Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kolaktaza
materiały prasowe
Zdrowie

Kłujący problem, czyli wszystko o kolce

Maluch podkurcza nóżki, ma twardy brzuszek, a przy tym głośno płacze? Jeśli takie objawy występują u dziecka bardzo często, jest duże prawdopodobieństwo, że to kolka. Poznaj przyczyny tej dolegliwości i sposoby radzenia sobie z nią.

Choć kolka nie jest dolegliwością, która zagraża zdrowiu lub życiu dziecka, to zdecydowanie nie należy też do przyjemnych i lepiej jak najszybciej się jej pozbyć. Jednak aby skutecznie walczyć z wrogiem, trzeba go najpierw dobrze poznać.

Kolka – przyczyny i objawy

Kolka dotyka prawie połowy niemowląt i może pojawić się już u noworodków. Zazwyczaj ustępuje samoistnie ok. 3-4 miesiąca życia malucha. Objawy kolki są znane chyba wszystkim rodzicom: głośny płacz, na który nie pomaga nawet kojący dotyk mamy, twardy brzuszek i podkurczone nóżki. A jak jest z przyczynami? Czy są one tak samo oczywiste jak objawy? Niestety nie. Przyczyn kolki może być wiele. Do nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach malucha może dochodzić wtedy, gdy dziecko zbyt szybko i łapczywie je, połykając przy tym dużo powietrza. Wtedy ulgę mogą przynieść specjalne butelki i smoczki antykolkowe. Istotna jest także dieta karmiącej mamy. Jeśli nadal karmisz piersią, powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, co jesz. Obecne w twojej diecie produkty, takie jak niektóre warzywa (kapusta, kalafior cebula), produkty mleczne (np. mleko krowie, jogurty, sery) i zawierające kofeinę (np. kawa, czekolada, herbata, cola) mogą powodować kolkę u malucha. W takiej sytuacji wystarczy zmienić dietę i obserwować reakcję dziecka. Doraźnie powinien pomóc też masaż brzuszka, noszenie na rękach w pozycji poziomej, brzuszkiem skierowanym do dołu, ciepłe okłady lub ziołowe herbatki.  Jest jeszcze jedna przyczyna występowania kolek – nietolerancja laktozy. Jak sobie z nią radzić?

Kolka a nietolerancja laktozy

Kolaktaza
materiały prasowe
Laktoza
to cukier zawarty w mleku matki lub mleku modyfikowanym. Większości osób nie sprawia ona żadnych problemów trawiennych, jednak u części ludzi powoduje różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W przypadku niemowląt zazwyczaj jest to kolka. Dlaczego laktoza wywołuje kolkę? Jeśli układ pokarmowy dziecka jest niedostatecznie rozwinięty, nie jest on w stanie rozbić laktozy. Duże ilości niestrawionego cukru mlecznego trafiają zatem do jelita grubego, gdzie rozwijają się bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium. Laktoza i kwas mlekowy zwiększają ciśnienie osmotyczne, co prowadzi do napływu wody do jelita. To właśnie powoduje kolkę, której mogą towarzyszyć np. zielonkawe, tryskające biegunki. Co zrobić, jeśli twój maluch rzeczywiście cierpi na nietolerancję laktozy? Odstawić go od piersi albo zastąpić mleko modyfikowane mlekiem bezlaktozowym (np. sojowym)? Oczywiście nie! Jak wiadomo, karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, dlatego nie rezygnuj z tego tak łatwo. Na szczęście jest sposób, aby móc podawać dziecku odpowiednie dla niego mleko, a jednocześnie wyeliminować dolegliwości związane z kolką. Wystarczy podać mu kolaktazę – preparat stworzony specjalnie z myślą o dzieciach cierpiących na nietolerancję laktozy. Aktywnym składnikiem kolaktazy jest enzym laktaza, który rozkłada laktozę na cukry proste, ułatwiając dziecku trawienie. Dzięki temu eliminuje kolkę i zwiększa przyswajalność mleka. Ponadto kolaktaza jest całkowicie bezpieczna - zawiera tylko naturalne substancje i żadnych konserwantów. Wystarczą 4 krople do każdego karmienia, aby pożegnać kolkę raz na zawsze.
ból brzucha u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Ból brzucha u niemowlaka – najczęstsze przyczyny, jak pomóc dziecku
Ból brzucha u niemowlaka może być spowodowany dolegliwościami ze strony układu pokarmowego lub nadmiernym napięciem emocjonalnym. Najczęstszą przyczyną jest kolka, którą można łagodzić, odpowiednio karmiąc niemowlę lub podając mu krople łagodzące ból brzucha.

Ból brzucha u niemowlaka objawia się płaczem, prężeniem się dziecka i jego nerwowością. Czasami słychać też w jego brzuszku bulgotanie, przelewanie się, a same powłoki brzuszne są napięte. Przyczyn tych dolegliwości może być kilka. Bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka: prawidłowe karmienie piersią lub butelką i spokojna atmosfera w domu.  Spis treści: Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u niemowlaka Ból brzucha u niemowlaka karmionego piersią Ból brzucha po mleku modyfikowanym Ból brzucha u niemowlaka w nocy Sposoby na ból brzucha u niemowlaka Masaż na ból brzucha u niemowlęcia Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u niemowlaka Znalezienie przyczyn, które wywołują dolegliwości u dziecka jest kluczowe, aby ulżyć niemowlęciu i złagodzić jego bóle brzucha. Najczęstszymi przyczynami cierpienia dziecka są te, wymienione poniżej. Warto do tej listy dodać jeszcze jedną: zaparcia niemowląt . Te na  szczęście zdarzają się rzadziej i dopiero wtedy, gdy maluszek zaczyna jeść stałe pokarmy. Kolka jelitowa Najczęstszą przyczyną kłopotów z brzuszkiem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest kolka jelitowa spowodowana zaburzeniem perystaltyki jelit i powstawaniem nadmiernej ilości gazów – mówi pediatra i gastroenterolog, doktor Grażyna Rowicka. Do problemów z kolką przyczynia się także niedojrzałość układu nerwowego maleństwa.  Ból brzucha spowodowany kolką objawia się nagłym płaczem, a właściwie krzykiem dziecka. Niemowlę, które ma kolkę trudno uspokoić (czytaj więcej, jak objawia się kolka u dziecka ). Bóle brzuszka, wymioty i biegunka mogą towarzyszyć także chorobom nie związanym z przewodem pokarmowym (zapalenie ucha, gardła, oskrzeli, zakażenie układu moczowego). Alergia na mleko Niekiedy napady bólowe są spowodowane uczuleniem na białko mleka krowiego. U niemowląt taka...

gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie
Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. Spis treści: Gazy u noworodka Gazy u noworodka – objawy Gazy u noworodka – przyczyny Leczenie gazów u noworodka Gazy u noworodka karmionego piersią Gazy u noworodka Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach . W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha. Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową. Gazy u noworodka – objawy Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy . Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na...

niemowlę, mama, płacz
Zdrowie
Gdy boli brzuszek
Malutki, mięciutki, pulchniutki... a taką przechodzi szkołę w pierwszym roku życia. Zobacz, jak radzić sobie z kłopotami z brzuszkiem u niemowlaka.

Kolka u niemowlaka to jeden z powodów bólu brzuszka u dzieci. Problemy z brzuchem u niemowląt są częste - wszystko przez niedojrzałość układu pokarmowego. Poznaj przyczyny bólu brzuszka u niemowlaka i dowiedz się, co robić, kiedy twoje dziecko boli brzuszek. Kolka u niemowlaka Kolka u niemowlaka na ogół pojawia się, gdy dziecko ma trzy tygodnie. Mija mniej więcej w czwartym miesiącu życia. Objawy kolki: Spokojne i zdrowe dziecko nagle zaczyna się prężyć, podkurczać nóżki, rozpaczliwie płacze . Trudno je uspokoić nawet przez kilka godzin. Ataki pojawiają się codziennie, zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem. Skąd się bierze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lekarze mówią, że kolkę być może powoduje połknięte podczas jedzenia powietrze. Dodają też, że np. zdenerwowanie rodziców może nasilać wieczorne ataki bólu brzuszka. Podaj kropelki. W aptece można kupić bez recepty leki na kolkę , np. Infacol – opinie , Esputicon, preparaty na bazie wody koperkowej. Ogrzej brzuszek. Przyłóż do niego ogrzaną pieluszkę tetrową albo skieruj w jego stronę ciepły strumień powietrza z suszarki do włosów. Maluszkowi może pomóc też noszenie w pozycji pionowej (brzuszek przyciśnięty do brzucha mamy) albo ciepła kąpiel . UWAGA! Jeśli niemowlak pomiędzy atakami kolki jest niespokojny lub przeciwnie: apatyczny, ma gorączkę, biegunkę lub wymiotuje, koniecznie wezwij lekarza. Ból brzuszka w przypadku niemowląt może być spowodowany np. wadą wrodzoną jelit, niedrożnością albo zapaleniem otrzewnej. Alergia pokarmowa u dziecka Brzuszek zwykle zaczyna boleć bezpośrednio po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale zdarza się też, że objawy alergii pojawiają się nawet kilka dni później. Objawy. Malec może wymiotować, robić obfite, śluzowate kupki , w których czasem mogą pojawić się ślady krwi. Uczulony maluch ma wysypkę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz