Niemowlę
materiały prasowe
Zdrowie

Zasady właściwego postępowania z biegunką

Twoje dziecko ma biegunkę? Oto kilka ważnych zasad, które pomogą Ci szybko i skutecznie pomóc dziecku w biegunce.

Biegunka to dosyć powszechna przypadłość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak może mieć ona naprawdę niebezpieczne skutki, szczególnie w przypadku naszych małych podopiecznych. Warto zatem wiedzieć, jak z nią postępować, aby nie doprowadzić do groźnych jej następstw. Dlatego przedstawiamy zbiór najważniejszych zasad i wskazówek postępowania.

Higiena, czyli zapobieganie biegunce

Najczęstszymi przyczynami biegunki są zakażenia wirusami, rzadziej bakteriami. Do infekcji może dojść na skutek spożycia zakażonej żywności lub kontaktu z osobą chorą, zarażoną drobnoustrojem. Mając to na uwadze, warto pamiętać o kilku istotnych poradach, które pomogą uniknąć biegunki.

  • Pamiętaj o dokładnym myciu dłoni przed każdym posiłkiem.
  • Pamiętaj o dokładnym myciu owoców i warzyw.
  • Nie spożywaj posiłków na stojąco, w drodze, pośpiechu.
  • W okresie letnim unikaj barów szybkiej obsługi.
  • Spożywaj częściej potrawy gotowane i duszone zamiast pieczonych i smażonych.

Szczepienie dzieci

W przypadku noworodka warto zaszczepić malucha przeciwko rotawirusom, które są najczęstszą przyczyną występowania ostrej biegunki. Po tym, jak dziecko zostanie zaszczepione poziom ochronny przeciwko rotawirusowi utrzymuje się co najmniej przez trzy lata, czyli przez okres największego ryzyka zachorowania na ostrą biegunkę rotawirusową. Należy jednak pamiętać, że takie szczepienie nie chroni przed biegunką spowodowaną innymi wirusami oraz bakteriami. 

Zachowaj spokój

Spokojny i opanowany rodzic jest skuteczniejszy w opiece nad chorym maluszkiem. Panika i nerwowość nie są dobrymi doradcami. Oczywiście nie jest to łatwe, szczególnie gdy na biegunkę cierpi niemowlę lub małe dziecko. Musimy jednak pamiętać, że zdezorientowani rodzice to dla dziecka dodatkowy i niepotrzebny stres, który może nasilić objawy dolegliwości.

Działaj szybko

Pamiętaj, biegunka bardzo szybko odwadnia organizm. Szczególnie narażone na odwodnienie są dzieci oraz osoby starsze. Im szybsza będzie Twoja reakcja, tym lepiej. Natychmiastowe podjęcie skutecznych działań przyniesie ulgę, zmniejszy uciążliwe objawy i zdecydowanie zmniejszy ryzyko powikłań.

Dbaj o prawidłowe nawodnienie

Głównym problemem podczas biegunki jest wysokie ryzyko odwodnienia spowodowane obfitymi oraz częstymi wypróżnieniami i wymiotami.  Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Aby tego uniknąć, od pierwszej chwili wystąpienia objawów biegunkowych należy rozpocząć odpowiednie nawadnianie. Najskuteczniejszą i zarazem najlepiej udokumentowaną naukowo metodą leczenia biegunki jest podawanie, tak zwanych doustnych płynów nawadniających (DPN).

Skutecznie nawadniaj i bezpiecznie skracaj biegunkę – ORSALIT ® plus smektyn

Wiedza o tym, że podczas biegunki następuje odwodnienie jest dość powszechna. Wydaje się, że naturalną reakcją wspomagającą walkę naszego orgiazmu z infekcją jest picie dużej ilości płynów. Oczywiście to prawda, jednak aby skutecznie nawadniać organizm musimy wiedzieć, co dokładnie należy pić. To, co głównie organizm traci podczas biegunki to elektrolity. Niezwykle ważne jest by je regularnie uzupełniać i w ten sposób nie dopuścić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Według aktualnych badań klinicznych, najskuteczniejszą metodą w walce z odwodnieniem jest nawadnianie doustnymi płynami nawadniającymi. Dlaczego akurat te płyny są tak skuteczne? DPN charakteryzuje się odpowiednim stężeniem glukozy oraz zawartością sodu, potasu i chloru, co wspomaga osłabiony organizm. Należy pamiętać, że doustny płyn nawadniający skutecznie nawadnia organizm, natomiast nie wpływa na skrócenie czasu trwania biegunki.

Z myślą o efektywnym nawadnianiu i skutecznej walce z wirusami i bakteriami wywołującymi biegunkę stworzono ORSALIT ® plus smektyn, który zaleca się zarówno dzieciom powyżej 1. roku życia, jak i dorosłym. Jest to jedyne na rynku połączenie doustnego płynu nawadniającego i smektynu dwuoktanościennego. Produkt ten nie tylko chroni przed odwodnieniem organizmu, ale również hamuje biegunkę i łagodzi objawy, zarówno w przypadku biegunki u dzieci, jak i u osób dorosłych. Smektyn dwuoktanościenny to substancja posiadająca właściwości adsorbujące bakterie, wirusy i toksyny bakteryjne wywołujące biegunkę, ponadto wytwarza warstwę ochronną, która powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, zmniejszając nasilenie stanu zapalnego. Smektyn działa miejscowo, czyli nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a jedynie działa w jego świetle.

Dieta jest ważna, ale nawodnienie najważniejsze

Nie ma medycznych dowodów na to, by popularna dieta węglowodanowa (suchary, ryż i kaszki) skracała czas trwania biegunki. Osłabionego organizmu nie należy przeciążać, dlatego najlepiej podawać chorej osobie lekkostrawne produkty, które nie obciążą układu pokarmowego. Dobrym sposobem na wsparcie procesu nawodnienia, oprócz doustnych płynów nawadniających, jest podanie lekkiej zupy.

Unikaj cukrów

Podczas biegunki należy unikać produktów bogatych w cukry proste. Spożywając słodkie napoje i słodycze, dostarczamy „pokarm” dla drobnoustrojów chorobotwórczych, dzięki czemu mogą one się szybciej namnażać, a co za tym idzie zaostrzyć chorobę. Najważniejsza jest dieta przestrzegająca zasady zdrowego żywienia oraz efektywne nawadnianie organizmu doustnymi środkami nawadniającymi i hamowanie objawów biegunki, w czym pomoże ORSALIT ® plus smektyn.

Kontynuuj nawadnianie

Pamiętaj, że proces rekonwalescencji i, co za tym idzie nawadniania nie kończy się wraz z ustąpieniem wszystkich objawów. Osłabiony chorobą organizm jeszcze przez pewien czas będzie wracał do stanu równowagi i wciąż będzie potrzebował doustnych płynów nawadniających aby unormować poziom elektrolitów w organizmie.
 

Zobacz także: Biegunka! Poradnik dla każdego rodzica
Więcej informacji na www.orsalit.pl
 

co na biegunkę u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Biegunka u niemowlaka: co podać? Jakie leki są bezpieczne?
Biegunka u niemowlaka to zawsze poważna sprawa, przed podjęciem leczenia trzeba więc skonsultować się z lekarzem. Dobrze jednak wiedzieć, co podać, by złagodzić lekką biegunkę i zapobiec odwodnieniu dziecka. Podpowiadamy, jakie leki na biegunkę u niemowląt są bezpieczne.

Biegunka u niemowlaka może mieć różny przebieg, ważne jednak, by dziecko jak najszybciej znalazło się pod opieką lekarza. Nawet jeśli wydaje ci się, że rozwolnienie minęło! Do czasu konsultacji ze specjalistą możesz podawać niemowlęciu lekkie zupy i niektóre leki. Co podać na biegunkę u niemowlaka? Biegunka u niemowląt ma różne przyczyny i to od nich w dużej mierze zależy leczenie. Przyczyny biegunek u niemowląt: Zakażenia wirusowe – około 40-50% biegunek powodują rotawirusy. Zakażenia bakteryjne, np. drobnoustrojami czerwonki, E. coli czy salmonellą. Błędy dietetyczne, np. podanie niemowlęciu niedojrzałych owoców. Zatrucie pokarmowe powstające w wyniku spożycia nieświeżej potrawy. Podawanie antybiotyków, które eliminują z przewodu pokarmowego dobroczynne bakterie, ustępując miejsca bakteriom chorobotwórczym. Zakażenie pasożytnicze, np. lamblioza, a także grzybicze. Alergia lub nietolerancja pokarmów. Biegunka łagodna  Biegunka zwana inaczej niestrawnością. Dziecko oddaje kilka luźnych, pienistych stolców na dobę. Czuje się przy tym dobrze, nie ma gorączki ani wymiotów. Co podać?  Wyeliminuj na dwa dni inne pokarmy i karm dziecko wyłącznie piersią. W przypadku malca karmionego butelką stosuj dietę bezmleczną i bezglutenową, podając zmiksowaną marchewkę z mięsem, kleik ryżowy, tarte jabłko. Takie postępowanie z reguły przynosi poprawę. Biegunka średnio ostra  Dziecko oddaje kilka do kilkunastu stolców na dobę, jest w złym humorze, wyraźnie osłabione, płacze, traci na wadze. Może wykazywać objawy odwodnienia, a także mieć gorączkę. Czasem wymiotuje. Co podać?  U maluszka karmionego piersią nie przerywaj karmienia, natomiast po porozumieniu się z lekarzem podawaj mu roztwór Gastrolitu, np. dwie łyżeczki co pół godziny. Dziecku karmionemu butelką na 4 godziny odstaw mieszanki...

Rotawirusy
Fotolia
Zdrowie
Biegunka u niemowlęcia? To od rotawirusów!
Najczęstszą przyczyną biegunki u niemowlęcia są rotawirusy. Biegunka może spowodować odwodnienie, nawet zagrażające życiu. Jak leczyć biegunkę u niemowlęcia?

Rotawirusy mają kształt kulisty (stąd ich nazwa, pochodząca od łacińskiego słowa "rota", czyli koło). Wywołują zapalenie jelita cienkiego. Najgroźniejsze są dla niemowląt, u których silna biegunka , w połączeniu z wymiotami, może szybko doprowadzić do groźnego odwodnienia . Jak dochodzi do zakażenia rotawirusami Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kontaktową. Dzieci łatwo zakażają się, biorąc do buzi ręce czy zabawki. Rotawirusy mogą nawet kilkanaście godzin przetrwać na skórze, przedmiotach, dywanach.  Z jamy ustnej i nosa rotawirusy dostają się do jelita cienkiego , gdzie przyczepiają się do komórek nabłonka. Bardzo szybko się namnażają (w ciągu 24 godzin z 10-100 wirusów powstają biliony) i produkują toksyny . Zakażenia rotawirusowe zdarzają się w Polsce o każdej porze roku, jednak najwięcej jest ich pomiędzy listopadem a majem.  Objawy infekcji rotawirusowej Zakażenie rotawirusami może mieć różne nasilenie – zdarzają się infekcje bezobjawowe , u małych dzieci jednak zwykle pojawiają się objawy o różnym nasileniu. Najczęstsze objawy infekcji rotawirusami to: złe samopoczucie, wymioty, biegunka, często bardzo intensywna.  Stolce wodniste, "strzelające". Mogą też być z domieszką śluzu, rzadko krwi. Jeśli silnej biegunce towarzyszą silne wymioty, dziecko szybko słabnie. Wraz z wodą traci też elektrolity jak sód, potas, magnez, wapń. Biegunce często towarzyszą bóle brzucha , podwyższenie temperatury ciała lub nawet gorączka . Niektóre dzieci mają też katar, kaszel. Stopień ciężkości infekcji zależy od serotypu wirusa , wieku dziecka oraz stanu jego układu odpornościowego. Najcięższy przebieg biegunka ma u niemowląt, u których jest największe ryzyko odwodnienia .  Jak leczyć zakażenie rotawirusami Organizm musi sam pokonać zakażenie, trzeba go jednak w...

Leczenie zatrucia pokarmowego
StockAdobe
Zdrowie
Jak leczyć zatrucie pokarmowe u dziecka? Sprawdzone sposoby!
Skutki zatrucia pokarmowego są bardzo nieprzyjemne. Dziecko wymiotuje, ma biegunkę, podwyższoną temperaturę i jest osłabione. Jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak skutecznie uporać się z zatruciem pokarmowym!

Szczególnie narażamy się na ryzyko zatrucia pokarmowego , jeśli zostawiamy produkty spożywcze na wierzchu w upalny dzień. Wówczas bakterie bardzo szybko się w nich namnażają , a po zjedzeniu nasz organizm ostro na nie reaguje. Jak leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość? Przeczytaj! Jak leczyć zatrucie pokarmowe? Choć samo zatrucie z reguły nie stwarza szczególnie poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, jego objawy są na tyle uciążliwe, że warto reagować szybko. Poza tym należy chronić organizm przed odwodnieniem , do którego może dojść na skutek silnych wymiotów i biegunki, towarzyszących zatruciu. W tym celu ważne jest nie tylko spożywanie dużej ilości wody, lecz także uzupełnianie płynów bogatych w elektrolity . Najbardziej popularnym środkiem na zatrucia jest węgiel leczniczy , można go kupić w aptece. Dzieci dodatkowo można wspomagać lekiem o nazwie smektan . Skraca on czas biegunki i zapobiega odwodnieniu. W łagodnych przebiegach zatrucia pokarmowego nie zaleca się stosowania leków hamujących biegunkę i wymioty, ponieważ dzięki nim toksyny dużo szybciej są wydalane z organizmu. Nie jest też konieczna wizyta u lekarza. Objawy zatrucia mijają samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak objawy te są szczególnie nasilone, konieczna jest wizyta u lekarza . Może on wówczas przepisać odpowiednie leki: hamujące wymioty, przeciwbiegunkowe i zwalniające perystaltykę jelit. Specjalista może zlecić też leczenie antybiotykiem lub lekami chemioterapeutycznymi , a w przypadku, gdy przebieg zatrucia jest bardzo ostry, skierować na hospitalizację (najczęściej po zetknięciu z salmonellą, jadem kiełbasianym lub wirusem WZW typu A). Zobacz też , co podać dziecku, gdy ma rozwolnienie Domowe sposoby na zatrucie pokarmowego W walce z zatruciami pomocne jest: stosowanie płynów nawadniających (do kupienia w aptece bez recepty); można...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj