
Kolka u niemowlaka to jeden z powodów bólu brzuszka u dzieci. Problemy z brzuchem u niemowląt są częste - wszystko przez niedojrzałość układu pokarmowego. Poznaj przyczyny bólu brzuszka u niemowlaka i dowiedz się, co robić, kiedy twoje dziecko boli brzuszek.
Kolka u niemowlaka
Kolka u niemowlaka na ogół pojawia się, gdy dziecko ma trzy tygodnie. Mija mniej więcej w czwartym miesiącu życia.
- Objawy kolki: Spokojne i zdrowe dziecko nagle zaczyna się prężyć, podkurczać nóżki, rozpaczliwie płacze. Trudno je uspokoić nawet przez kilka godzin. Ataki pojawiają się codziennie, zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem.
- Skąd się bierze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lekarze mówią, że kolkę być może powoduje połknięte podczas jedzenia powietrze. Dodają też, że np. zdenerwowanie rodziców może nasilać wieczorne ataki bólu brzuszka.
- Podaj kropelki. W aptece można kupić bez recepty leki na kolkę, np. Infacol – opinie, Esputicon, preparaty na bazie wody koperkowej.
- Ogrzej brzuszek. Przyłóż do niego ogrzaną pieluszkę tetrową albo skieruj w jego stronę ciepły strumień powietrza z suszarki do włosów. Maluszkowi może pomóc też noszenie w pozycji pionowej (brzuszek przyciśnięty do brzucha mamy) albo ciepła kąpiel.
UWAGA! Jeśli niemowlak pomiędzy atakami kolki jest niespokojny lub przeciwnie: apatyczny, ma gorączkę, biegunkę lub wymiotuje, koniecznie wezwij lekarza. Ból brzuszka w przypadku niemowląt może być spowodowany np. wadą wrodzoną jelit, niedrożnością albo zapaleniem otrzewnej.
Alergia pokarmowa u dziecka
Brzuszek zwykle zaczyna boleć bezpośrednio po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale zdarza się też, że objawy alergii pojawiają się nawet kilka dni później.
- Objawy. Malec może wymiotować, robić obfite, śluzowate kupki, w których czasem mogą pojawić się ślady krwi. Uczulony maluch ma wysypkę, suchą skórę albo czerwone, szorstkie policzki.
- Poszukaj winowajcy. Niemowlęta najczęściej są uczulone na mleko i jego przetwory, jajka, orzechy albo owoce cytrusowe. Częstą przyczyną kłopotów jest także gluten, czyli białko znajdujące się w zbożach. Alergię mogą wywołać też niektóre warzywa, np. pomidory albo seler. Zdarza się jednak, że dziecko ma uczulenie na produkt, który zwykle uważany jest za bezpieczny (np. marchewkę). Aby znaleźć przyczynę kłopotów, zastanów się, jakie nowe jedzenie znalazło się ostatnio w menu dziecka albo, gdy karmisz piersią, w twoim jadłospisie (uczulające składniki mogą przenikać do pokarmu mamy).
- Karm piersią. W twoim mleku znajdują się przeciwciała, które chronią malca przed alergią. Warto karmić maluszka wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku, a potem utrzymać karmienie co najmniej do końca pierwszego roku życia dziecka.
- Dietę malucha rozszerzaj powoli. Jako pierwsze danie podaj zupkę z jednego warzywa (np. ziemniaka). Maluch nie powinien zjeść więcej niż 1–2 łyżeczki nowego dania. Obserwuj, czy nie pojawią się objawy alergii. Nowe produkty wprowadzaj do diety dziecka pojedyńczo co dwa, trzy dni.
- Wyklucz podejrzane produkty. To jedyna skuteczna metoda leczenia alergii. Zanim jednak zabierzesz się do rewolucji w diecie, zapytaj lekarza, czym możesz zastąpić uczulające pokarmy. Jeśli karmisz piersią, a u malucha wystąpiły objawy uczulenia, sama będziesz musiała zrezygnować z alergizujących dań.
- Czy to nietolerancja? Czasem alergia jest mylona z nietolerancją laktozy (cukru znajdującego się w mleku).
Objawy są podobne: bóle brzuszka, biegunki. Dziecko z taką nietolerancją powinno być karmione mlekiem modyfikowanym o obniżonej zawartości laktozy.
Zobacz także: Diety eliminacyjne przy alergii pokarmowej