Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dr Andrzej Szmurło
Fotolia/Archiiwum prywatne
Zdrowie

Co skutecznie leczy AZS? Wyjaśnia dermatolog dr Szmurło [WYWIAD]

Przyczyną atopowego zapalenia skóry są geny, ale też woda, nieodpowiednie kosmetyki. Efekt? Skóra jest sucha, strasznie swędzi, dziecko się drapie, powstają ranki. Jak skutecznie wyleczyć AZS?

Dr n. med. Andrzej Szmurło jest dermatologiem i wenerologiem, zajmuje się leczeniem trądziku, chorób alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry. Przez wiele lat pracował w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (dziś WUM), potem w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Pracuje w klinice Nova Derm.

Jak często niemowlęta i małe dzieci mają atopowe zapalenie skóry?

Ok. 20 proc. dzieci ma objawy atopowego zapalenia skóry. U najmłodszych dzieci jest pewien problem z postawieniem diagnozy, gdyż podobne objawy do AZS występują w przypadku innych chorób. Trudno stwierdzić, czy sucha skóra jest spowodowana AZS, czy jest to objaw łojotokowego zapalenia skóry, rybiej łuski, łuszczycy.
Atopowe zapalenie skóry trudno też odróżnić od zmian, które zostały spowodowane np. nadwrażliwością na czynniki środowiskowe, np. środki chemiczne powszechnie stosowane w substancjach myjących, detergentach, wilgotnych chusteczkach higienicznych do pielęgnacji dzieci.

Jaki emolient dla niemowlaka - sprawdź opinie

Jak można potwierdzić, że powodem problemów jest AZS?

Nie ma jednoznacznych testów diagnostycznych, które potwierdzą, że przyczyną jest atopowe zapalenie skóry. Jeśli dziecko ma problemy skórne, warto poradzić się doświadczonego dermatologa lub alergologa, który stwierdzi, czy są one spowodowane alergią.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

Bardzo duża suchość skóry.
Typowe suche miejsca u małych dzieci to: policzki, zgięcia łokci, przeguby kolan: te miejsca najczęściej się zaczerwieniają, mogą pokrywać się łuską, swędzą. Dziecko drapie się, pojawiają się wydrapania (przeczosy), które łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu, przekształcają się w nadżerki, strupy. Dziecko często nie może spać, staje się nadpobudliwe.

Jak pomóc dziecku, które ma AZS?

Najważniejsza jest pielęgnacja skóry, natłuszczanie jej emolientami, które są zbliżone do naturalnego płaszcza lipidowego na skórze, a jednocześnie mogą reperować uszkodzoną barierę naskórkową. Bardzo dobra jest np. maść cholesterolowa: cholesterol jest głównym składnikiem płaszcza lipidowo-wodnego na powierzchni skóry.
W skład nowoczesnych emolientów wchodzą też takie składniki jak ceramidy, kwasy nienasycone, mocznik. Nowoczesne emolienty starają się w imitować naturalne lipidy, które powinny znajdować się na skórze, a których nie ma, bo je zmywamy podczas kąpieli,  dezynfekcji mokrymi chusteczkami, niszcząc barierę lipidową skóry.
Czytaj też: Krem, maść czy balsam - ważna rozmowa z ekspertem o leczeniu AZS

Jak pielęgnować skórę przy AZS?

Trzeba dbać, by skóra nie wysuszała się. Trzeba ją często nawilżać i natłuszczać specjalnymi kosmetykami do skóry atopowej. Nie można też dziecka za często kąpać.
W przypadku niemowlęcia wystarczy kąpiel w wanience 3-4 razy w tygodniu,  kąpiele powinny być krótkie, temperatura wody nie powinna przekraczać temperatury ciała. Do kąpieli lepiej nie dodawać się żadnych mydeł, płynów do kąpieli, które zmywałyby płaszcz lipidowy skóry.

Kiedyś polecano wlewać do wanienki wywary z siemienia lnianego. Pomagają?

Dawniej stosowaliśmy wywary z siemienia lnianego, krochmalu, z owsa. Obecnie są nowoczesne emolienty do kąpieli, które zawierają składniki inaktywujące czynniki toksyczne, drażniące, które znajdują się w wodzie – bo przecież woda jest chlorowana albo w inny sposób uzdatniana.
Jednocześnie te składniki zawarte w emolientach powodują, że skóra nie wysycha, bo podczas kąpieli jest dodatkowo natłuszczona.

Mama może sama wybrać taki kosmetyk w aptece, czy powinna poradzić się lekarza?

Może wybrać sama. Jeśli jednak kłopoty ze skórą są poważniejsze, lepiej poradzić się lekarza, bo przy jeśli jest ona bardzo sucha, to może wymagać bardziej tłustego kosmetyku, w innym zaś przypadku, gdy jest mocno uszkodzona, sączy się, kosmetyki muszą być trochę bardziej osuszające.
Gdy skóra jest sucha, to stosujemy preparaty, które będą dobrze natłuszczać skórę.
Warto pamiętać o zasadzie: na mokre zmiany stosujemy preparaty mokre, wysuszające, np. pianki, roztwory, delikatne kremy. A na zmiany bardzo suche stosujemy tłuste maści, czasem z wazeliną, parafiną, często z dodatkiem glicerolu, po to, by lepiej utrzymywały wodę w naskórku.
Dzieci ze skórą atopową mają bardzo suchą skórę, może ona nawet pękać. Żeby temu zapobiec, musimy ją dobrze natłuszczać: czasem przy pomocy bardzo tłustych kremów i maści, które u osoby, która ma zdrową skórę, mogłyby powodować różne schorzenia, np. trądzik.
Co jeszcze jest ważne dla pielęgnacji dziecka z AZS?
Niekorzystne dla skóry atopowej są zmiany temperatur (wychodzenie na duży mróz, silne słońce), wysoka temperatura w pomieszczeniu, zapach farb, lakierów, klejów, rozpuszczalników. Dziecko powinno nosić bawełniane ubrania, szerokie, przewiewne. Pogorszenie wyglądu skóry powodują też infekcje, a także silne emocje.

Czytaj też: Co 5. niemowlę w Polsce ma AZS: skąd to się bierze, jak leczyć - kompendium wiedzy
 

Atoperal najlepszy do suchej skóry dziecka? Sprawdziłam! [TEST REDAKCJI]

10592486-521x693.jpg
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia
Buzia cała w krostkach, policzki wyglądają, jak polakierowane, a dziecko wierci się i płacze. To najczęstsze objawy atopowego zapalenie skóry. Skóra swędzi, boli.

Atopowe zapalenie skóry to dość dziwna i nieobliczalna choroba. Czasem wydaje się, że malec już ją pokonał, a tu po kilku dniach problemy wracają. Nie lekceważ AZS, bo dotyczy ono zarówno skóry, jak i całego układu odpornościowego malca, który zbyt „nerwowo” reaguje na jakiś składnik, z którym się zetknął. Nieleczone AZS może przejść w astmę. A więc? Trzeba je leczyć! Zobacz, jak. Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci Najczęstsze: alergia pokarmowa. U niemowlęcia karmionego butelką zmiany skórne mogą być spowodowane uczuleniem na mleko. U malca ssącego pierś przyczyną zwykle bywa coś, co zjada mama, np. mleko, jajka, cytrusy, orzechy, gluten, czekolada. Uwaga: większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej i AZS po ukończeniu roku. Niestety, nie wszystkie. Niektóre maluchy nadal mają problemy ze skórą; u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną – na roztocza kurzu i pyłki. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci pojawiają się: najwcześniej około trzeciego miesiąca (czasem później). najczęstsze: sucha skóra, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane, swędzące grudki. Dziecko jest niespokojne, drapie krostki, przez co powstają ranki, strupki. występują: zwykle na policzkach, brzuchu, rękach i nogach (charakterystyczne, że nie ma ich pod pieluszką). Uwaga: podobne objawy mogą być spowodowane np. łojotokowym zapaleniem skóry. Może to stwierdzić tylko dermatolog lub alergolog. Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry Dieta jest konieczna, ale dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że przyczyna problemów to rzeczywiście alergia. Na własną rękę jednak nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Maluszkowi jest potrzebne urozmaicenie. Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko i jego przetwory). Lekarz może też zalecić,...

panthermedia_01868701.gif
Pielęgnacja
Pielęgnacja skóry maluszka zimą
Na dworze mróz, w domu – ciepłe i suche powietrze. Skóra malucha nie lubi zimy! W tym czasie musisz ją pielęgnować bardzo uważnie.

Dziecko rodzi się z delikatną, cieńszą niż u dorosłego skórą, która łatwo się wysusza i ulega podrażnieniom , zwłaszcza zimą. Sprawdź, jak chronić skórę dziecka zimą. Czy niemowlaka trzeba kąpać codziennie? To, że maluszek teraz nie grzebie w piasku ani nie tapla się w błocie, nie znaczy, że nie potrzebuje codziennej kąpieli. W fałdkach (a przecież kilkumiesięczne dziecko to niemal wyłącznie same fałdki!) zbierają się pot, kurz, ślina i resztki ulanego pokarmu. Pozostawione na skórze, mogą powodować podrażnienia . Uwaga! Paradoksalnie sucha skóra nie lubi... wody, a mówiąc ściślej – długich, gorących kąpieli. Zbyt długie przebywanie w wannie wysusza skórę, dlatego postaraj się uwinąć z  umyciem (w letniej wodzie) maluszka w ciągu 5–10 minut. Jakie kosmetyki dla niemowlaka stosować zimą? Do mycia używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt , najlepiej emolientów, czyli preparatów, które nie tylko myją, ale też głęboko nawilżają naskórek. Emolienty nie pienią się, ale bądź spokojna: skutecznie i łagodnie oczyszczają skórę. Uwaga! Jeżeli skóra jest wyjątkowo sucha możesz zamiast emolientów dodać do kąpieli wywaru z siemienia lnianego – nawilża, oczyszcza skórę, dlatego w trakcie takiej kąpieli nie musisz stosować mydła, tak samo jak wtedy, gdy używasz emolientów. Jak pielęgnować skórę niemowlaka po kąpieli? Po wyjęciu dziecka z wanienki lekko osusz je, jednak zamiast trzeć ciało ręcznikiem, przykładaj go do kolejnych partii skóry. Teraz też pamiętaj o wszystkich fałdkach na ciele malca – wilgotna skóra w zgięciach łokci albo pod kolanami może się odparzyć. Uwaga! Sucha, zaczerwieniona skóra może być oznaką podrażnienia wywołanego np. detergentami z niedokładnie wypłukanych ubranek. Nawilżanie skóry rób przynajmniej dwa, trzy razy dziennie: rano, po...

niemowlę, lekarz
Panthermedia
Zdrowie
Ważne zasady pielęgnacji dziecka z AZS: musisz je znać!
Dobra pielęgnacja skóry dziecka z AZS to podstawa leczenia. Jakie środki do mycia i kremy są najlepsze dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry? Czym się kierować przy ich wyborze?

Krostek na buzi i zaczerwienionych policzków nie można lekceważyć. Musisz pamiętać, że zmieniona chorobowo skóra malca bardzo swędzi i boli. To dlatego smyk często drapie się, jest niespokojny, płacze, nie może spać. Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba dziwna. Czasem wydaje się, że wszystko jest w porządku, jednak po jakimś czasie objawy powracają. Przyczyny atopowego zapalenia skóry Najczęstszą przyczyną AZS jest alergia . Zwykle pokarmowa, jednak w ten sposób może się też objawiać np. uczulenie na pyłki.  Podejrzane jedzenie. Niemowlę karmione piersią może w ten sposób zareagować na coś, co zjadłaś, na jakiś składnik w twojej diecie, który mu nie odpowiada, np. mleko krowie, jajka, cytrusy, orzeszki ziemne, gluten, czekoladę. Malec karmiony sztucznie może w ten sposób reagować na mleko (a po rozszerzeniu diety także na inne produkty). Uwaga! Większość dzieci „wyrasta” z AZS po ukończeniu roku–trzech lat. Niestety, niektóre maluchy nadal mają problemy, a u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną, np. na roztocza. Objawy AZS - Pierwszym objawem AZS jest suchość skóry. Łatwo ulega ona podrażnieniom. Zwykle objawy pojawiają się najwcześniej około trzeciego miesiąca życia (czasem później).   Następnie pojawiają się: zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane krostki, grudki, często lekko sączące się. Mocno swędzą. Dziecko jest niespokojne, zaczyna rozdrapywać krostki, przez co powstają ranki, strupki i nadżerki. - Gdzie objawy występują: zwykle na policzkach, szyi, brzuchu, plecach, zgięciach łokciowych i kolanowych. Nie ma ich pod pieluszką. Uwaga! Podobne zmiany występują przy trądziku niemowlęcym. Dlatego najlepiej iść z dzieckiem do dermatologa. Postawi diagnozę. Emolienty dla niemowląt - testy i opinie Mycie i kąpiel dziecka z AZS Do mycia malca chorego na AZS nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz