Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzina, zima, maluch, dzieci, niemowlę, mama, tata
Pielęgnacja

Zimowy quiz dla mamy i taty

Gdy pogoda bawi się z nami w ciepło-zimno, maluch łatwo może się przeziębić albo spocić. Jednak to nie powód, by rezygnować ze wspólnych wypraw. Sprawdź, jak się do nich dobrze przygotować.

Nie wiesz, jak ubrać malucha na spacer, by nie było mu za gorąco ani za chłodno. Zrób sobie (i mężowi) nasz test i sprawdź swoją wiedzę. Ta zabawa pomoże ci zorientować się, na co zwrócić uwagę, gdy temperatura spada poniżej zera lub zmienia się niczym w kalejdoskopie. Dowiesz się też, jak zorganizować spacer, by przyniósł same korzyści.

1. Jak dostosować garderobę malca do zmiennej aury
Oczywiście wiele zależy od temperatury na dworze, wieku dziecka i tego, czy leży w wózku, czy już trochę chodzi. Ale czy znasz podstawową, obowiązującą zasadę?
SPRAWDZIAN:
Co robisz, ubierając maleństwo na zimowy spacer:
A Wkładasz mu pod kombinezon o jedną warstwę ubrań więcej niż sobie
B Uważasz, że im więcej ubrań, tym lepiej, bo musi mu być ciepło
C Wiesz, że najlepiej, gdy ma na sobie tyle samo warstw, co ty
DOBRA ODPOWIEDŹ: C
Szykując malucha na zimowy spacer, ubierz go na cebulkę. Lepiej w zacisznym miejscu rozpiąć mu kombinezon, gdy jest za ciepło, niż narazić go na kilkuminutowe wychłodzenie, gdy trzeba będzie włożyć dodatkową bluzę, bo jest zimniej, niż się spodziewałaś.
Jeśli dziecko leży w głębokim wózku, nie nakładaj mu cieplejszych ubranek, niż kiedy jest w domu. Dodatkowo ochroni je przecież kombinezon i śpiworek lub kocyk oraz czapeczka (a przy minusowych temperaturach dwie – cieniutka bawełniana i nałożona na nią polarowa lub z wełny). Oczywiście, przy siarczystych mrozach konieczna może być dodatkowa warstwa odzieży, np. polarowa bluza czy rozpinany sweterek. Pamiętaj, że siedzący w spacerówce maluch potrzebuje już bucików, które lepiej niż najcieplejsze skarpetki ochronią stópki przed zimnem.

2. W jaki sposób maluch odczuwa chłód
Organizm małego dziecka nie ma jeszcze do końca rozwiniętego systemu termoregulacji, więc ze zmienną aurą radzi sobie nieco gorzej niż twój. Wiesz, kiedy powinnaś zwrócić na to szczególną uwagę? Czy temperatura za oknem to wystarczająca wskazówka?
SPRAWDZIAN:
Maluszek jest bardziej podatny na niskie temperatury, kiedy jest:
A Zimno i czuć w powietrzu wilgoć
B Zimny, wietrzny dzień
C Mróz spada poniżej –15°C
DOBRA ODPOWIEDŹ: B
Najbardziej nieprzyjemna aura to niezbyt silny mróz przy ostrym, porywistym wietrze. Gdy jest wilgotno, malec odczuwa temperaturę jako niższą i szybciej marznie. W takie dni ubierz go jak na spacer i weranduj przy otwartym oknie.

3. Jak zorientować się, że dziecku jest za zimno
Nie wystarczy dotknąć policzka albo rączek dziecka, bo to może być mylące. Jaki sposób polecają pediatrzy?
SPRAWDZIAN:
Czas szybko wracać ze spaceru do domu, gdy:
A Karczek dziecka jest chłodny
B Nosek zrobił się czerwony
C Malec śpi ponad godzinę, a jest mróz
DOBRA ODPOWIEDŹ: A
Sygnałem, że dziecku jest zimno może być nie tylko chłodna skóra na karku, ale też czkawka, zimne stópki (nie rączki!). Karczek powinien być ciepły i suchy. Jeśli zauważysz, że jest spocony, to znak, że za ciepło ubrałaś dziecko. Uważaj, to grozi przegrzaniem
i może skończyć się chorobą.

4. Jak szybko ogrzać dziecko, będąc na dworze
Jeśli zorientujesz się o tym podczas spaceru w parku, możesz uznać, że droga do domu będzie trwała zbyt długo i dziecko zmarznie jeszcze bardziej. Nie wiesz, co robić? A jaka jest żelazna zasada?
SPRAWDZIAN:
Widzisz, że twój maluch zmarzł, więc:
A Wchodzisz do najbliższego sklepu lub kawiarni, by się ogrzał
B Wracasz jak najszybciej do domu, okrywając dziecko
C Karmisz go w jakimś zacisznym miejscu, bo jedząc, rozgrzeje się
DOBRA ODPOWIEDŹ: B
Gdy dziecko przemarznie na spacerze, od razu przykryj je dodatkowym kocykiem lub choćby własnym swetrem czy szalikiem. Możesz na chwilę wejść do sklepu, by maluch nieco się ogrzał, ale lepiej jak najszybciej wracać do domu. Tam otul dziecko ciepłym kocem, a jeszcze lepiej przytul je do siebie i przykryj się razem z nim. Pamiętaj, że maluszka nie można rozgrzewać zbyt gwałtownie. Gorąca kąpiel byłaby zbyt dużym szokiem dla organizmu. Możesz ewentualnie polewać rączki i nóżki letnią wodą.

Czy wiesz, jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Pielęgnacja
Jesienny spacer
Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie!

Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie! To doskonała pora, by zahartować dziecko, zanim nadejdą prawdziwe chłody. Wrzesień to wymarzony miesiąc na wyprawy do parku albo lasu. Często jeszcze świeci słońce, a nawet gdy pada, jest dość ciepło. Oto nasze rady, dzięki którym jesienny spacer przyniesie dziecku same korzyści, niezależnie od pogody. Łap promienie słońca Korzystaj ze złotej polskiej jesieni i codziennie wychodź z malcem na dwór, by pooddychał świeżym powietrzem. Spacer najlepiej zaplanować około południa – wtedy zazwyczaj świeci słońce i jest najcieplej. Wybieraj miejsca z dala od ruchliwych ulic, żeby uniknąć hałasu i wdychania spalin. Nie bój się deszczu Jeśli malec jest zdrowy, nie ma powodu, by zamykać się z nim w domu (chyba że leje jak z cebra). Trzeba tylko ubrać go stosownie do pogody. Gdy jedynie kropi, załóż na wózek maluszka folię przeciwdeszczową, a starsze dziecko ubierz w nieprzemakalną pelerynkę i kalosze (więcej piszemy o tym na stronie 9). Ubierz malca na cebulkę Nie za lekko, ale też nie za ciepło. W razie potrzeby będziesz mogła bez trudu zdjąć ubranko lub założyć dodatkowe. Pamiętaj, że maluch jadący w spacerówce marznie szybciej niż wtedy, gdy biega. Aby sprawdzić, czy jest odpowiednio ubrany, wystarczy dotknąć jego karczku – jeśli skóra będzie ciepła i sucha, wszystko w porządku. Nie zapomnij o kremie Gdy jest piękna pogoda, posmaruj buźkę szkraba kremem z filtrem przeciwsłonecznym. W chłodniejsze dni chroń ją przed zimnymi podmuchami wiatru – najlepiej kremem na każdą pogodę. Nie chodź po sklepach Taki niby-spacer polegający na bieganiu od warzywniaka do spożywczego itd. nie przynosi niczego dobrego. Dziecko narażone jest wtedy na ciągłe zmiany temperatury i kontakt z wieloma – niekoniecznie zdrowymi – osobami,...

temperatura a spacer z dzieckiem
AnnKnot/Adobe Stock
Pielęgnacja
Temperatura a spacer z dzieckiem – kiedy wyjść, kiedy zostać w domu?
Zarówno za niska, jak i zbyt wysoka temperatura nie jest odpowiednia na spacer z dzieckiem. Sprawdź, poniżej jakiej temperatury nie wychodzić z dzieckiem z domu i co jeszcze wziąć pod uwagę, żeby maluch czuł się na dworze komfortowo.

Rodzice małych dzieci poszukują wytycznych, które ułatwią im podjęcie decyzji, czy wyjść z dzieckiem z domu, czy jednak lepiej tego nie robić. Oto prosta instrukcja, do jakiej temperatury można zabrać dziecko na spacer. Warto jednak pamiętać, że temperatura powietrza pokazywana przez termometry to nie wszystko. Znaczenie ma też wilgotność powietrza i jego ruch, które wpływają na to, jaką temperaturę będzie odczuwało dziecko. Spis treści: Do jakiej temperatury z dzieckiem na spacer? Co zrobić przed spacerem z dzieckiem na mrozie Spacer z dzieckiem na mrozie – strój Zimowy spacer z przeziębionym dzieckiem? Do jakiej temperatury z dzieckiem na spacer? Z zaleceń pediatrów wynika, że: Z odpowiednio ubranym niemowlęciem możesz wyjść na spacer, jeśli temperatura powietrza nie jest niższa niż  minus 6 stopni Celsjusza .  Z noworodkiem, czyli dzieckiem w pierwszym miesiącu życia, można wyjść na spacer, jeśli temperatura powietrza nie przekroczyła minus 5 stopnia Celsjusza ( pierwszy spacer noworodka powinno poprzedzić werandowanie ). Z dzieckiem, które ukończyło rok możesz wyjść na spacer, jeśli temperatura nie jest niższa niż minus 10 stopni Celsjusza. Z dzieckiem, które ukończyło trzy lata możesz wyjść na spacer jeśli temperatura jest niższa niż minus 10 stopni Celsjusza. Sprawdzaj temperaturę dla swojego miejsca zamieszkania w aplikacji pogodowej. Porównuj temperaturę powietrza z temperaturą odczuwalną (jeśli jest inna – kieruj się nią przy podejmowaniu decyzji o spacerze z małym dzieckiem). Kierowanie się temperaturą odczuwalną ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli powietrze jest wilgotne lub/i wieje wiatr, który dodatkowo wychładza organizm. W takich warunkach lepiej unikać spaceru z niemowlęciem nawet jeśli temperatura oscyluje w okolicy zera. Przy silniejszym wietrze także...

Wcześniak
Wcześniak w domu
Taki kruchy i taki mały. Od kiedy przywiozłaś go ze szpitala, masz tyle wątpliwości. Spróbujemy je rozwiać, byś odzyskała utracony spokój.

Hura. Wypisali go ze szpitala. Ale zamiast początkowej radości zaczynasz odczuwać strach. Nie martw się niepotrzebnie. Decyzję, czy wcześniak da sobie radę poza oddziałem noworodkowym, podjęli przecież lekarze. Do ciebie należy teraz troskliwa opieka. A my postaramy się wyjaśnić, na czym ona właściwie polega. Jak ma wyglądać kącik wcześniaka Przede wszystkim łóżeczko nie powinno stać w osobnym pokoju, lecz tam, gdzie śpią rodzice. Tak jest wygodniej i bezpieczniej. Kącik dla maluszka urządza się podobnie, jak dla każdego noworodka. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by dziecku było ciepło. Gdy w mieszkaniu jest chłodno (powinno być 20–21°C), przyda się dodatkowy grzejnik lub specjalna lampa. Przed wyjściem ze szpitala zapytaj lekarza, czy maluszek powinien leżeć w „gniazdku” (tak układa się dzieci na oddziałach dla wcześniaków), czy nie ma już takiej potrzeby. Po czym poznać, że noworodkowi jest ciepło Najlepiej dotknąć karku. Jeśli jest ciepły – wszystko jest w porządku. Czubek nosa i rączki mogą być chłodne, ale stópki nie. Noworodek powinien być ubrany w miękkie bawełniane body, śpioszki oraz ciepły kaftanik. Na główce nie musi mieć czapki, chyba że w pokoju jest mniej niż 20°C. Dziecko można otulać ciepłą kołderką, wtedy będzie czuło się bezpiecznie. A co z monitorem oddechu dla noworodka U wcześniaków mogą zdarzać się bezdechy (dziecko „zapomina” oddychać), więc lepiej korzystać z monitora. Jest wiele rodzajów tych urządzeń (np. tzw. płytka umieszczana pod materacem lub aparat, mocowany przy pampersie). Mają czujnik, który sygnalizuje dźwiękiem, gdy dziecko nie oddycha 20–30 sekund. Trzeba wtedy podejść do maluszka, delikatnie go poklepać, przytulić, a oddech wróci do normy. Na czym polega kangurowanie noworodka Wcześniak wymaga bliskiego kontaktu z mamą, by mógł odzyskać to, co...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz