składzie mamy wyciąg z liści oliwki, alantoinę i D-pantenol – emolient.

Krem Przeciw Odparzeniom Bella Baby Happy Sensitive

Mat. prasowe

Można go stosować już od 1. dnia życia dziecka. Kosmetyk pielęgnuje wrażliwą okolicę podpieluszkową. Dzięki 10% zawartości tlenku cynku tworzy na skórze dziecka oddychającą warstwę ochronną. Natłuszcza i łagodzi otarcia oraz zaczerwienienia. Dodatkowo dobrze się wchłania.

Mleczka do Ciała Bella Baby Happy Sensitive

Mat. prasowe

Może być stosowany już od 1. dnia życia. Kosmetyk intensywnie nawilża i natłuszcza skórę. Szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu. Dzięki delikatnej konsystencji doskonale nadaje się do masażu noworodka

Chusteczki nasączone Bella Baby Happy Aqua Care Wodna Pielęgnacja

Mat. prasowe

Sprawdzą się zarówno podczas zmiany pieluszki, jak i w czasie kąpieli na sucho. Zostały stworzone w 99% na bazie wody, z dodatkiem ekstraktu z arbuza, który łagodzi podrażnienia i daje poczucie głębokiego nawilżenia skóry. Chusteczki są wykonane w 100% z bawełny i można ich używać już od 1. dnia życia.

Pieluszki Bella Baby Happy Newborn

Mat. prasowe

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i czuła. Z myślą o maluszkach marka Bella Baby Happy stworzyła Early Care System, który oznacza taki wybór użytych w pieluszce materiałów, które są idealnie miękkie, nie podrażniają wrażliwej skóry niemowląt. Pieluszki doskonale pochłaniają wilgoć, nie pachną, nie są bielone szkodliwym chlorem elementarnym i nie zawierają elementów lateksowych, które mogą powodować podrażnienia u osób wrażliwych na ten surowiec. 

Adobe Stock

Wsparcie jest potrzebne i ważne

Ostatnio modne jest pokazywanie macierzyństwa w cukierkowych barwach. Pięknie ubrane dziecko, zachwycona mama, czyściutki dom i zawsze ciepła kawa. Ale prawda najczęściej bywa zupełnie inna. Początki rodzicielstwa mogą być trudne. Mogą zaskakiwać. Gdy czujesz, że niektóre kwestie cię przerastają, że potrzebujesz w spokoju wziąć prysznic, odespać noc, podczas której karmiłaś, przewijałaś, przytulałaś, nosiłaś i bujałaś, to po prostu proś o pomoc. To normalne, naturalne i potrzebne. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. A szczęśliwa mama to taka, która jest wypoczęta i najedzona. 

Czas dla siebie

Przy noworodku może brzmieć abstrakcyjnie, ale jeśli tylko możesz pozwolić sobie na chwilę oddechu, to koniecznie to zrób. Wiemy, że czas drzemki dla większości świeżo upieczonych mam, to jedyny moment na to, by zrobić pranie, ugotować obiad czy posprzątać dom, jednak zachęcamy cię do delikatnej zmiany nastawienia. W całym tym domowym pędzie, zamieszaniu i biegu pozwól sobie na chwilę oddechu. Kąpiel, ciepła kawa, pełnowartościowy obiad, ulubiony serial, rozmowa z przyjaciółką, samotny spacer lub wspólna drzemka z dzieckiem mogą zdziałać cuda. Bądź dla siebie dobra i postaraj się zauważyć swoje potrzeby. Naucz się też prosić o pomoc i delegować zadania. Twój partner świetnie poradzi sobie z odkurzeniem mieszkania, a obiad od przyjaciółki może być tak samo pyszny, jak twój własny. 

Rozwój to nie wyścig

"Czy maluszek już obraca się z plecków na brzuszek? Czy już siedzi? Czy raczkuje, chodzi, je zupki, mówi, liczy, mnoży i dzieli?". Takie pytania usłyszysz pewnie szybciej, niż myślisz. Od sąsiadki, teściowej, ciotki czy innej matki, spotkanej na osiedlowym placu zabaw. Droga mamo, nie pędź, nie porównuj, nie oczekuj zbyt wiele. Rozwój to nie wyścig. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. I każde rozwija się w innym tempie. Porównywanie powoduje kompleksy i wyrzuty sumienia. Nie sprawi, że twój maluch szybciej zacznie raczkować. Dziecko za to może odczuć presję ze strony rodziców, a to najczęściej nie oznacza nic dobrego. Maluszkom (tym małym i tym większym) warto ofiarować wsparcie, wyrozumiałość i pomoc. Wszystko przyjdzie w swoim czasie. 

Jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka 

Jesteś najlepszą mamą gdy masz w sobie miłość, radość, serdeczność, odwagę, spokój. ALE jesteś tak samo dobrą mamą, gdy czujesz, że już nie dajesz rady. Jesteś tak samo dobrą mamą, gdy wylewasz morze łez, bo toje dziecko po raz kolejny jest chore, nie przespało nocy, a ty razem z nim. Jesteś tak samo dobrą mamą, gdy masz kryzys, odczuwasz stres, boisz się, prosisz o pomoc, w domu panuje bałagan lub wątpisz w siebie. Takich momentów i emocji będzie mnóstwo. Masz do nich prawo. Staraj się czerpać siłę z dobrych chwil i otaczaj się ludźmi, którzy są dla ciebie wartościowi.

 

Nie ma recepty na rodzicielstwo. Nikt nie przygotuje cię do bycia mamą. Wiemy jednak, że miłość, odwaga i intuicja, których nie brakuje żadnej mamie sprawią, że pierwsze i kolejne dni z dzieckiem będą budowały niezwykłe wspomnienia, do których będziecie wracać po latach. 

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu
Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka. Spis treści: Kąpiel noworodka Pielęgnacja twarzy noworodka Mycie głowy noworodka Pielęgnacja pupy noworodka Pielęgnacja pępka noworodka Co stosować do pielęgnacji noworodka? Kąpiel noworodka Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna).  Pielęgnacja twarzy noworodka Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie. Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry. Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka?  Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz