Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, mama, płacz
Zdrowie

Gdy boli brzuszek

Malutki, mięciutki, pulchniutki... a taką przechodzi szkołę w pierwszym roku życia. Zobacz, jak radzić sobie z kłopotami z brzuszkiem u niemowlaka.

Kolka u niemowlaka to jeden z powodów bólu brzuszka u dzieci. Problemy z brzuchem u niemowląt są częste - wszystko przez niedojrzałość układu pokarmowego. Poznaj przyczyny bólu brzuszka u niemowlaka i dowiedz się, co robić, kiedy twoje dziecko boli brzuszek.

Kolka u niemowlaka

Kolka u niemowlaka na ogół pojawia się, gdy dziecko ma trzy tygodnie. Mija mniej więcej w czwartym miesiącu życia.

  • Objawy kolki: Spokojne i zdrowe dziecko nagle zaczyna się prężyć, podkurczać nóżki, rozpaczliwie płacze. Trudno je uspokoić nawet przez kilka godzin. Ataki pojawiają się codziennie, zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem.
  • Skąd się bierze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lekarze mówią, że kolkę być może powoduje połknięte podczas jedzenia powietrze. Dodają też, że np. zdenerwowanie rodziców może nasilać wieczorne ataki bólu brzuszka.
  • Podaj kropelki. W aptece można kupić bez recepty leki na kolkę, np. Infacol – opinie, Esputicon, preparaty na bazie wody koperkowej.
  • Ogrzej brzuszek. Przyłóż do niego ogrzaną pieluszkę tetrową albo skieruj w jego stronę ciepły strumień powietrza z suszarki do włosów. Maluszkowi może pomóc też noszenie w pozycji pionowej (brzuszek przyciśnięty do brzucha mamy) albo ciepła kąpiel.

UWAGA! Jeśli niemowlak pomiędzy atakami kolki jest niespokojny lub przeciwnie: apatyczny, ma gorączkę, biegunkę lub wymiotuje, koniecznie wezwij lekarza. Ból brzuszka w przypadku niemowląt może być spowodowany np. wadą wrodzoną jelit, niedrożnością albo zapaleniem otrzewnej.

Alergia pokarmowa u dziecka

Brzuszek zwykle zaczyna boleć bezpośrednio po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale zdarza się też, że objawy alergii pojawiają się nawet kilka dni później.

  • Objawy. Malec może wymiotować, robić obfite, śluzowate kupki, w których czasem mogą pojawić się ślady krwi. Uczulony maluch ma wysypkę, suchą skórę albo czerwone, szorstkie policzki.
  • Poszukaj winowajcy. Niemowlęta najczęściej są uczulone na mleko i jego przetwory, jajka, orzechy albo owoce cytrusowe. Częstą przyczyną kłopotów jest także gluten, czyli białko znajdujące się w zbożach. Alergię mogą wywołać też niektóre warzywa, np. pomidory albo seler. Zdarza się jednak, że dziecko ma uczulenie na produkt, który zwykle uważany jest za bezpieczny (np. marchewkę). Aby znaleźć przyczynę kłopotów, zastanów się, jakie nowe jedzenie znalazło się ostatnio w menu dziecka albo, gdy karmisz piersią, w twoim jadłospisie (uczulające składniki mogą przenikać do pokarmu mamy).
  • Karm piersią. W twoim mleku znajdują się przeciwciała, które chronią malca przed alergią. Warto karmić maluszka wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku, a potem utrzymać karmienie co najmniej do końca pierwszego roku życia dziecka.
  • Dietę malucha rozszerzaj powoli. Jako pierwsze danie podaj zupkę z jednego warzywa (np. ziemniaka). Maluch nie powinien zjeść więcej niż 1–2 łyżeczki nowego dania. Obserwuj, czy nie pojawią się objawy alergii. Nowe produkty wprowadzaj do diety dziecka pojedyńczo co dwa, trzy dni.
  • Wyklucz podejrzane produkty. To jedyna skuteczna metoda leczenia alergii. Zanim jednak zabierzesz się do rewolucji w diecie, zapytaj lekarza, czym możesz zastąpić uczulające pokarmy. Jeśli karmisz piersią, a u malucha wystąpiły objawy uczulenia, sama będziesz musiała zrezygnować z alergizujących dań.
  • Czy to nietolerancja? Czasem alergia jest mylona z nietolerancją laktozy (cukru znajdującego się w mleku).

Objawy są podobne: bóle brzuszka, biegunki. Dziecko z taką nietolerancją powinno być karmione mlekiem modyfikowanym o obniżonej zawartości laktozy.

Zobacz także: Diety eliminacyjne przy alergii pokarmowej

Kolka niemowlęca to też emocje rodziców

Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?
Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?

Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami maluch traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Z tego względu odpowiednia dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie dla procesu szybkiego zdrowienia. To od niej w dużej mierze zależy, czy dziecko się nie odwodni oraz czy jego organizm otrzyma wystarczającą ilość energii do zwalczenia infekcji i towarzyszącej jej biegunki. Biegunka świadczy o tym, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto więc zastosować żywienie, które dodatkowo go nie obciąży. Z tego względu przy rozwolnieniu stosuje się dietę lekkostrawną i podaje wyłącznie pokarmy, które dostarczają energii, nawadniają i uzupełniają utracone sole mineralne, a przy tym działają zapierająco. Ważnym składnikiem diety przy biegunce powinien być błonnik pokarmowy, który ułatwi zatrzymywanie wody w organizmie. A najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie dziecka, czyli częste podawanie niezbyt dużych porcji napojów – najlepiej wody. Wyjaśniamy, jakie produkty, potrawy i napoje spełniają te kryteria i powinny znaleźć się w diecie dziecka z biegunką. Dieta przy biegunce u dziecka – jaka jest najlepsza? Najlepsza dieta przy biegunce u dziecka to tzw. dieta BRAT (skrót od: banana, rice, aple, toasts, czyli banany, ryż, jabłka i suchary): B – banany, jak najmniej dojrzałe, mogą być wręcz jeszcze zielone, R – ryż gotowany, kleik ryżowy – gotowane na wodzie, wafle ryżowe, A – jabłka, ale wyłącznie poddane obróbce termicznej – gotowane lub pieczone, najlepiej w postaci musu, T – sucharki, lekko czerstwe tosty pszenne, białe pieczywo, lekko czerstwe biszkopty, dobrze ugotowany makaron pszenny, gotowana na wodzie kasza manna. Składniki diety BRAT mają działanie zapierające, czyli sprawiają, że stolec jest bardziej odwodniony. To bardzo pożądany...

gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie
Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. Spis treści: Gazy u noworodka Gazy u noworodka – objawy Gazy u noworodka – przyczyny Leczenie gazów u noworodka Gazy u noworodka karmionego piersią Gazy u noworodka Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach . W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha. Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową. Gazy u noworodka – objawy Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy . Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na...

mama, dziecko, niemowlę, płacz
Panthermedia
Zdrowie
Kolka, biegunka, zaparcia u niemowlaka - Jak sobie z nimi radzić
Malec mocno płacze, cały się kuli, kurczy nóżki. Widać, że dokucza mu bolący brzuszek. Noszenie, kołysanie nie przynoszą ulgi. Jak mu pomóc? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Jest wiele powodów dla których może wystąpić kolka u niemowlaka. Niemowlę cierpi dlatego, że zjadło za dużo albo przy jedzeniu niechcący nałykało się powietrza. Dyskomfort często powoduje jakaś nowo zjedzona potrawa (przez ciebie, jeśli karmisz piersią, lub przez malca, jeżeli zjada już nowe dania). Przyczyną problemów bywa też zaparcie albo infekcja ( grypa lub rotawirus ), leczenie antybiotykami, a u starszego dziecka np. zjedzenie dużej ilości słodyczy. Wypróbuj kilka naszych sposobów. Gimnastyka niemowlaka Sprawdzi się, gdy twojemu dziecku dolega kolka i malec ma problem ze zrobieniem kupki. Połóż dziecko na pleckach, delikatnie zginaj mu nóżki w kolankach, przyciskaj je do brzuszka przez kilka sekund. Żeby maluszkowi się nie nudziło, mów do niego (znakomite są wszelkie wyliczanki) lub zaśpiewaj. Kocyk lub termofor na bolący brzuszek Gdy u malucha pojawił się ból brzuszka , warto położyć mu, np. kocyk, świeżo wyprasowaną pieluszkę lub termofor. Ciepło działa rozkurczająco i może złagodzić bolesność. Bądź jednak ostrożna, bo skóra niemowlęcia jest delikatna. Łatwo ją poparzyć. Jeśli masz w domu dużą piłkę (taką, jakiej dzieci używają do skakania), połóż na niej ogrzany ręcznik, a na nim – malca na brzuszku. Delikatnie go kołysz. Ulgę przyniesie też ciepła kąpiel. Zobacz też: Gorączka u niemowlaka Jak zrelaksować malucha? Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, że maluchy cierpiące na kolkę często uspokajają się, gdy włączysz suszarkę do włosów, odkurzacz lub pralkę. Monotonny szum odwraca uwagę i często uspokaja. Ale uwaga: dźwięk nie może być głośny. Zamiast suszarki możesz włączyć płytę z muzyką relaksacyjną. Są takie, na których jest nagrany rytm bicia serca mamy, dźwięki z brzuszka, a nawet... szum suszarki! Ale dobre są też klasyczne płyty z muzyką relaksacyjną. Ukoją. Kaszka ryżowa na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak