Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Bezdech

Krótkie okresy bezdechu mogą wystąpić u każdego małego dziecka.

 

Bezdech to zaburzenie oddychania, które może wynikać z niedojrzałości lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Krótkie okresy bezdechu mogą wystąpić u każdego małego dziecka.
Kiedy występuje?
Bezdech zdarza się bardzo często u dzieci urodzonych przedwcześnie (doświadcza go ok. 50 % wcześniaków), ale może się zdarzyć i u zdrowych, donoszonych. dzieci. Jeśli zdarza się sporadycznie, trwa do 15 sekund i nie powoduje sinienia lub bladości twarzy, nie ma powodów do niepokoju. Niebezpieczne są jednak sytuacje, kiedy bezdech trwa 15-20 sekund i dłużej, zwłaszcza jeśli zdarza się to podczas snu. Konieczna jest wtedy natychmiastowa interwencja. Bezdechy występują najczęściej między pierwszym a szóstym miesiącem życia, a po roku zazwyczaj zanikają.

Przyczyny:
Krótki okres bezdechu jest rzeczą naturalna u niemowląt i wynika z charakterystyki oddechu, który jest płytszy, szybszy i mniej regularny niż u dorosłego. Okresy bezdechu mogą także towarzyszyć atakom astmy lub schorzeniom neurologicznym, np. padaczce. U dzieci starszych bezdech może świadczyć o przeroście migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka. Dziecko zapada wtedy często na infekcje, w nocy chrapie, w dzień oddycha ustami. Wstaje zmęczone, gdyż jego mózg był przez noc niedotleniony. Rośnie wolniej i rozwija się słabiej niż rówieśnicy.
U niektórych dzieci między drugim a czwartym rokiem życia występują chwilowe bezdechy podczas napadów złości. Towarzyszący atakowi bezdech doprowadza czasem do krótkotrwałego omdlenia.
Bezdech może też być następstwem wypadku i wiąże się zwykle z utratą przytomności i zatrzymaniem oddychania (czasem także akcji serca). Zanim przyjedzie wezwana pomoc, trzeba rozpocząć reanimację.

Kiedy do lekarza?
Jeżeli zaobserwujemy u malucha nawet chwilowe bezdechy, powinniśmy się udać do lekarza, który ustali ich przyczynę i sposób postępowania (konieczne może się okazać usunięcie migdałków). Być może konieczne będzie monitorowanie oddechu podczas snu za pomocą specjalnego aparatu, by nie doszło do tzw. śmierci łóżeczkowej.

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

spanie z otwartą buzią nie jest zdrowe
Adobe Stock
Aktualności
Twój maluch śpi z otwartą buzią? Nie mamy dla ciebie dobrych informacji
Dziecko śpiące z otwartą buzią, może mieć poważne problemy zdrowotne.

Będąc rodzicami, zwłaszcza malutkich dzieci czasami wręcz obsesyjnie sprawdzamy, czy nasze dzieci oddychają podczas snu. Faktem, że maluch śpi z otwartą buzią, nie przejmujemy się za bardzo. A chyba powinniśmy. Zobacz czym to grozi! Deformacje żuchwy, wydłużenie twarzy, problemy z nauką Oczywiście każdy z nas czasem oddycha przez usta, np. gdy mamy katar . Ale w tej sytuacji chodzi o spanie dziecka z otwartą buzią przez dłuższy czas. Spanie z szeroko otwartymi ustami może być sygnałem, że dziecko cierpi na bezdech senny. Jest to stosunkowo powszechny stan, w którym ściany gardła odprężają się i zwężają podczas snu, zakłócając normalne oddychanie. Gdy usta są otwarte, język nie spoczywa w odpowiednim miejscu, co może powodować deformacje w jamie ustnej i żuchwie. Z czasem może to prowadzić do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju twarzy . Długotrwałe oddychanie przez usta może spowodować:   wydłużenie twarzy, stłoczenie, ścieranie i zaciskanie zębów, próchnicę, choroby dziąseł, infekcje gardła. Spanie w ten sposób obniża także jakość snu, co przekłada się na:   wyhamowanie wzrostu i rozwoju dziecka, problemy behawioralne, kłopoty w szkole. Dziecko z ADHD? Zakłócony sen może prowadzić do problemów behawioralnych u dzieci i często jest mylony z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) , gdyż w obu przypadkach występują podobne objawy. Dziecko ma problemy z koncentracją uwagi, jest nadruchliwe i impulsywne.   Opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics" w 2012 roku badania profesor medycyny rodzinnej i społecznej Karen Bonuck z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, pokazały jakie skutki niesie spanie z otwartymi ustami. Na podstawie analizy snu 11 tys. osób, profesor wykazała, że osoby chrapiące, oddychające przez usta lub z bezdechem sennym miały o...

Chrapanie u niemowlaka
StockAdobe
Zdrowie
Niemowlę chrapie? Możesz temu zaradzić!
Jeśli niemowlę chrapie, nie należy od razu się niepokoić. Chrapanie u dzieci z reguły nie wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, jednak warto dociekać, co je powoduje. Czasem proste zabiegi lub zmiany w pokoju dziecka mogą sprawić, że niemowlak przestanie chrapać.

Chrapanie to nieprawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Powoduje on wibracje słyszalne właśnie jako chrapanie. Chrapanie może pojawiać się nawet u niemowlaka. Jeśli spełnia warunki częstego chrapania, warto skonsultować się z lekarzem. Chrapanie może powodować bezdech , czyli chwilowe zatrzymanie oddychania, które jest niebezpieczne. To częsta przyczyna nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS (z ang. sudden infant death syndrome). Na szczęście większość przyczyn chrapania niemowląt udaje się skutecznie wyeliminować. Spis treści: Dlaczego niemowlę chrapie – przyczyny Niemowlę chrapie – czy to niebezpieczne? Niemowlę chrapie – co robić Dlaczego niemowlę chrapie – przyczyny Zdrowe niemowlę nie powinno chrapać. Chrapanie może się u niego pojawić przy zatkanym wskutek przeziębienia nosie. Zwykle mija, gdy dziecko wyzdrowieje. Przyczyn chrapania u małych dzieci może być wiele. Mogą wiązać się z fizjologią i anatomią układu oddechowego dziecka lub z różnymi schorzeniami. Chrapać może nawet noworodek czy kilkutygodniowe niemowlę. Warto poznać przyczynę tego stanu rzeczy, by móc odpowiednio pomóc maluchowi. Najczęstsze powody chrapania u niemowlaka w nocy: przeziębienie – zatkany katarem nos sprawia, że dziecko oddycha przez usta, alergia – może powodować obrzmienie błony śluzowej nosa, co prowadzi do jego zatkania i oddychania przez usta, krzywa przegroda nosowa – chrapanie nasila się podczas kataru, ale może pojawiać się i u zdrowego dziecka, przerost migdałków – powiększony trzeci migdał zmienia tor przepływu powietrza i wymusza oddychanie przez usta, wiotkie tkanki krtani – z upływem czasu, gdy organizm bardziej dojrzeje, chrapanie zniknie samoistnie. Epizody chrapania pojawiające się 3-5 razy w tygodniu opisuje się jako częste chrapanie ....

niemowlę wygina się do tyłu
Jordi Mora/Adobe Stock
Zdrowie
Niemowlę wygina się do tyłu, pręży się - co to znaczy?
Gdy niemowlę wygina się w łuk, czy to podczas leżenia czy noszenia, rodzice zaczynają się zastanawiać, czy z dzieckiem nie dzieje się coś niedobrego. Warto być czujnym i konsultować z lekarzem wszystkie wątpliwości. Ale nie wszystkie pozornie niepokojące zachowania dziecka świadczą o chorobie.

Czasami niemowlę wygina się do tyłu, robi mostki, pręży się, odchyla głowę w tył podczas snu lub noszenia. Na szczęście nie zawsze te lub podobne zachowania zaobserwowane u dziecka są spowodowane nieprawidłowościami. Wyjaśniamy, kiedy trzeba zachować czujność? Spis treści: Niemowlę wygina się do tyłu – przyczyna Niemowlę odchyla głowę do tyłu podczas noszenia Dziecko śpi z głową odchyloną do tyłu Inne niepokojące zachowania Niemowlę wygina się do tyłu – przyczyna Niejedno dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, podczas płaczu pręży się i odgina głowę do tyłu. Wygina się tak bardzo, że gdyby je wtedy położyć na plecach, praktycznie by stanęło na głowie. Wygląda to dziwnie, jednak nie świadczy o żadnych problemach z rozwojem. Gdy jednak zauważymy, że w chwilach odprężenia niemowlę wygina się w literę C , odchylając głowę i tułów do tyłu, bądźmy czujni. Przyjmowanie takiej pozycji może świadczyć o nieprawidłowym napięciu mięśniowym . Czasami towarzyszy temu niesymetryczne układaniegłowy dziecka. Jeśli w 8-12. tygodniu niemowlę ma tendencję do niesymetrycznego układania głowy i wygina się do tyłu, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą specjalizującym się w terapii niemowląt. Kiedy szukać pomocy: gdy dziecko często wygina się do tyłu (niemowlę wygina się w literę C), najczęściej skręca głowę w jedną stronę, długotrwale i asymetrycznie układa głowę, podczas aktywności (kiedy nie śpi) układa się asymetrycznie (widoczna jest asymetria w ułożeniu kończyn, jeden bok ciała wydaje się skrócony). Niemowlę odchyla głowę do tyłu podczas noszenia Nieprawidłowa opieka nad niemowlęciem bardzo często nasila jego problemy z napięciem mięśniowym. Dla dziecka, które ma wzmożone napięcie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak