Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
11777750-683x1024.jpg
Zdrowie

Maluszek z atopią

Skóra twojego smyka jest zaczerwieniona, przesuszona i swędząca. Sprawdź, czy maluch nie ma atopowego zapalenia skóry.

Rumiana buzia często uznawana jest za oznakę zdrowia. Gdy jednak rumieńce nie znikają, a skóra na policzkach staje się coraz bardziej czerwona, sucha, chropowata i swędząca, to znak, że maluszek prawdopodobnie cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS). Oto, co powinnaś o nim wiedzieć.

Jak rozpoznać AZS
Maluch ma zaczerwienione nie tylko policzki, ale też okolice za uszami, w zgięciach pod łokciami i kolanami oraz kark. Ponieważ w tych miejscach skóra zaczyna mocno swędzieć, smyk drapie się, co wywołuje często wtórne zakażenia. Taki przedłużający się stan sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe.

Co jest przyczyną podrażnienia skóry
Atopowe zapalenie skóry często wiąże się z alergią. Najpierw zwykle jest to uczulenie na pokarmy, głównie białko mleka krowiego, białko jaja i mąkę pszenną. Pamiętaj, że nawet dziecko karmione wyłącznie piersią, może być uczulone, bo alergeny przedostają się do jego organizmu razem z mlekiem! W miarę rozszerzania diety malec może nie tolerować coraz większej gamy produktów, np. miodu, ryb, kakao.

Jakich kosmetyków może używać maluch
W skórze atopowej uszkodzona zostaje bariera ochronna, a to prowadzi do szybkiej utraty przez nią wody. Pielęgnacja polega więc na używaniu kosmetyków, które zapobiegają przesuszaniu, odbudowują barierę ochronną i mają działanie łagodzące podrażnienia. Najlepiej wybierać preparaty dla skóry alergicznej, emolienty.

W jaki sposób działają emolienty
Preparaty te nie zawierają substancji zapachowych ani barwników – dzięki temu nie podrażniają i nie uczulają. Mają lekko kwaśne pH – nie niszczą więc warstwy lipidowej, która chroni przed wysuszeniem. Nie tylko sprawiają, że skóra jest doskonale nawilżona, ale także działają łagodząco, przyspieszają regenerację naskórka i zmniejszają świąd.

Jak powinna wyglądać kąpiel takiego malca
Przede wszystkim smyk powinien się kąpać wyłącznie w letniej wodzie i niezbyt długo (im kąpiel cieplejsza i dłuższa, tym bardziej wysusza skórę). Do mycia ciała i włosków używaj emolientów. Po umyciu nie wycieraj dziecka do sucha i nie trzyj ręcznikiem skóry, bo zetrzesz wówczas warstwę ochronną, która powstała po kąpieli z emolientami. Najlepiej przytykaj delikatnie ręcznik do dziecięcego ciała. Po wytarciu posmaruj skórę smyka nawilżającym kosmetykiem.

Dlaczego konieczna jest wizyta u lekarza
Gdy atopowe zapalenie skóry zostanie u malucha zdiagnozowane szybko, ma on większą szansę na uniknięcie ostrej postaci AZS i stosowania maści sterydowych. Pediatra dokładnie obejrzy skórę dziecka, oceni stopień zmian i ewentualnie zaleci odpowiedni lek, np. krem niesterydowy, który złagodzi skutki pierwszych objawów atopii. Można go bezpiecznie stosować – skutecznie bowiem likwiduje zaczerwienienie, podrażnienia i wysypkę, nie uszkadzając przy tym delikatnej skóry maluszka. Po zastosowaniu kremu dziecko bardzo szybko przestaje odczuwać świąd. Taki preparat znacznie też wydłuża okresy między kolejnymi zaostrzeniami choroby, więc zmniejsza częstotliwość stosowania sterydów.

Kiedy sterydy są naprawdę niezbędne
Maści sterydowe są konieczne przy nasileniu się objawów atopowego zapalenia skóry. Ich stosowanie może zlecić jedynie lekarz. Pamiętaj, że sterydami nie można smarować niektórych części ciała (np. twarzy, powiek, okolic krocza) i używać ich zbyt długo (najczęściej do 5–7 dni). Po długotrwałym lub intensywnym używaniu bowiem skóra staje się bardzo cienka (więc znacznie łatwiejsza do uszkodzenia).

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Dr Andrzej Szmurło
Fotolia/Archiiwum prywatne
Zdrowie
Co skutecznie leczy AZS? Wyjaśnia dermatolog dr Szmurło [WYWIAD]
Przyczyną atopowego zapalenia skóry są geny, ale też woda, nieodpowiednie kosmetyki. Efekt? Skóra jest sucha, strasznie swędzi, dziecko się drapie, powstają ranki. Jak skutecznie wyleczyć AZS?

Dr n. med. Andrzej Szmurło jest dermatologiem i wenerologiem, zajmuje się leczeniem trądziku, chorób alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry . Przez wiele lat pracował w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (dziś WUM), potem w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Pracuje w klinice Nova Derm. Jak często niemowlęta i małe dzieci mają atopowe zapalenie skóry? Ok. 20 proc. dzieci ma objawy atopowego zapalenia skóry . U najmłodszych dzieci jest pewien problem z postawieniem diagnozy, gdyż podobne objawy do AZS występują w przypadku innych chorób. Trudno stwierdzić, czy sucha skóra jest spowodowana AZS , czy jest to objaw łojotokowego zapalenia skóry , rybiej łuski, łuszczycy. Atopowe zapalenie skóry trudno też odróżnić od zmian, które zostały spowodowane np. nadwrażliwością na czynniki środowiskowe, np. środki chemiczne powszechnie stosowane w substancjach myjących, detergentach, wilgotnych chusteczkach higienicznych do pielęgnacji dzieci. Jaki emolient dla niemowlaka - sprawdź opinie Jak można potwierdzić, że powodem problemów jest AZS? Nie ma jednoznacznych testów diagnostycznych , które potwierdzą, że przyczyną jest atopowe zapalenie skóry. Jeśli dziecko ma problemy skórne, warto poradzić się doświadczonego dermatologa lub alergologa, który stwierdzi, czy są one spowodowane alergią. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Bardzo duża suchość skóry . Typowe suche miejsca u małych dzieci to: policzki, zgięcia łokci, przeguby kolan: te miejsca najczęściej się zaczerwieniają, mogą pokrywać się łuską, swędzą. Dziecko drapie się, pojawiają się wydrapania (przeczosy), które łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu, przekształcają się w nadżerki, strupy. Dziecko często nie może spać, staje się nadpobudliwe . Jak pomóc dziecku, które ma AZS ? Najważniejsza jest pielęgnacja skóry , natłuszczanie jej...

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
Noworodek
8 niezbędnych kosmetyków dla noworodka: te powinny być w łazience
Noworodek nie potrzebuje dużej ilości żeli, kremów i zasypek. Pomożemy ci skompletować jego kosmetyczkę tak, by znalazły się w niej środki, które naprawdę warto mieć.

Skóra noworodka jest bardzo cieniutka i zawiera niewiele gruczołów łojowych. Z tego powodu nie może jeszcze samodzielnie wytworzyć naturalnej warstewki tłuszczu, która chroniłaby ją przed podrażnieniami. Dlatego powinnaś właściwie pielęgnować skórę dziecka i uważać, by odpowiednio dobrać kosmetyki, nie przesadzić z ich ilością. Sprawdź, które naprawdę są potrzebne twojemu dziecku. 1. Delikatne mydło dla noworodka To pierwszy i najważniejszy wśród podstawowych kosmetyków dziecka . Możesz go używać nie tylko do mycia ciała, ale również włosów, szczególnie gdy jest ich niewiele. Mydła dla niemowląt zawierają substancje natłuszczające delikatną skórę, np. glicerynę, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, lanolinę. Zdarza się jednak, że nawet najdelikatniejsze nie ochronią skóry dziecka przed przesuszeniem. Tradycyjną kostkę zastąp wówczas kremowym żelem do mycia ciała lub płynem do kąpieli z dodatkiem oliwki. Nie stosuj wtedy dodatkowo żadnego mydła. Sprawdź, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka krok po kroku 2. Chusteczki pielęgnacyjne dla noworodka Nie zastąpią oczywiście wieczornego mycia, ale pomogą w codziennej toalecie niemowlęcia. Są bezpieczne dla skóry noworodka, a przy tym bardzo wygodne. Możesz używać ich przy każdym przewijaniu dziecka , by usunąć kupkę czy wytrzeć krocze z moczu. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz umyć pupy czy rączek dziecka wodą i mydłem, np. podczas wizyty u lekarza, w czasie podróży samochodem czy spaceru w ciepły dzień. Chusteczki nasączone mleczkiem, balsamem lub lotionem oczyszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Nie powodują przy tym podrażnień, a nawet łagodzą już istniejące. Jeśli twój noworodek ma często zaczerwienioną pupę, wybieraj chusteczki, które w nazwie mają określenie „soft” – są bezzapachowe i wyjątkowo delikatne. Unikaj natomiast tych...

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry
Panthermedia
Zdrowie
Kąpiel atopika powinna być chłodna i szybka: co jeszcze musisz wiedzieć przy AZS?
Na atopowe zapalenie skóry (AZS) choruje nawet co piąte dziecko w Polsce. Jakie są jego objawy? Jak wygląda leczenie? Podpowiadamy

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) najczęściej pojawiają się w drugim albo trzecim miesiącu życia dziecka (najczęściej - ale nie zawsze: czasem atopia ujawnia się w późniejszych latach). Na szyi, policzkach, pod kolanami i w łokciach, na nadgarstkach, nieco rzadziej na tułowiu skóra czerwienieje, zaczyna się łuszczyć i stroszyć. Mogą też powstać na niej szorstkie zgrubnienia, które często pękają, nawet do krwi. Nieodłączną cechą atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd. Co wyzwala atopowe zapalenie skóry? Wiadomo już, że atopia ma podłoże genetyczne, zaś czynników, które ją wyzwalają jest mnóstwo. Najczęściej AZS idzie w parze z alergią pokarmową, jednak jedzenie nie jest jedynym źródłem kłopotów. Zmiany atopowe mogą pojawić się razem z alergią na pyłki albo na roztocza. Zdarza się też, że objawy choroby pojawiają się, gdy malec poznaje nową nianię, idzie do żłobka czy przedszkola, choruje itd. – słowem, gdy w jego życiu pojawia się stres. Podrażnienie mogą wywołać np. szorstkie metki przy body i śpioszkach malca, barwnik użyty w czasie produkcji ubranka, nie wspominając już np. o źle wypłukanym proszku do prania (nawet tego przeznaczonego do dziecięcych ubrań) albo twoich perfumach, z którymi dziecko styka się, kiedy bierzesz go na ręce. Atopowe zmiany nasilają się także pod wpływem potu czy chloru zawartego w wodzie (dziecko powinno zrezygnować z basenu). Kąpiel atopika powinna być chłodna i szybka Mycie nie powinno trwać dłużej niż 10 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37C. Po wyjęciu dziecka z wanny delikatnie przyciskaj ręcznik do jego skóry miejsce po miejscu (nie trzyj!) i jak najszybciej wsmaruj w skórę mleczko albo balsam nawilżający. Pośpiech jest tu wskazany: nałożone na jeszcze wilgotną skórę kosmetyki zatrzymują w niej wodę i zapobiegają przesuszeniom. Atopowa skóra potrzebuje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak